Razem z Ukrainą

Noblowski medal Muratowa został sprzedany. Pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom z Ukrainy

Razem z Ukrainą

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24/gazeta.pl
Medal Dmitrija Muratowa
KENA BETANCUR/AFP/East NewsNoblowski medal Muratowa został sprzedany. Pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom z Ukrainy

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety", sprzedał swój medal noblowski. Nagroda laureata Pokojowej Nagrody Nobla została sprzedana za rekordową sumę - ponad 100 milionów dolarów. Muratow powiedział, że pieniądze przekaże na pomoc dzieciom z Ukrainy. 

Noblowski medal Muratowa na sprzedaż

Medal został sprzedany na aukcji w USA za kwotę 103,5 miliona dolarów. Jak powiedział laureat Pokojowej Nagrody Nobla, chce, aby dzieci uchodźców miały szansę na przyszłość. Pieniądze mają trafić na pomoc dla ukraińskich dzieci, uciekających przed wojną i rosyjską agresją. Medal został wystawiony na aukcję w marcu 2022 roku. W poniedziałek, 20 czerwca, został sprzedany za rekordową kwotę. Nabywca chciał pozostać anonimowy.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety", dostał Pokojową Nagrodę Nobla za wysiłki na rzecz wolności słowa w 2021 roku. Dziennikarz był współzałożycielem prodemokratycznej gazety w 1993 roku. Jest ona znana z publikowania artykułów na tematy wrażliwe, jak łamanie praw człowieka. Po inwazji Rosji dziennikarz krytykował poczynania rosyjskiego rządu.  "Nowaja Gazeta" została zamknięta w marcu 2022 roku, a redaktor naczelny wyjechał do Stanów.

Pieniądze ze sprzedaży medalu noblowskiego Muratowa

Dziennikarz w wywiadzie dla agencji AP mówił, że martwi się zwłaszcza o dzieci, które zostały osierocone przez wojnę w Ukrainie. Niebagatelna kwota 103,5 miliona dolarów ma zostać przekazana na program UNICEF na rzecz dzieci z Ukrainy. 

Chodzi o to, by dać dzieciom uchodźców szansę na przyszłość

Po zakończeniu akcji dziennikarz nie krył zdziwienia, że udało się osiągnąć tak wysoką kwotę. Już wcześniej były redaktor naczelny wspominał o tym, że pragnie przeznaczyć 500 tysięcy dolarów z nagrody pieniężnej, którą otrzymał wraz z Nagrodą Nobla, na cele charytatywne.

Miałem nadzieję, że solidarność i chęć pomocy będzie duża, ale nie spodziewałem się, że wylicytowana kwota będzie aż tak ogromna

Do tej pory najwyższą kwotę na licytacji uzyskał medal noblowski Jamesa Watsona, który wraz z innymi naukowcami odkrył strukturę DNA. Miało to miejsce w 2014 roku, a medal został sprzedany za 4,76 milionów dolarów. Po inwazji Rosji na Ukrainę i pogróżkach w stronę redaktora, Dmitrij Muratow opuścił Rosję przez Europę Zachodnią i udał się do Nowego Jorku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24/gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: KENA BETANCUR/AFP/East News

Pozostałe wiadomości