13 marca rozpoczął się proces przekazywania ukraińskich pacjentów do innych krajów Unii Europejskiej. Ruszył już pierwszy transport do Włoch.
W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę. Liczba zniszczeń i ofiar rośnie, w związku z czym wielu mieszańców Ukrainy ucieka do Polski. Nie wiadomo, kiedy działania zbrojne się zakończą, a ludzie będą mogli wrócić do swoich domów. Wielu z nich na czas pobytu w Polsce chce podjąć pracę. Gdzie Ukraińcy mogą ubiegać się o zezwolenie na pracę ? Na czym polega oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i tzw. „zezwolenie jednolite”?
Wołodymyr Zełenski zadecydował o stworzeniu w ukraińskiej armii legionu dla ochotników. Jak oświadczył ukraiński prezydent, mogą do niego przystępować cudzoziemcy. Czy Polacy mogą dołączyć do wojny w Ukrainie?
Według ostatnich doniesień granicę z Polską przekroczyło już ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Szacuje się, że 30-40 proc. z nich pojedzie dalej na zachód. Jaka jest wydolność państwa w zapewnieniu pomocy? O kryzysie humanitarnym opowiedział prof. Maciej Duszczyk, specjalista ds. migracji z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Sofiia i Sołomija Artemchuk to siostry bliźniaczki. Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie stanęły do walki w obronie swojej ojczyzny. Gdzie służą i jak teraz wygląda ich codzienność? Ich służbie przyjrzał się reporter Dzień Dobry TVN.
W Polsce mieszka wielu Ukraińców, którzy zdążyli ułożyć sobie w naszym kraju życie. Pracują, nawiązują przyjaźnie. Jednak ich rodziny nadal są w Ukrainie. Jak wybuch wojny zmienił ich życie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały youtuberka Tatiana Nizowaya oraz aktywistka Natalia Panchenko.
Zespół Domu Aukcyjnego Polswiss Art postanowił wyrazić solidarność z Ukrainą w wyjątkowy sposób. W niedzielę, 13 marca br. odbędzie się licytacja, która pozwoli wspomóc ukraińskich artystów i wybrane organizacje humanitarne. Dwa dni później zagorzali kolekcjonerzy będą mieli okazję wesprzeć Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, decydując się na kupno wybranych obiektów podczas wiosennej Aukcji Dzieł Sztuki.
Doktor Igor Mokryk pracuje w największym ukraińskim szpitalu kardiologicznym w Kijowie. Tam, gdzie toczy się wojna, trwa też walka o życie pacjentów.
W czwartek 24 lutego Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Wojna cały czas trwa, w Polsce jest już ponad milion uchodźców, a globalne społeczeństwo, rządy i firmy próbują na wszelkie sposoby ukarać Władimira Putina za inwazję. Ile Rosja na tym traci?
Wielu Polaków przyjęło do domów ukraińskie rodziny. To nowa sytuacja, więc pojawia się sporo pytań. Jak rozmawiać z osobami, które uciekły od wojny?
Trudna sytuacja w Ukrainie poruszyła serca wielu Polaków. Coraz więcej osób pragnie angażować się w niesienie pomocy naszym wschodnim sąsiadom. W gronie darczyńców znalazła się Ewa Chodakowska, która zorganizowała zbiórkę na rzecz Mikołajowa.
W Internecie organizowane są liczne zbiórki dla obywateli Ukrainy. Niestety przestępcy wykorzystują ten fakt i próbują wyłudzić pieniądze. Jak nie dać się oszukać? Na co należy zwrócić uwagę? Wyjaśnia Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę mówi się również o rozpoczęciu wojny w internecie. Polega ona na rozsyłaniu fake newsów, sianiu paniki i dezorientacji. W jakie fałszywe informacje nie należy wierzyć? Które newsy są nieprawdziwe?
Google poinformowało, że wprowadzi do Androida nowe ostrzeżenia związane z sytuacją w Ukrainie. Posiadacze smartfonów na terenie całej Ukrainy będą otrzymywać alerty o nalotach samolotów. O utworzenie takiej funkcji poprosiły ukraińskie władze.
Dwie przyjaciółki - ukraińska pisarka i rosyjska kucharka połączyły siły, by nieść pomoc Ukrainie. Panie w mediach społecznościowych rozpoczęły kampanię "#CookForUkraine" z której wszelkie pieniądze przekazane zostaną na pomoc dzieciom ze wschodu. - Symbolizujemy dwie strony wojny – napisały w sieci.
Tetiana Galitsyna wygrała 6. edycję "Mam Talent!". Tworzy niesamowite obrazy za pomocą piasku. W obliczu wojny angażuje się w pomoc uchodźcom.
Działa podobnie do akupunktury.
"Dla części osób za trudne może okazać się poradzenie sobie z emocjami"
W niedzielę, 20 marca br. odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, którego celem będzie zebranie jak najwyższej kwoty na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy. Na scenie łódzkiej Atlas Areny wystąpią zarówno polscy, jak i ukraińscy artyści. Relację z wydarzenia będzie można śledzić na antenie TVN, a także za pośrednictwem platformy Player.pl.
W piątek, 11 marca br. w Sejmie odbyło się uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów, zwołane z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Parlamentarzyści wysłuchali orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, zdalne wystąpienie miał także pozostający w Kijowie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podziękował Polakom za wsparcie.
Dziennikarze, korespondenci wojenni są wszędzie tam, gdzie dzieje się coś naprawdę ważnego. To dzięki ich zaangażowaniu i pracy w niezwykle trudnych warunkach wiemy, co się dzieje w miejscach, w których toczy się wojna. Z jakimi sytuacjami muszą się mierzyć? Jak dbają o swoje bezpieczeństwo? Na ten temat rozmawialiśmy z Katarzyną Górniak reporterką Faktów TVN i TVN 24 oraz Kamilem Młyńczykiem, operator Faktów TVN i TVN24.
Trwa wojna w Ukrainie. Zgodnie z rozkazem prezydenta Władimira Putina, rosyjscy żołnierze kontynuują ofensywę na naszych wschodnich sąsiadów. W tym samym czasie ich bliscy dzwonią na ukraińską infolinię. Matki pragną dowiedzieć się, czy ich synowie żyją, a zaniepokojone żony dopytują o ojców swoich dzieci. Nagrania rozmów zostały opublikowane przez telewizję CNN.
Mariupol to strategiczne miasto portowe położone w obwodzie donieckim, nad Morzem Azowskim. Jest tzw. miastem wydzielonym we wschodniej części Ukrainy, co oznacza, że stanowi odrębną jednostkę administracyjną. Mariupol leży na niespokojnej trasie z Rosji na Krym. Jest obecnie bombardowane przez wojska Władimira Putina.
"Jakby to, co się dzieje, wcale ich nie dotyczyło".
Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób ruszyło z pomocą - część angażuje się w akcje wolontariackie, inni przygotowują paczki z jedzeniem, a kto może, wybiera wsparcie finansowe. Czy darowizny ofiarowane na rzecz uchodźców są zwolnione z opodatkowania? Jakie zasady obowiązują w takiej sytuacji?
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Czy muszą rozliczać zeznanie podatkowe PIT? W jakiej sytuacji powinni to zrobić?
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie każdy chce pomóc, jednak dotychczas brakowało jednego systemu łączącego potrzebującego z oferowaną pomocą. Teraz pojawiła się rozbudowana aplikacja Ratownik, w której każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę, może zlokalizować miejsca wsparcia. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała Aleksandra Eljasińska z Polskiej Organizacji Ratowniczej.
Wiele prywatnych osób, jak i organizacji pomaga osobom z Ukrainy zaaklimatyzować się w Polsce. Zalicza się do nich m.in. Stowarzyszenie Rowerowe "Piasta Opole", które wymyśliło oryginalną akcję. - Zbieramy rowery i przekazujemy je dzieciom uchodźców - informuje Piotr Oliwa.
Czy kantor może odmówić wymiany hrywien?
Nagranie, na którym widać rosyjski czołg taranujący samochód osobowy, obiegło świat w pierwszych dniach wojny. Dziennikarz rosyjskiej niezależnej telewizji "Nastojaszczeje Wremia" dotarł do mężczyzny, który kierował pojazdem. Nagranie ze szpitalnego łóżka pojawiło się w sieci.