Styl życia

Jak wyczyścić srebro i złoto? Skuteczne sposoby na odświeżenie biżuterii

Styl życia

Aktualizacja:

Jeśli kolor ulubionego łańcuszka, bransoletki czy pierścionka wyblakł i zmatowiał, to znak, że nadeszła pora na czyszczenie biżuterii. W tym celu można wykorzystać kilka sprawdzonych domowych sposobów, które przywrócą precjozom ich dawny wygląd. Z pomocą przybyła do nas Joanna Bruzga, ekspertka od biżuterii.

Czyszczenie biżuterii jest konieczne nie tylko w przypadkach widocznych przebarwień i zmatowienia koloru. Raz na jakiś czas można to zrobić profilaktycznie, dzięki czemu łańcuszek, pierścionek, kolczyki czy bransoletka na dłużej zachowają swój piękny, oryginalny wygląd. Oczywiście niektórych uszkodzeń, takich jak delikatne zarysowania, nie można usunąć, są one bowiem nieuniknione i naturalne, nawet jeśli biżuteria jest starannie przechowywana i zakładana tylko na wyjątkowe okazje. Poznaj sprawdzone domowe sposoby, dzięki którym czyszczenie srebra i złota będzie szybkie i tanie.

Sprawdzone sposoby na czyszczenie biżuterii

Dlaczego biżuteria ciemnieje? Jak przyznała nasza ekspertka, zwłaszcza wyroby ze srebra ciemnieją same z siebie i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jest to naturalny proces.

Wpływ powietrza i wpływ naszej skóry ma bardzo zły wpływ na biżuterię, w szczególności na jej ciemnienie

– powiedziała Joanna Bruzga.

Jednym z najbardziej skutecznych, stosowanych od wielu pokoleń sposobów na czyszczenie biżuterii jest użycie zwykłej szczoteczki i pasty do zębów (uwaga, bez fluorku). Wystarczy nanieść na kolczyki czy bransoletkę sporą ilość pasty do zębów, odłożyć na kilka minut, a następnie delikatnie, ale dokładnie wyszorować i opłukać pod bieżącą wodą.

Skuteczną metodą czyszczenia wyrobów ze srebra i złota jest również wypranie ich w pralce. Oczywiście, nie mogą być wrzucone luzem, razem z ubraniami. Każdy z elementów powinien być dokładnie zabezpieczony, np. poprzez owinięcie starymi rajstopami czy pończochą. Temperatura prania nie powinna przekroczyć w takim przypadku 30℃.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Idealnym rozwiązaniem w przypadku zabrudzeń pojawiających się na srebrnej biżuterii będzie gorąca kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej oraz octu. Przyjmuje się, że na 1 litr wody dodaje się 1,5 łyżki sody oraz 2 łyżki octu. Po dokładnym wymieszaniu składników roztworu biżuterię wystarczy umieścić na kilkanaście minut w misce, a następnie delikatnie wyczyścić ściereczką i opłukać w zimnej wodzie.

Kolejnym fajnym sposobem jest szmateczka. Uważam, że jest to niezbędnik, jeśli chodzi o czyszczenie. Ona ma takie mikrowłókna, które świetnie czyszczą i efekt jest oszałamiający

– dodała ekspertka.

Jak wyczyścić złotą biżuterię?

Do czyszczenia złotej biżuterii świetnie nadaje się sok z cebuli, którym należy posmarować kolczyki i bransoletki wymagające odnowienia. Równie dobrze sprawdzi się proszek do pieczenia wcierany w biżuterię przy użyciu bawełnianych wacików kosmetycznych.

Czyszczenie biżuterii z kamieni szlachetnych, mosiądzu i miedzi

Do czyszczenia kamieni szlachetnych polecana jest zwykła ciepła,przegotowana woda z mydłem. To prosty roztwór, który pomoże niezwykle skutecznie pozbyć się nawet największych zabrudzeń. Całość wystarczy delikatnie wyczyścić szczoteczką do zębów z miękkim włosiem.

Mosiądz i miedź można wyczyścić w gorącej kąpieli z dodatkiem soli spożywczej oraz octu. Na szklankę wody wystarczy 1 łyżka soli i 1 łyżka octu. Biżuterii nie należy zanurzać w roztworze, a jedynie czyścić nim zabrudzone miejsca, najlepiej przy użyciu miękkiej szmatki.

Czyszczenie biżuterii – gotowe rozwiązania

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami jest nie tylko tanie, lecz także bardziej ekologiczne, ponieważ nie wymaga kupowania dodatkowych plastikowych opakowań i generowania niepotrzebnych śmieci. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz po nie sięgać, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań, które oferuje większość sklepów jubilerskich. Są to przede wszystkim specjalne płyny czyszczące oraz ściereczki do usuwania zanieczyszczeń i brązowego nalotu. Niektóre produkty z łatwością można kupić także przez internet, często po znacznie niższej cenie.

Jak przechowywać biżuterię?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe przechowywanie biżuterii. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu będzie się ona znacznie wolniej niszczyć, nie będzie wymagała również aż tak częstego czyszczenia.

Najtańszym rozwiązaniem, po które można sięgnąć zarówno w przypadku wyrobów złotych, jak i tych wykonanych ze srebra, jest użycie woreczków strunowych. Często są one oferowane razem z kupowaną biżuterią, można też nabyć samodzielnie – ich koszt jest naprawdę niewielki. Dzięki woreczkom zewnętrze czynniki, np. wilgoć, nie będą mogły dostać się do środka, co ochroni ulubione błyskotki. Warto pamiętać także o tym, aby każdy rodzaj biżuterii przechowywać w oddzielnym woreczku, co uchroni ją przed zarysowaniami i zgnieceniem.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości