Styl życia

Przewodnicy z pasją, czyli stolica oczami "Braci Warszawiaków"

Styl życia

Nieustępliwa, tajemnicza, kochana i niezwykła taka jest Warszawa oczami braci Śmigielskich. Panowie urodzeni w stolicy od najmłodszych lat słuchali opowieści dziadków i zapamiętywali inspirujące historie. Dziś sami dzielą się z turystami ciekawostkami, oprowadzając ich po miejscach, których nie znajdziemy w przewodnikach.

Warszawa - rodzinne zainteresowanie miastem

Bracia Śmigielscy Warszawę darzą wyjątkowym uczuciem i poświęcają jej każdą wolną chwilę. Historiami zasłyszanymi od dziadków postanowili się jednak dzielić z innymi. Tak zostali przewodnikami.

Mieszkaliśmy w małym mieszkanku na warszawskiej Ochocie razem z dziadkami. Dziadkowie bardzo dobrze pamiętali czasy przedwojenne. Razem z bratem siadaliśmy im na kolana i prosiliśmy o to, aby opowiadali o tej Warszawie, którą pamiętają

– powiedział Marcin Śmigielski.

Ciekawość i chęć poznania rodzinnego miasta rozwijała się wraz z wiekiem. Gdy dorośli, podjęli decyzję, że chcą zostać przewodnikami. Pasją zarazili także swojego tatę.

– Brat był moim mentorem, wprowadzał mnie w ten zawód i fach. Tata też przekazuje nam pewne ciekawostki, czasami lubi nas sprawdzać, zaskakiwać – powiedział Michał Śmigielski.

Warszawski przewodnik z pasją

Bracia Śmigielscy postawili sobie cel, panowie, pokazując Warszawę swoimi oczami, pragną oddać to, co najciekawsze, najpiękniejsze i często zapomniane. Oprowadzają oni wycieczki, wykorzystują gadżety, a w przypadku grup dziecięcych, uczą poprzez zabawę. Wiedzieliście na przykład, jakie są kolory Warszawy i co symbolizują? Zloty kolor to odwaga, szlachetność i inteligencja. Kolor czerwony to waleczność i poświęcenie.

- To nie jest takie tradycyjne przewodnictwo, które kojarzy nam się z przynudzaniem tylko pewien pokaz, przeżycie. Oni się starają, aby ludzie odczuli to, co się tu kiedyś działo - powiedział Szymon Wójcik, przyjaciel "Braci Warszawiaków"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Mroczny urok Krakowa. Przewodnik opowiada intrygujące historie kryminalne

Mężczyźni w branży beauty. Muzyk, przewodnik i tancerz znaleźli nowy sposób na zarobek w czasie pandemii

Pies przewodnik zastępuje oczy niewidomym. "Mogę iść pewnie, omijając przeszkody"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Alicja Myśliwiec

Pozostałe wiadomości