Styl życia

Amazonia. Lasy deszczowe emitują więcej CO2, niż pochłaniają

Styl życia

fot. deepblue4you/Getty Images

Naukowcy po raz pierwszy potwierdzili, że las deszczowy Amazonii emituje teraz więcej dwutlenku węgla, niż jest w stanie wchłonąć. Jak twierdzą, ograniczenie emisji jest pilniejsze niż kiedykolwiek. Lasy wytwarzają ponad miliard ton CO2 rocznie.

Alarmujące dane z Amazonii

Z badań, które opublikowano w "Nature Climate Change", wynika, że Amazonia w ciągu minionej dekady wyemitowała do atmosfery o 20 procent więcej dwutlenku węgla, niż pochłonęła. Naukowcy twierdzą, że emisja CO2 sięga rocznie nawet miliarda ton. Gigantyczny las, który dawniej był pochłaniaczem dwutlenku węgla, obecnie powoduje przyśpieszenie kryzysu klimatycznego.

Jak się okazuje, większość emisji spowodowana jest m.in. przez pożary. Kolejnym powodem są także wyższe temperatury, susze oraz wylesianie terenów pod uprawy np. soi.

Naukowcy obliczyli, że Amazonia pochłonęła w latach 2010-2019 aż 13,9 mld ton CO2, ale jednocześnie w tym samym czasie wyemitowała, aż 16,6 mld ton dwutlenku węgla. Co więcej, badanie wykazało, że powodowane przez człowieka pożary i wyrąb lasów wzrosły prawie czterokrotnie w stosunku do poprzednich lat.

- Brazylia bardzo gwałtownie zrezygnowała z polityki ochrony przyrody - napisano w oświadczeniu INRA.

Mieszkańcy oskarżają prezydenta Brazylii o zbrodnie przeciwko ludzkości

W roku 2019 urząd prezydenta Brazylii objął Jair Bolsonaro. Organizacje praw człowieka i rdzenni mieszkańcy Amazonii oskarżyli mężczyznę o zbrodnie przeciwko ludzkości. Nie godzą się oni bowiem na zachęcanie do dalszego wylesiania. Przeciwnicy chcą, by prezydent został osądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

- Ekosystemy lądowe odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla. W ciągu ostatnich pięciu dekad rośliny i gleba konsekwentnie pochłaniały około 30 proc. tych emisji, mimo że w tym okresie nastąpił ich 50-proc. wzrost. Z kolei oceany wchłonęły ponad 20 proc. emisji - wskazuje dziennik "The Guardian".

Zobacz wideo: Tam trzeba pojechać na rowerze. Najciekawsze trasy w Polsce

Zobacz także:

Planujesz dłuższe życie? Więcej się ruszaj

Karma dla psów źródłem niebezpiecznych bakterii. Są odporne na antybiotyki

Personel baru w aquaparku nie obsłużył kobiety z odsłoniętymi piersiami. "Tyle się przecież mówi o równości"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości