Poznańskie Zoo zaangażowało się w ewakuację zwierząt, które przez wiele miesięcy pozostawały w objętej wojną Ukrainie. Do wielkopolskiej placówki dotarł transport z czterema dorosłymi lwami, niedźwiedziem himalajskim, małym lampartem i czterema lwiątkami. Powitanie nowych mieszkańców ogrodu zostało uwiecznione na wyjątkowym nagraniu.
17 października do kraju wróciło 108 Ukrainek. Wśród nich jest 46-letnia Tetiana Sokołowska.
- To prawdziwe dramaty, o których nie możemy zapominać - podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie tradycyjnie dziękują za codzienną pracę nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym napotykają nowe wyzwania - m.in. integrację dzieci z Ukrainy.
Lekarka z dziecięcego szpitala w Kijowie straciła życie w trakcie rakietowego ataku Rosjan na ukraińskie miasta. Oksana Leontiewa zginęła po uderzeniu pocisku. Jej samochód doszczętnie spłonął. Wraz z mężem, który zginął pół roku wcześniej, osierocili 5-letniego synka.
- Potrafi pracować całą dobę - ocenia Julia Mendel, była rzeczniczka prasowa prezydenta Ukrainy.
Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym.
Kompania Wowy to grupa ludzi, którzy w chwili wybuchu wojny w Ukrainie zdecydowali się porzucić dotychczasowe zajęcia i stanąć w obronie swojego kraju. Reportaż o nich obejrzała Agata. Jeden z bohaterów na tyle przykuł jej uwagę, że zdecydowała się do niego napisać. Tak narodziło się wielkie uczucie. O tej niezwykłej relacji Agata opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
"To było coś niesamowitego".
Roman Pałamarczuk przed wojną w Ukrainie był jednym z nauczycieli w wiejskiej szkole. Kiedy Rosja zaatakowała jego kraj, stanął do walki na froncie. Niedawno miał okazję odwiedzić swoich uczniów, którzy na jego widok zareagowali w emocjonalny sposób.
- Chcę przypominać ludziom, że wojna wciąż trwa - oznajmiła w amerykańskiej telewizji śniadaniowej.
Serhiy Prytula był prezenterem telewizji, próbował swoich sił w polityce, a teraz zajmuje się wsparciem armii ukraińskiej. Pozyskuje fundusze na rzeczy najpotrzebniejsze. Właśnie przebywa w Polsce, żeby sfinalizować zakup satelity. Opowiedział o tym w programie Dzień Dobry TVN.
Z powodu wybuchu wojny wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju.
7 września na rynku pojawi się książka "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?". W Dzień Dobry TVN o tym, jaka jest i jaki ma wpływ na losy Ukrainy żona ukraińskiego prezydenta opowiedziała autorka opracowania Alina Makarczuk.
Swój wyczyn nazwał ultramaratonem wdzięczności.
1 września dzieci wróciły do szkół. Nie wszystkie jednak mają możliwość powitać nowy rok szkolny w bezpiecznych warunkach. W Ukrainie objętej wojną uczniowie zasiedli w szkolnych ławkach ustawionych w metrze. Zdjęcie obrazujące tę sytuację obiegło media na całym świecie.
Pierwszy odcinek zobaczymy już 3 września.
24 sierpnia to Dzień Niepodległości Ukrainy. Jak Ukraińcy w obliczu wojny będą go obchodzić?
- Każda forma pomocy jest równie ważna - podkreśliła.
Krystian Machnik do Strefy Wykluczenia jeździ od 2013 roku, zaś od 5 lat cyklicznie pomaga Samosiołom, czyli ostatnim mieszkańcom wiosek wokół Czarnobyla i Prypeci. Wraz z polską ekipą organizują dla potrzebujących ubrania, koce, jedzenie, ale także słuchają ich wspomnień. Nie inaczej było po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak wygląda pomoc humanitarna w strefie wykluczenia? O tym opowiedzieli Amadeusz Kocan, który był na pierwszej, najpilniejszej wyprawie w maju i Krystian Machnik, który właśnie powrócił z czwartej akcji organizowanej w czasie wojny.
Ciężarna Ukrainka przeszła w łódzkim Centrum Zdrowia Matki Polki dwie operacje, które uratowały życie jej dzieciom. Bliźnięta z syndromem podkradania, Anadrij i Arkadij, przyszły na świat przez zabieg cesarskiego cięcia.
Mimo że cały świat wpiera i wysyła broń do Ukrainy, to wciąż jej brakuje. W takich okolicznościach postawa 8-latka z Czernihowa zasługuje na najwyższe uznanie.
"Nieleczona lub leczona zbyt późno jest śmiertelna".
Ołena Zełenska została bohaterką najnowszego wydania amerykańskiego magazynu "Vogue". Pierwsza dama Ukrainy wystąpiła w niezwykłej sesji i udzieliła poruszającego wywiadu.
"Ma pozwolić im odpocząć i pomóc zapomnieć".
Sara Ferguson znana jest ze swojej działalności charytatywnej na całym świecie.
Olena Zełenska odwiedziła Stany Zjednoczone. Ukraińska pierwsza dama przemawiała w amerykańskim kongresie, gdzie dziękowała za udzieloną już pomoc i prosiła o dalsze wsparcie dla swojego kraju w walce z rosyjskim agresorem. Zełenska udzieliła również wywiadu stacji telewizyjnej NBC News. Opowiedziała w nim, jak wojna w Ukrainie zmieniła jej dziewięcioletniego syna.
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wygłosiła przemówienie w Kongresie USA. Opowiedziała historie cywilów zabitych przez Rosjan oraz zwróciła się z apelem. - W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń - mówiła do amerykańskich polityków.
Pies Patron rasy Jack Russel Terrier stał się bohaterem Ukrainy. Jego czuły nos jest nieoceniony podczas rozminowywania terenów. 20 lipca ten dzielny pupil świętuje 3. urodziny. - Przyjmuję prezenty w postaci pozytywnego myślenia, uśmiechu i darowizn - czytamy na Twitterze.
22,5 mln złotych - tyle potrzeba, aby udało zrealizować się cel zbiórki, której celem jest zakup drona bojowego dla ukraińskiej armii.