Pavel Gomzyakov przez lata zajmował się fotografią ślubną w Mariupolu, a jego praca została uhonorowana wieloma nagrodami. Po wybuchu wojny w Ukrainie utalentowany artysta podjął decyzję o ucieczce z rodzinnego miasta.
Dwa miesiące po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, w jednej z kijowskich stacji metra odbyło się niecodzienne wydarzenie. "Wszystko będzie dobrze. Koncert Okean Elzy" przyciągnął masę widzów. Teraz będzie można obejrzeć go również w Polsce.
Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wielu Ukraińców musiało uciekać ze swojego kraju. Spora ich część znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jedną z osób, które zaangażowały się w pomoc, jest pochodzący z Białorusi ksiądz Wiaczesław Barok. Dlaczego musiał opuścić swoją ojczyznę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Mógł otrzymać 8 milionów złotych, ale odmówił. Dlaczego?
Zespół Granda z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni nagrał nową wersję utworu ukraińskiej artystki Tiny Karol "Ukraina to Ty".
Program Rodzina 500 plus będzie wypłacany uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po ataku Rosji. W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie? Kiedy będą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?
Wołodymyr Zełensky z traktowanego z przymrużeniem oka polityka wyrósł na europejskiego bohatera. Od początku wojny wielkie emocje wzbudza również jego żona.
Wojna to nie tylko wstrząsające sceny z pola walki. To także codzienność cywilów, których życie wciąż się toczy. Reporterka Bianka Zalewska sprawdziła, jak w cieniu konfliktu zbrojnego wygląda życie mieszkańców Kijowa.
Młodziutka artystka chce w ten sposób wesprzeć ukraińską armię.
Zobacz, jak można pomóc dziewczynce.
Maria Ponomarenko z RushNews stanie przed sądem za pisanie prawdy o oblężonym Mariupolu. Jest oskarżona o szerzenie "fake newsów". Może zostać skazana na karę pozbawienia wolności do 15 lat.
Nie jest dostępna również strona internetowa firmy.
12-letnia Kira Obedynska, córka zabitego w Mariupolu mistrza Ukrainy w piłce wodnej Jewhena Obedynskiego, wróciła do dziadków. Ranna dziewczynka miała trafić do rosyjskiego sierocińca. W tamtejszych mediach ukazało się nagranie pokazujące, jak rosyjscy żołnierze "ratują dzieci".
Na czym polega akcja "Kobiety za kółko"?
"Początki były trudne".
"Stop The War" - to podwodny spot, stworzony by pomóc Ukrainie. Wystąpiła w nim Kateryna Koziy, która zmuszona była uciekać przed rosyjską inwazją.
Brakuje też jedzenia i wody.
Podczas rosyjskiej inwazji giną nie tylko żołnierze, ale również cywile. Atakowane i niszczone są zarówno obiekty wojskowe, jak i budynki mieszkalne. W jednym z takich nalotów zginęły Waleria Głodan i jej 3-miesięczna córka. O tragedii za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował mąż kobiety.
W wyniku napaści Rosji na Ukrainę śmierć poniosło bardzo wielu bezbronnych cywilów. Do tej czarnej listy dołączyły dwie dziecięce aktorki - Jelizawieta i Sonia, które przed wojną występowały w teatrze w Mariupolu. O śmierci dziewczynek poinformował mer miasta Petro Andriuszczenko.
W schronach Mariupolu nadal przebywa prawdopodobnie kilkuset Ukraińców. Teren zakładów Azowstal to ostatni bastion Ukraińców w tym mieście i jest on regularnie ostrzeliwany przez Rosjan. Pułk Azow udostępnił film, na którym widać podziemia huty i ukrywające się w nich dzieci.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to stosunkowo nowe świadczenie. Rodzice, którzy złożą stosowne dokumenty mogą otrzymać nawet 12 tysięcy złotych rocznie na drugie i kolejne dziecko. Teraz z zapomogi będą mogli skorzystać także Ukraińcy. Jak i gdzie trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze?
Marta i Bartek Dajnowscy przyjęli pod swój dach Ludmiłę i jej dwóch synów. Do wspólnego życia potrzebna jest jednak nie tylko chęć niesienia pomocy, ale też umiejętność współdzielenia przestrzeni.
Bucza stała się symbolem rosyjskiego bestialstwa. Podczas gdy po wyzwoleniu miasta świat obiegły zdjęcia zamordowanych mieszkańców, reporterka Bianka Zalewska postanowiła porozmawiać z tymi, którzy przeżyli. Ich relacje to straszliwe świadectwo wojennej zbrodni.
Wstrząsającą historię opisała ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.
Uchodźcy, ratując się przed wojną, nie mają zbyt wiele czasu. Chwytają tylko to, co dla nich najważniejsze, w tym ukochane zwierzaki.
- Póki będę tutaj potrzebna i będzie taka możliwość, nie wyjadę - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".
Matki z małymi dziećmi mogą tam otrzymać cenną pomoc.
Przypadek sprawił, w to właśnie w tej miejscowości znalazły swój nowy dom.
Po ataku Rosji na Ukrainę wielu ludzi zostało zmuszonych opuścić swój kraj, miasto, dom. Maria i Halyna uciekły z Kijowa zabierając ze sobą dwie walizki, torbę z karmą i 28 transporterów z kotami. W ewakuacji pomogła im niewielka grupa kobiet z kilku krajów.
Dochód z piosenki zostanie przekazany na pomoc ofiarom wojny w atakowanym przez Rosję kraju.