Pomoc Ukrainie

Co piąty ukraiński uchodźca znalazł już pracę w Polsce. Większość to kobiety

Pomoc Ukrainie

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
TVN24, Rzeczpospolita
Kobieta pracująca w warsztacie

Już 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w naszym kraju - przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Większość z nich - niezależnie od wykształcenia - wykonuje proste zajęcia. W serwisie Dzień Dobry TVN przyglądamy się sytuacji na polskim rynku pracy.

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że "już 102 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło w Polsce zatrudnienie".

Taka skala zjawiska jest możliwa z uwagi na uproszczone procedury związane z przyjmowaniem do pracy Ukraińców. Na mocy specustawy mogą oni podejmować pracę bez uzyskiwania specjalnego zezwolenia. Wciąż obserwowany jest napływ uchodźców - tylko 2 maja kolejne 2 tys. osób przekroczyło polskie granice.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejne kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głównie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe - przekazała w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" minister Marlena Maląg.

Jakie prace wykonują uchodźcy z Ukrainy?

Gdy liczbę zatrudnionych zestawiono z przydzielonymi uchodźcom numerami PESEL, okazało się, że pracę znalazło już 20 proc. przybyłych do Polski Ukraińców.

Większość z nich wykonuje niewymagające zajęcia w usługach lub przemyśle. Zaledwie 17,7 proc. zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści czy technicy. Wynika to z faktu, że większość przyjezdnych to osoby niewykwalifikowane i bez znajomości języka.

75 proc. ze wszystkich zatrudnionych stanowią kobiety. Ich trudna sytuacja jest głęboko zakorzeniona w kulturze. Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan w rozmowie z dziennikarzem "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę na silny patriarchat, na którym opiera się ukraińskie społeczeństwo. To sprawia, że kobiety często są wykluczone z rynku pracy i nie posiadają podstawowych kwalifikacji umożliwiających im znalezienie zatrudnienia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: TVN24, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Alys Tomlinson / East News

Pozostałe wiadomości