Trzeci odcinek 7. sezonu "Efektu Domina" powstał w Polsce. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, z których wielu zmaga się z poczuciem odrzucenia, a nawet wykluczenia, co przekłada się na brak wiary we własne możliwości oraz trudności w wyborze drogi zawodowej. Są jednak osoby, na których pomoc mogą liczyć ci młodzi ludzie.
W Polsce działa ponad 1150 placówek tzw. pieczy zastępczej – m.in. domów dziecka. Przebywa w nich ponad 16,6 tys. dzieci. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią wychowankowie w wieku od 14 do 17 lat. To prawie 7,5 tys. osób.
Ci podopieczni domów dziecka, którzy osiągają pełnoletność, stają przed koniecznością usamodzielnienia. To dla nich ogromne wyzwanie.
Projekt "Usamodzielnieni"
Wielu wychowanków napotyka na bariery w wejściu w dorosłe życie, które utrudniają im dostęp do edukacji i rynku pracy.
Największym problemem jest kwestia poczucia własnej wartości, wiary w siebie i motywacji
- powiedziała Monika Krzyżanowska, założycielka Fundacji One Day – organizacji, prowadzącej m.in. projekt "Usamodzielnieni", który skierowany jest do wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych. W jego ramach odbywają się szkolenia i wakacyjne obozy.
Podczas spotkań młodzież ma szanse spojrzeć z innej perspektywy na otaczającą ją rzeczywistość, a dzięki testom Gallupa dostrzec swoje mocne strony oraz umiejętnie nauczyć się przekuwać je w możliwość pozyskania pracy. Podopieczni fundacji poznają również zasady pisania CV, rozmowy kwalifikacyjnej oraz skutecznego poszukiwania pracy.
Osoby, które brały udział w szkoleniach mają możliwość wybrania sobie dowolnego kursu zawodowego, na przykład na prawo jazdy, kurs na wózki widłowe. Dziewczyny mogą iść na kurs manicure
- powiedziała Angelika Czachowska, podopieczna Fundacji One Day.
Specjalnie dla wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych powstaje też aplikacja z ofertami pracy i poradami.
Od 2019 roku akcję wspiera Kulczyk Foundation.
Akcja One Day
Fundacja One Day co roku organizuje również Gwiazdę dla swoich podopiecznych. Podczas uroczystości na scenie występują gwizdy, a Św. Mikołaj wraz z zaproszonymi znanymi osobistościami rozdają dzieciom ich wymarzone prezenty. W 2019 roku obecna była również Dominika Kulczyk.
Dzięki tej akcji możemy spotkać się jednego dnia, zrobić sobie super święta i wzajemnie się w tym momencie wesprzeć, bo święta to jest trudny czas dla osób, które przebywają poza rodzinnym domem
- stwierdziła Monika Krzyżanowska.
>>> Zobacz także:
- Szokująca tradycja w Nepalu. Kobiety w trakcie miesiączki są zmuszane do przebywania w nieludzkich warunkach
- Efekt Domina. Woda - śmiertelne zagrożenie dla dzieci z peruwiańskiego Belen
- Nepal. Tysiące kobiet i dzieci pada ofiarą handlu ludźmi
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf