W Polsce kobiety mogą zgłosić się ochotniczo do wojska, a w niektórych przypadkach być poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Co dokładnie mówi na ten temat ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej?
"Stoją na straży wolności swojego kraju".
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera Ukrainę. Planowany jest zakup potrzebnego sprzętu do szpitali państwowych i wojskowych. Jak ogłosił Jurek Owsiak, obecnie prowadzone są rozmowy, jak bezpiecznie przetransportować sprzęt przez granicę polsko-ukraińską. Co zostało zakupione? Jaki sprzęt trafi do Ukrainy?
NASK poinformował, że podjął działania "na rzecz prostowania krążących w sieci nieprawdziwych pogłosek i ostrzegania przed przejawami celowej manipulacji". W raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji NASK zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy.
"Pracownicy rano dają znać, że żyją".
"Zabita podczas zdobywania zapasów dla swojej rodziny".
Osoby, które uciekają przed wojną z Ukrainy, mogą szukać pomocy w Hiszpanii przede wszystkim w ambasadzie i konsulatach. Podajemy również najważniejsze telefony alarmowe obowiązujące w Hiszpanii.
Portugalia oferuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Osoby poszukujące schronienia powinny zgłosić się do Ambasady Ukrainy w Lizbonie lub Konsulatu Ukrainy w Porto. Z placówką dyplomatyczną można się kontaktować także za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Niemieckie firmy oferują mieszkańcom Ukrainy m.in. bezpłatne przejazdy kolejowe i autobusowe oraz bezpłatne usługi telefoniczne. Gdzie szukać pomocy w Niemczech?
Coraz więcej osób dostaje SMS-y z wezwaniem do służby wojskowej. Resort obrony narodowej za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że żadne wiadomości nawołujące do mobilizacji nie są wysyłane.
Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że wiele rodzin zostało rozdzielonych. Reporterzy programu Uwaga! TVN dotarli do 33-letniej Ivanki Kolisnyk - kobieta bez snu i zbędnych postojów przez kilka dni jechała, by ratować swoje dzieci, które w momencie ataku rosyjskich wojsk przebywały u jej rodziców w centralnej Ukrainie.
Tysiące zdesperowanych i przerażonych ludzi wciąż przekracza polską granicę - szacuje się, że od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło blisko 900 tysięcy osób. - Bomby, czołgi, strzelanie, dzieci to widziały, płakały i bały się. Pytały, dlaczego tak się dzieje – mówiła jedna z kobiet, która przekraczała granicę w Dorohusku. Reporterka programu Uwaga! TVN była tam w dniu wybuchu wojny.
Prezydent Andrzej Duda: "Chcę to bardzo mocno podkreślić".
pomoc Warszawy dla Ukrainy
Maja Ostaszewska od dawna walczy o prawa kobiet, angażuje się w liczne akcje społeczne. Aktywnie pomagała niosąc pomoc migrantom na granicy z Białorusią. Tym razem także nie pozostała obojętna na cierpienie ludzi, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie.
Rusza platforma łącząca uchodźców z Ukrainy z osobami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi oferującymi miejsca noclegowe w Polsce. - Portal jest oddolną inicjatywą ludzi dobrej woli - przekonują koordynatorki projektu. Jak działa uaSOS.org?
Celem ataku Rosji na Ukrainę jest likwidacja sieci tajnych laboratoriów wytwarzających broń biologiczną - to nagłaśniana teraz w Internecie teoria spiskowa, która powiela prorosyjską narrację. To fałsz. USA zaprzeczyły, że w Ukrainie są amerykańskie laboratoria wojskowe.
Dzieci, które uciekły do Polski przed wojną, pójdą do polskich szkół i przedszkoli. Mogą w każdej chwili dołączyć do już istniejących grup i klas z polskimi dziećmi lub do specjalnych oddziałów przygotowawczych dla cudzoziemców, w których skupią się na nauczaniu języka.
W środę wieczorem z Warszawy wyruszy pociąg humanitarny do granicy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Skład jest wyposażony w niezbędną pomoc: żywność, napoje, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci. Zabierze uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Czeskie organizacje przygotowały dla Ukraińców pomoc materialną, prawną i psychologiczną. Uruchomiono też specjalną rządową infolinię.
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaangażowała się w pomoc małym pacjentom ze Szpitala Dziecięcego Ohmatdyt w Kijowie. Na krótkim filmiku nadesłanym do naszej redakcji widzimy, jak podtrzymuje dziewczynkę, która próbuje wsiąść do autokaru. Dzieci zostaną przewiezione do Lwowa, a następnie do Polski.
"Podzielmy się sprzętem" - apeluje Agnieszka Korczyńska.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.
W swoich oświadczeniach zaznaczają, że w ten sposób chcą podkreślić swoją solidarność z obywatelami atakowanego kraju.
Każdy następny dzień wojny, to kolejne ofiary, niekończące się cierpienie, strach i zniszczenia. To także niekończąca się chęć pomocy do której dołączają wciąż nowe gwiazdy, również te polskie. Nie sposób wymienić je wszystkie. O kilku z nich i ich niezwykłych gestach opowiedziała w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk-Popińska.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej o pomocy w zakresie ochrony zdrowia, jaka zostanie udzielona obywatelom Ukrainy. Mogą oni liczyć nie tylko na leczenie, szczepienia, czy miejsce w szpitalach. Wszystkie zdarzenia, które miały miejsce od 24 lutego, będą refundowane przez NFZ - w tym przypadku prawo działa wstecz.
Ojciec Jarosław Krawiec jest przełożonym Dominikanów w klasztorze w Kijowie. U duchownych schroniło się 14 osób, które próbują przetrwać czas wojny.
Po tym jak media społecznościowe obiegły informacje o zwiększonej liczbie przestępstw na terenach przygranicznych, sprawę skomentowała Podkarpacka Policja. Głos zabrała również Komenda Główna Policji, apelując o spokój nierozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości. - Bardzo ważny jest jednak również spokój społeczny i nieuleganie obcej dezinformacji która ma wywołać właśnie nieobliczalne zachowania i eskalację - napisano na oficjalnym profilu Polskiej Policji.
W obliczu wojny w Ukrainie mierzymy się z ogromną ilością fake newsów, które zalewają internet. To celowe działanie, mające na celu szerzyć dezinformację.
Monika Miller wyznaje: "Ludzie piszą, że jakby coś mi się stało, to nikomu nie byłoby żal"