Oczy całego świata zwrócone są w stronę Ukrainy. Jaka obecnie jest tam sytuacja? Jak radzą sobie z nią Ukraińcy, którzy zdecydowali się zostać w swojej ojczyźnie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Ołeksandr Bojczenko.
"Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne".
"To nie czas na wrzucanie swoich stylizacji".
Kateryna Kravchenko w 2015 roku była rzeczniczką prasową batalionu "Ajdar", który walczył we wschodniej Ukrainie. Z biegiem czasu zrezygnowała jednak z udziału w działaniach wojennych i przez ostatnie lata zajmowała się tworzeniem własnego biznesu. Jednak konflikt zbrojny zapukał do jej drzwi. - Cała Ukraina jest ostrzeliwana. Mój kraj jest w ogniu - powiedziała.
"Dla mnie nie ma nic poza misją i ratowaniem życia".
Obywatele Ukrainy dotkniętej konfliktem zbrojnym mogą liczyć na wsparcie polskiej adwokatury. Na stale aktualizowanej stronie internetowej pojawiają się adresy i numery telefonów do prawników gotowych udzielić bezpłatnej pomocy. Poszczególne sekcje NRA wyznaczyły koordynatorów programu.
Powstała specjalna rządowa strona internetową będącą kompendium wiedzy na temat pomocy osobom poszkodowanym podczas konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Można tam znaleźć informacje dla osób prywatnych i organizacji, linki oraz listy niezbędnych rzeczy, które są gromadzone. W
Powstały interwencyjne punkty noclegowe oraz punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową. To jedynie część działań prowadzonych przez samorządy.
Margaryta Ishchenko miała zaledwie 13 lat, gdy po raz pierwszy musiała zmierzyć się z trudnym obliczem wojny. W 2014 roku była świadkiem ataku na wschodnią Ukrainę, a w jej pamięci na stałe zapisało się wspomnienie poruszających doświadczeń.
Serwis dziendobry.tvn.pl wraz z programem Dzień Dobry TVN oraz redakcją TVN24 uruchamia specjalną akcję na swojej stronie internetowej. Wszystko, by w czasach konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą, dostarczać naszym czytelnikom i telewidzom informacje zebrane w jednym miejscu. Nasze działania patronatem objęła Ambasada Ukrainy.
Do spontanicznej akcji doszło w warszawskim Wilanowie. Mieszkańcy stolicy postanowili pomóc ukraińskiej filmie, której tir nie zdążył przejechać w porę przez granicę. Kolejka chętnych wydawała się nie mieć końca.
Trwa wojna w Ukrainie. Kijów i inne miasta pozostają pod ostrzałem rosyjskich sił zbrojnych. Do ukraińskiej armii cały czas dołączają ludzie, gotowi stanąć w obronie ojczystego kraju. W gronie ochotników znalazł się 27-letni Paweł Majstrenko.
Dramatyczny los czeka podopiecznych SOS Wioski Dziecięce Ukraina. Dzieci pod opieką instytucji w wielu miejscach kraju zostały pozbawione jakiegokolwiek wsparcia. Opiekunowie są na froncie, albo zostali zmuszeni do zapewnienia bezpieczeństwa swoim rodzinom i ewakuacji. Wszyscy możemy pomóc. Co w tej chwili jest najbardziej potrzebne?
Krótko po ataku Rosji na Ukrainę w sieci zaczęły krążyć fragmenty nagrania przedstawiającego między innymi przesłuchiwanie ukraińskich wojskowych przez prorosyjskich separatystów. Ostrzegamy: wbrew opisom dołączanym do filmów nie przedstawiają one aktualnych wydarzeń.
Małgorzata Ohme opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak opanować poczucie lęku w obliczu informacji, które docierają do nas z Ukrainy, a także, w jaki sposób tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację. Dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem.
Rodzeństwo dziewczynki walczy o życie
"Putin nie oczekiwał, że będziemy tak mocno walczyć"
Eskalacja działań wojennych sprawia, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie. Organizacja wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od niszczenia podstawowej infrastruktury, w tym wodociągów, placówek ochrony zdrowia i szkół.
Nie żyją rodzice i jedno z dzieci
"Moi rodzice zostali tam sami".
Obecna sytuacja jest postrzegana jako dramatyczna przez miliony ludzi. W Ukrainie walczą o swój kraj, giną setki osób, jednak świat mody udaje, że nic się nie dzieje. Włoski premier zażądał nawet, by dobra luksusowe zostały wyłączone z sankcji przeciw Rosji. Co to oznacza? Otóż m.in. Versace, Gucci i Prada nadal mogą handlować z rosyjskimi oligarchami. Skąd takie podejście? O tym redaktor mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.
"To zapisze go na kartach historii".
Dostępny bez opłat i logowania.
"Zachód był ślepy i stworzył takiego potwora".
Agresja Rosji wobec Ukrainy jest szeroko komentowana przez sportowców. Wojciech Szczęsny w mediach społecznościowych umieścił emocjonalny wpis. Nie bał się nazwać rzeczy po imieniu. Nie zabrakło wzruszających słów o rodzinie, bliskich i współpracowników. Na koniec Bramkarz zaapelował. Kogo i o co prosił? I kto jeszcze go poparł?
Władze Ukrainy zachęcają walczących, aby korzystali również z tej broni.
"To straszne, że historia się tak powtarza".
"Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków".
Tysiące uchodźców przekracza granicę z Polską. Obywatele Ukrainy chcą dostać się do swoich rodzin, które często mieszkają na zachodzie Europy i to właśnie tam, chcą się schronić. Czego najbardziej potrzebują i jak można im pomóc?
Władze miejskie Kijowa ostrzegły w sobotę rano mieszkańców miasta, że rozpoczęły się zacięte walki z wojskami rosyjskimi na ulicach. Wezwano ludność do udania się do schronów - poinformowała Associated Press. Mieszkańcom zalecono, aby pozostawali w schronach lub innych bezpiecznych miejscach.