Niska świadomość
Badanie przeprowadzone na wiejskich terenach Nepalu wykazało, że 6 proc. ze 150 dziewcząt uważa menstruację za naturalny proces, podczas gdy 82 proc. uważa, że to klątwa. 76 proc. dziewcząt zgłosiło, że nie posiada żadnego źródła informacji o menstruacji – ani w szkole, ani w rodzinie nikt z nimi o tym nie rozmawia. Na pytanie, czy dziewczynki mogą iść do szkoły podczas menstruacji, 70,7 proc. dziewcząt mieszkających na wiejskich obszarach Nepalu odpowiedziało "nie". Z podpasek korzysta 2 proc. uczennic, 98 proc. zamiast nich używa skrawków materiału. Tylko 4 proc. dziewczyn podczas okresu kąpie się codziennie.
Chhaupadi – tradycja praktykowana w zachodnim Nepalu
W myśl tradycji chhaupadi, kobieta dostająca miesiączki jest uznawana za "nieczystą" i przez kilka dni nie może wejść do własnego domu. Musi ten czas spędzać w nieludzkich warunkach, w oborach, w prowizorycznych chatkach menstruacyjnych lub pod gołym niebem, bez kontaktu z innymi ludźmi. Tradycja zabrania także miesiączkującej kobiecie m.in. dotykania jedzenia spożywanego przez pozostałych mieszkańców wioski. Podczas chhaupadi może się kąpać́ lub prać tylko w "chhaupadi dhara" – osobnej studni, rzeczce lub strumyku niedaleko wioski.
Kobieta marznie, jest niedożywiona, dlatego że rodzina nie może jej dawać do jedzenia tego samego i musi ugotować coś innego, a ludzie tam pracują i często nie mają na to czasu. Przeżywa te dni sama, czuje się potępiona, gorsza. To jest kwestia życia i śmierci
- powiedziała Dominika Kulczyk.
Co roku kilka kobiet umiera w wyniku praktyki chhaupadi – najczęściej z powodu ataku dzikich zwierząt lub uduszenia dymem z paleniska.
Oficjalnie chhaupadi zostało zabronione w 2005 roku. Jeśli policja dowie się, że ojciec wysyła swoją córkę do chatki menstruacyjnej, to grozi mu kara 3000 rupii lub trzy miesiące więzienia. 3000 rupii w Kathmandu to nie jest duża suma, ale w regionie Kalikot, gdzie praktykowane jest chhaupadi, to kwota znacząca.
Days for Girls Nepal
Pomoc dyskryminowanym kobietom niesie organizacja Days for Girls Nepal. Jej liderką jest lokalna aktywistka - Maya Khaitu, która walczy z tradycją chhaupadi, organizując szkolenia dla kobiet i mężczyzn. Oprócz edukacji organizacja oferuje potrzebującym Nepalkom praktyczne zestawy środków higienicznych do stosowania w czasie menstruacji.
Zobacz rozmowę na temat wykluczenia menstruacyjnego w Nepalu:
>>> Zobacz także:
- Polacy pomagają niepełnosprawnym w Nepalu
- Polacy budują domy Nepalczykom
- Tragedia w Nepalu wyzwoliła w ludziach empatię
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf