Porady ekspertów

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Czy darowizny na ich rzecz są wolne od podatku?

Porady ekspertów

Autor:
Aleksandra
Supryn
Źródło:
Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
Kalkulator i dokumenty
Kantamard Lamasai/Getty ImagesPomoc uchodźcom z Ukrainy. Czy takie darowizny są wolne od podatku?

Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób ruszyło z pomocą - część angażuje się w akcje wolontariackie, inni przygotowują paczki z jedzeniem, a kto może, wybiera wsparcie finansowe. Czy darowizny ofiarowane na rzecz uchodźców są zwolnione z opodatkowania? Jakie zasady obowiązują w takiej sytuacji?

Jak zaznaczają prawnicy kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, prawo podatkowe nie zawiera szczególnych przepisów w zakresie przekazywania pomocy uchodźcom, co oznacza, że wszelkie darowizny lub inne nieodpłatne świadczenia podlegają ogólnym zasadom.

Kwota wolna od podatku - ile wynosi?

Zgodnie z prawem podatkowym darowizna na rzecz osoby fizycznej jest wolna od podatku od spadków i darowizn, jeśli nie przekracza kwoty 4 902 złotych darowizn w okresie 5 lat. Kwota ta i okres obowiązują, jeśli obdarowana osoba nie jest z nami spokrewniona.

Powstańcy warszawscy dla Ukrainy

Leszek Żukowski "Antek
Leszek Żukowski "AntekMuzeum Powstania Warszawskiego, Espreso
wideo 2/3

W przypadku jeśli darowizna jest przekazywana kilku osobom, np. kilkuosobowej rodzinie, wówczas kwota wolna od podatku mnożona jest na każdą osobę. Oznacza to, że kwota darowizny wolnej od podatku dla 4-osobowej rodziny będzie liczona 4 x 4 902 zł. Dotyczy to przypadku, gdy darowiznę tę przekazuje jedna osoba.

- Tak długo, jak nie jest przekroczona kwota wolna – nie ma obowiązku zgłaszania darowizny do organu, czy składania deklaracji w podatku od spadków i darowizn - informują mecenasi SK&S Legal.

W przypadku przekroczenia kwoty wolnej od podatku, darczyńca nie jest zobowiązany do zapłacenia podatku. Obowiązek ten spoczywa na obdarowanym.

Co to jest „UPO”?

Sytuacja wygląda inaczej, gdy chcemy np. użyczyć komuś mieszkania, samochodu czy telefonu. Takie przypadki podlegają pod polsko-ukraińską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania („UPO”), której nie stosuje się do podatku od spadków i darowizn, ale do PIT już tak.

- Jak się wydaje, ewentualne przychody podatkowe (faktyczne przysporzenia) podatnika będącego rezydentem podatkowym Ukrainy z tytułu pomocy uzyskanej w Polsce (np. nieodpłatne zakwaterowanie) mogą stanowić, tzw. inne dochody w rozumieniu art. 21 UPO. W konsekwencji, takie przychody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, tak długo jak beneficjent pozostaje rezydentem podatkowym Ukrainy - tłumaczy mec. Stanisław Gordziałkowski, doradca podatkowy z SK&S Legal.

Prawnicy zwracają jednak uwagę na to, że obecna sytuacja wywołuje wiele wątpliwości w zakresie podatkowym. Dodają, że kwestie te powinny być uregulowane w planowanej przez rząd specustawie związanej z wojną w Ukrainie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Supryn

Źródło: Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Źródło zdjęcia głównego: Kantamard Lamasai/Getty Images

Pozostałe wiadomości