Poszukiwane newsy

Rosyjska propaganda. Jeńcy wojenni: "Wszystko, co tam mówią, to kłamstwo"

Poszukiwane newsy

Autor:
Wojciech
Grejciun
Uwaga! TVN rosyjska propaganda

O tym, że sposób przedstawiania wojny w Ukrainie w rosyjskich mediach różni się od tego, co obserwuje cały świat, wszyscy już wiedzą. Jakie informacje przekazują swoim obywatelom rosyjskie władze i tamtejsze media? W cyklu "Tu mówi Moskwa" reporterzy programu Uwaga! TVN pokazują, jakich technik używa rosyjska propaganda, kim są jej główni twórcy i w jaki sposób odpowiada na nią Ukraina oraz Polska.

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna to jednak nie tylko to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, to także wojna w internecie na niespotykaną skalę.

Uwaga! TVN. Dezinformacja w Rosji

- Rosyjskie media od lat napędzają dezinformację, próbują dzielić ludzi i skutecznie kreują atmosferę chaosu w przestrzeni informacyjnej – podkreśla David Gilbert, dziennikarz Vice News.

- Kiedy mówimy o propagandzie rosyjskiej, to trzeba pamiętać, że ona nie zaczęła się wraz z wojną, ona działała od samego początku, kiedy pojawił się Putin – zwraca uwagę Andrzej Zaucha, były korespondent polskich mediów w Moskwie.

Wykreowany przez Rosję przekaz nie jest nawet ze sobą spójny.

- Moskwa opowiada w tej chwili kilka różnych historii. One są ze sobą sprzeczne i jakby wzajemnie się nie słyszą. To pokazuje, w jakim oni są stanie emocjonalnym, co widać w ich telewizji, gdzie wszyscy wrzeszczą, krzyczą i grożą – mówi Agnieszka Jędrzejczyk z OKO.press.

- Sam Putin został złapany na kłamstwie. Od kłamania są urzędnicy, a nie naczelny wódz, a on jednak kłamał. Powiedział kobietom [podczas wystąpienia w Dzień Kobiet – red.], że ich synowie i narzeczeni są bezpieczni, bo poborowi nie trafili do Ukrainy. To była nieprawda – dodaje Jędrzejczyk.

Ukraińska odpowiedź na rosyjską propagandę

W jaki sposób na rosyjską propagandę odpowiada Ukraina?

- My nie musimy odpowiadać na rosyjską propagandę, bo robią to za nas rosyjscy żołnierze – mówi Alena Tsyntsylo, prezenterka kanału Ukraina24.

Dziennikarka ma na myśli dostępne w sieci nagraniach rosyjskich żołnierzy, którzy zostali zatrzymani w Ukrainie.

- To Rosja atakuje Ukrainę, a nie Ukraińcy sami siebie, jak to mówią w mediach w Rosji. Wszystko, co tam mówią, to kłamstwo – przyznaje jeden z jeńców.

- Zwracam się do wszystkich ludzi, nie popierajcie wojny z Ukrainą, wychodźcie na protesty, blokujcie autostrady, po prostu zakończcie tę wojnę – dodaje inny rosyjski żołnierz.

Za kilka dni pokażemy Państwu w Uwadze! kolejną część reportażu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Wojciech Grejciun

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości