Rząd pracuje nad e-paragonami. Kiedy wejdą w życie?
Wprowadzenie e-paragonów to wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Prace nad nim ciągle trwają, ponieważ dotyczą zaawansowanego, ogólnopolskiego systemu, do którego trzeba będzie przystosować ogromną ilość sprzętu fiskalnego.
Na początku korzystanie z e-paragonów ma być dobrowolne zarówno dla sklepów jak i konsumentów. Pierwszym etapem ma być wejście w życie stosownego rozporządzenia, kolejnym oprogramowanie i aktualizacja kilkuset tysięcy kas online działających w polskich sklepach. Ministerstwo Finansów zapowiedziało również, że nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientom.
Jak wyjaśniał w 2021 r. wiceminister Sarnowski:
Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach.
"Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło 31 grudnia 2021 r. aplikację e-paragony, która w aktualnym wydaniu pozwala na zachowania skanów paragonów papierowych i obecnie MF pracuje nad funkcjonalnością pobierania paragonów elektronicznych. Będzie to możliwe po uruchomieniu rozwiązania »HUB e-paragony«, dającego możliwość powszechnego stosowania paragonów elektronicznych. Termin wdrożenia tego rozwiązania planowany jest na wrzesień 2023 r." — poinformował w Sejmie Mariusz Gojny, wiceminister finansów.
Aplikacja e-Paragon
Nim paragony cyfrowe staną się obowiązkowe i jedyne zgodne z prawem, już teraz Ministerstwo Finansów przygotowało aplikację e-paragon i zachęca do jej korzystania. Je pobranie ma umożliwiać/ułatwiać:
- zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich paragonów (dodawanie papierowych paragonów do aplikacji),
- dokumentowanie wydatków,
- przeglądanie statystyk,
- uzupełnianie informacji o gwarancjach na zakupione towary i usługi,
- sprawdzanie paragonów z kodem QR, wystawionych przez kasy,
- zgłaszanie różnych nieprawidłowości, np. brak paragonu, lub błędy w nim.
Aplikację e-Paragon można pobrać w dwóch miejscach:
- smartfony systemem iOS - apps.apple.com
- smartfony z systemem Android - play.google.com/store
Dlaczego e-paragony są potrzebne?
Cyfryzacja stopniowo obejmuje coraz więcej dziedzin życia. To istotne z wielu względów - wygody, oszczędności czasu, bezpieczeństwa i reagowania na kryzys klimatyczny. Coraz rzadziej korzystamy z gotówki, którą zastępują karty i płatności cyfrowe. Papierowe paragony są jednak jeszcze mniej potrzebne.
Wszystko wskazuje na to, że każdy paragon będzie można szybko odszukać w skrzynce e-mailowej lub SMS-owej w telefonie. Czy to rozwiązanie powtórzy sukces e-recept?
E-paragon ma sprzyjać skróceniu czasu robienia zakupów i działać tak, by nie wydłużać kolejek przy kasach. Z tego powodu sklepy muszą wypracować dobre sposoby przekazywania danych na potrzeby odbierania paragonów. Należy wziąć pod uwagę, że RODO zobowiązuje do zabezpieczenia pozyskiwania i przetwarzania danych. Istotna będzie zatem kwestia bezpiecznego procesu zbierania numerów telefonów, przechowywania danych i dbałość o to, aby system działał sprawnie.
Jednym z proponowanych sposobów jest zorganizowanie systemu generowania i przekazywania e-paragonów tak, aby kasjerzy nie mieli wglądu w dane klientów. Automatycznie wysyłające się e-paragony mogłyby być dostępne przy finalizowaniu zakupów np. podczas płatności elektronicznej. To wymaga technologicznego zintegrowanie oprogramowania kas fiskalnych z systemami bankowymi i narzędziami do zautomatyzowanych wysyłek maili i SMS-ów.
Niektóre sieci handlowe postanowiły już wcześniej wyjść z podobnymi rozwiązaniami i wprowadziły możliwość zbieranie e-paragonów w swoich aplikacjach zakupowych, choć prawnie nadal są zobowiązane do wystawiania ich także w formie papierowej. Jednak nie wszyscy klienci chcą instalować kolejne aplikacje zakupowe, zwłaszcza sklepów, w których bywają rzadko.
Kolejną korzyścią, tym razem z punktu widzenia rządu, jest łatwiejsza kontrola sprzedawców. Fiskus będzie mógł uszczelnić system - zwłaszcza podatki dochodowe, VAT i akcyzę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- E-receptę można zrealizować również poza granicami Polski. Na jakich zasadach?
- Rekordowe ceny drewna opałowego. Co jest przyczyną?
- Centrum e-Zdrowie nie panuje nad projektem e-Krew? Koszty wzrosły prawie trzykrotnie
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gov.pl/polskatimes.pl/Strefa Biznesu
Źródło zdjęcia głównego: assoonas/Getty Images