NASK poinformował, że podjął działania "na rzecz prostowania krążących w sieci nieprawdziwych pogłosek i ostrzegania przed przejawami celowej manipulacji". W raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji NASK zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy.
Osoby, które uciekają przed wojną z Ukrainy, mogą szukać pomocy w Hiszpanii przede wszystkim w ambasadzie i konsulatach. Podajemy również najważniejsze telefony alarmowe obowiązujące w Hiszpanii.
Portugalia oferuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Osoby poszukujące schronienia powinny zgłosić się do Ambasady Ukrainy w Lizbonie lub Konsulatu Ukrainy w Porto. Z placówką dyplomatyczną można się kontaktować także za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Niemieckie firmy oferują mieszkańcom Ukrainy m.in. bezpłatne przejazdy kolejowe i autobusowe oraz bezpłatne usługi telefoniczne. Gdzie szukać pomocy w Niemczech?
Coraz więcej osób dostaje SMS-y z wezwaniem do służby wojskowej. Resort obrony narodowej za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że żadne wiadomości nawołujące do mobilizacji nie są wysyłane.
Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że wiele rodzin zostało rozdzielonych. Reporterzy programu Uwaga! TVN dotarli do 33-letniej Ivanki Kolisnyk - kobieta bez snu i zbędnych postojów przez kilka dni jechała, by ratować swoje dzieci, które w momencie ataku rosyjskich wojsk przebywały u jej rodziców w centralnej Ukrainie.
Tysiące zdesperowanych i przerażonych ludzi wciąż przekracza polską granicę - szacuje się, że od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło blisko 900 tysięcy osób. - Bomby, czołgi, strzelanie, dzieci to widziały, płakały i bały się. Pytały, dlaczego tak się dzieje – mówiła jedna z kobiet, która przekraczała granicę w Dorohusku. Reporterka programu Uwaga! TVN była tam w dniu wybuchu wojny.
Maja Ostaszewska od dawna walczy o prawa kobiet, angażuje się w liczne akcje społeczne. Aktywnie pomagała niosąc pomoc migrantom na granicy z Białorusią. Tym razem także nie pozostała obojętna na cierpienie ludzi, którzy uciekają przed wojną na Ukrainie.
Rusza platforma łącząca uchodźców z Ukrainy z osobami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi oferującymi miejsca noclegowe w Polsce. - Portal jest oddolną inicjatywą ludzi dobrej woli - przekonują koordynatorki projektu. Jak działa uaSOS.org?
Celem ataku Rosji na Ukrainę jest likwidacja sieci tajnych laboratoriów wytwarzających broń biologiczną - to nagłaśniana teraz w Internecie teoria spiskowa, która powiela prorosyjską narrację. To fałsz. USA zaprzeczyły, że w Ukrainie są amerykańskie laboratoria wojskowe.
Dzieci, które uciekły do Polski przed wojną, pójdą do polskich szkół i przedszkoli. Mogą w każdej chwili dołączyć do już istniejących grup i klas z polskimi dziećmi lub do specjalnych oddziałów przygotowawczych dla cudzoziemców, w których skupią się na nauczaniu języka.
W środę wieczorem z Warszawy wyruszy pociąg humanitarny do granicy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Skład jest wyposażony w niezbędną pomoc: żywność, napoje, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci. Zabierze uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zaangażowała się w pomoc małym pacjentom ze Szpitala Dziecięcego Ohmatdyt w Kijowie. Na krótkim filmiku nadesłanym do naszej redakcji widzimy, jak podtrzymuje dziewczynkę, która próbuje wsiąść do autokaru. Dzieci zostaną przewiezione do Lwowa, a następnie do Polski.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.
Każdy następny dzień wojny, to kolejne ofiary, niekończące się cierpienie, strach i zniszczenia. To także niekończąca się chęć pomocy do której dołączają wciąż nowe gwiazdy, również te polskie. Nie sposób wymienić je wszystkie. O kilku z nich i ich niezwykłych gestach opowiedziała w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk-Popińska.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej o pomocy w zakresie ochrony zdrowia, jaka zostanie udzielona obywatelom Ukrainy. Mogą oni liczyć nie tylko na leczenie, szczepienia, czy miejsce w szpitalach. Wszystkie zdarzenia, które miały miejsce od 24 lutego, będą refundowane przez NFZ - w tym przypadku prawo działa wstecz.
Po tym jak media społecznościowe obiegły informacje o zwiększonej liczbie przestępstw na terenach przygranicznych, sprawę skomentowała Podkarpacka Policja. Głos zabrała również Komenda Główna Policji, apelując o spokój nierozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości. - Bardzo ważny jest jednak również spokój społeczny i nieuleganie obcej dezinformacji która ma wywołać właśnie nieobliczalne zachowania i eskalację - napisano na oficjalnym profilu Polskiej Policji.
W obliczu wojny w Ukrainie mierzymy się z ogromną ilością fake newsów, które zalewają internet. To celowe działanie, mające na celu szerzyć dezinformację.
Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza przynależność do Narodu Polskiego osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Kto może się o nią ubiegać?
W związku z wojną w Ukrainie wiele osób pragnie pomagać. Nie każdy może pozwolić sobie na przyjęcie uchodźców pod swój dach lub przybycia na granicę i wzięcia udziału w wolontariacie. W takiej sytuacji można wspierać Ukrainę finansowo. Jak wpłacić pieniądze na pomoc Ukrainie i ukraińskiej armii?
W czwartek, 24 lutego br. Rosja zaatakowała Ukrainę po rozkazie wydanym przez prezydenta Władimira Putina. Doszło między innymi do ostrzału rakietowego budynków wojskowych w rejonie Donbasu. Medialne doniesienia o konflikcie zbrojnym wstrząsnęły całym światem. Jak wesprzeć mieszkańców Ukrainy w tym trudnym czasie?