Razem z Ukrainą

  Razem z Ukrainą

  Zbrojny atak Rosji na Ukrainę spowodował, że wielu ludzi zdecydowało się uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia w Polsce. Polski rząd, liczne instytucje, organizacje pozarządowe i społeczeństwo zaczęli natychmiast udzielać każdej możliwej pomocy, również prawnej. Co może spotkać uchodźców z Ukrainy, jeśli nie zgłoszą swojego pobytu w Polsce?

  Gdzie w Katowicach można przekazać dary dla mieszkańców Ukrainy? Rzeczy można przekazywać m.in. w punkcie informacyjnym przy katowickim rynku oraz w każdej katowickiej szkole. Urząd miasta informuje również o zbiórce pieniędzy, z której środki zostaną przekazane na pomoc potrzebującym w Ukrainie.

  Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną opiekę lekarską oraz prawną w Polsce. Niektóre placówki medyczne uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.

  Gdzie we Wrocławiu prowadzone są zbiórki dla mieszkańców Ukrainy? Punkty funkcjonują m.in. we wszystkich wrocławskich szkołach. Organizatorzy przygotowali spis najpotrzebniejszych produktów. Sprawdź, jak pomóc uchodźcom.

  Po napaści Rosji na Ukrainę wiele dzieci jest przestraszonych. Maluchy i nastolatki boją się o swoją rodzinę i rówieśników. Są przerażone, że będą musiały opuścić domy, które są dla nich bezpiecznym schronieniem. Rodzice stanęli więc przed trudnym wyzwaniem: jak rozmawiać z dziećmi o ataku na niepodległy kraj? Tematem zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  W związku z wojną w Ukrainie wiele osób stara się pomagać, jak tylko może. Ruszyły również akcje zachęcające do oddawania krwi, która w miarę potrzeb będzie przekazywana do Ukrainy celem ratowania życia cywili i wojskowych. Gdzie można oddać krew?

  Coraz więcej osób deklaruje chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy udostępniając swoje mieszkania i domy, jako tymczasowe miejsca pobytu. Jest to bardzo stresujący moment nie tylko dla domowników, ale i gości. Sprawdź, o czym warto pamiętać oraz jak się zachowywać, kiedy przyjmuje się pod swój dach uchodźców. 

  Atak Rosji na Ukrainę budzi nie tylko lęk i przerażenie. W jego obliczu rodzi się bunt oraz zjednoczenie. Wielu celebrytów, dziennikarzy, sportowców, ludzi z pierwszych stron gazet wyraża swoje oburzenie i jednoczy się z Ukraińcami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mateusz Hładki w "Dzień dobry TVN" opowiedział o tych, których gesty i słowa dodają otuchy i nawołują do pomocy, wykorzystując swoje wielomilionowe zasięgi. 

  Oczy całego świata zwrócone są w stronę Ukrainy. Jaka obecnie jest tam sytuacja? Jak radzą sobie z nią Ukraińcy, którzy zdecydowali się zostać w swojej ojczyźnie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Ołeksandr Bojczenko.