Razem z Ukrainą

  Razem z Ukrainą

  Wojna w Ukrainie sprawiła, że coraz częściej padają pytania dotyczące służby wojskowej mężczyzn. Jednak na przestrzeni lat model rodziny bardzo się zmienił i panowie coraz częściej zostają w domu, aby opiekować się swoimi pociechami. Co w sytuacji, gdy przyjdzie im walczyć w obronie ojczyzny? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Bartoszem Piaseckim, autorem bloga "Tata sam w domu" oraz Marcinem Kasprowiczem, tatą Jagny i Nikodema.

  Waleria Szaszenok to 20-letnia fotografka, która za pomocą TikToka pokazywała, jak wygląda życie w Ukrainie w czasie wojny. Z humorem relacjonowała to, co się dzieje w schronie przeciwbombowym. Nagrała także ewakuację do Polski. Choć to była najgorsza podróż w jej życiu, podziękowała polskim wolontariuszom.

  Codziennie na Dworcu Centralnym w Warszawie pojawiają się duże grupy uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Aby się dostać do granicy z Polską, jechali w trudnych warunkach przez kilka dni. Niektórzy mają zagwarantowaną pomoc od najbliższych, którzy już mieszkają w stolicy, a inni muszą organizować się na miejscu. Spotkała się z nimi dziennikarka dziendobry.tvn.pl, Daria Pacańska.

  Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?

  Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju gwarantuje możliwość uzyskania numeru PESEL. Wnioski można składać od 16 marca. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji.