Ukraińscy przywódcy już od dłuższego czasu proszą o zamknięcie przez NATO nieba nad Ukrainą. Spowodowałoby to całkowity zakaz lotów nad krajem. W tym czasie Rosja wprowadza strefę z zakazem lotów nad Donbasem.
"Rakiety trafiły w obiekty w okolicach lotniska" - podaje mer Lwowa Andrij Sadowy.
Aktor zestawił kłamstwa propagandy prezydenta Federacji Rosyjskiej z realnymi obrazami wojny.
Informację o jej śmierci przekazał Teatr Młody.
Inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w tysiącach Polek i Polaków poczucie solidarności i chęć niesienia pomocy ofiarom wojny. Za dowód posłużyć tutaj może grupa aktywistów, ratujących naszych sąsiadów pozostających we Lwowie. Reporterka programu Uwaga! TVN uczestniczyła w konwoju, aby zobaczyć pracę wolontariuszy z bliska.
Niektórzy angażują się w akcje charytatywne w niekonwencjonalny sposób. O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Bill Gordon, przedsiębiorca z Waszyngtonu oraz Nadia Długosz, influencerka.
Co prawda swój jubileusz aktor obchodzić będzie dopiero 21 marca, ale już na kilka dni przed urodzinami postanowił zaplanować ten dzień. - Dzieciak ze zdjęcia ma już pół wieku - napisał w swoim wpisie Piotr Adamczyk.
Ruszyła platforma uaSOS.org łącząca osoby uciekające przed wojną z Polakami oferującymi nocleg. - O ponad połowę więcej Ukraińców korzysta z aplikacji, niż dostępnych jest mieszkań w bazie - alarmuje Jagoda Trela, współinicjatorka akcji. Jak można pomóc potrzebującym? Gdzie dodać ogłoszenie?
W Polsce, przez inwazję Rosji na Ukrainę, pojawiło się co najmniej milion dodatkowych pacjentów. Przychodnie i szpitale stają przed ogromnym wyzwaniem kadrowym. Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby wsparciem byli medycy z Ukrainy. Co na to polscy lekarze?
Karolina Gruszka jest zaniepokojona tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Zarówno ona, jak i jej mąż, mają bliskie osoby w Rosji. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl, gwiazda zwróciła się do ludzi z jedną prośbą.
"Żeby istniał naród potrzebna jest kultura".
"Podziwiam, że mają tak wielką odwagę, aby mimo wszystko się nie poddawać".
Wojna w Ukrainie sprawiła, że coraz częściej padają pytania dotyczące służby wojskowej mężczyzn. Jednak na przestrzeni lat model rodziny bardzo się zmienił i panowie coraz częściej zostają w domu, aby opiekować się swoimi pociechami. Co w sytuacji, gdy przyjdzie im walczyć w obronie ojczyzny? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Bartoszem Piaseckim, autorem bloga "Tata sam w domu" oraz Marcinem Kasprowiczem, tatą Jagny i Nikodema.
Reporterzy, dziennikarze i pracownicy polskich mediów połączyli siły i zwrócili się z poruszającym apelem do naszych sąsiadów. Krzyczą: "Wolność Ukrainie!". - Wspieramy Was i będziemy wspólnie walczyć - deklarują.
Putin to dla niego "stary człowiek, który bawi się w żołnierzyki".
Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Waleria Szaszenok to 20-letnia fotografka, która za pomocą TikToka pokazywała, jak wygląda życie w Ukrainie w czasie wojny. Z humorem relacjonowała to, co się dzieje w schronie przeciwbombowym. Nagrała także ewakuację do Polski. Choć to była najgorsza podróż w jej życiu, podziękowała polskim wolontariuszom.
"Jesteście prawdziwymi braćmi i siostrami".
"Powinni dostać Pokojową Nagrodę Nobla".
Ukraińcy uciekają przed rosyjską inwazją z ogarniętej wojną ojczyzny. 1,9 mln z nich przekroczyło granicę z Polską. Niekiedy to, co mają na sobie, to wszystko, co im zostało.
"Miałam pięć minut na pakowanie".
Olga Semydjanowa była mamą sześciorga dzieci, która postanowiła walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Niestety kobieta zginęła. O jej śmierci poinformowała deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, Inna Sovsun.
Według dr Magdaleny Namysłowskiej warto skonfrontować się z problemem i zmobilizować się do działania.
"Wszyscy bronimy swojej ziemi, przecież jesteśmy u siebie".
"Możliwe, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją trudną sytuację".
Codziennie na Dworcu Centralnym w Warszawie pojawiają się duże grupy uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Aby się dostać do granicy z Polską, jechali w trudnych warunkach przez kilka dni. Niektórzy mają zagwarantowaną pomoc od najbliższych, którzy już mieszkają w stolicy, a inni muszą organizować się na miejscu. Spotkała się z nimi dziennikarka dziendobry.tvn.pl, Daria Pacańska.
W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym trener mentalny i psycholog sportowy Jakub Bączek.
"Naszą bronią jest słowo".
"W sklepie nie było nawet wody" - opowiada w TVN24.
Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?