Uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji i podejmować pracę w Polsce. Dodatkowo pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kiedy ustawa wejdzie w życie i jakie jeszcze korzyści przyniesie? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.
Od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już ponad 2,2 mln Ukraińców. Starają się im pomóc zwykli obywatele, a także specjalne organizacje. Jedną z nich jest Grupa Progres, która zajmuje się legalizacją zatrudnienia, znajdowaniem pracy dla osób z Ukrainy w ich docelowych branżach, a także transportem z granicy do domów. O działaniach tej organizacji opowiedziała jej wiceprezes, Magda Dąbrowska.
Czy spadek empatii to powód do niepokoju? Na ten temat porozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
Trwa wojna w Ukrainie. Mieszkańcy położonego około 120 km od polskiej granicy Lwowa przygotowują się do odparcia rosyjskiej ofensywy. Miasto jak dotąd nie było celem zmasowanych ataków najeźdźcy, jednak w obliczu zagrożenia lwowianie zamieniają piwnice w schrony i szykują się do walki.
Generał ukraińskiej policji Wiaczesław Abroskin zdobył się na bohaterski czyn. Zaoferował, że odda się w ręce Rosjan, po to, by ratować dzieci z Mariupola. - To moja osobista inicjatywa - zapewnił w opublikowanym komunikacie na Facebooku.
W ramach działań fundacji Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków integrują polską i ukraińską młodzież. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o szczegółach akcji.
Coraz więcej dzieci, które musiały uciekać przed wojną w Ukrainie szuka schronienia w Polsce. Fundacja Świętego Mikołaja chce umożliwić im dalszą edukację i rozwój, a także tworzyć przyjazne miejsca integracji z rówieśnikami. - Trzeba pilnie otoczyć dzieci opieką - podkreśla Joanna Paciorek, dyrektor Fundacji.
W całej Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowej komunikacji PKP. W niektórych miastach jest także możliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Radni z Wrocławia postanowili, że wydłużą okres, w których Ukraińcy będą mogli jeździć autobusami i tramwajami bez opłat.
Trudna sytuacja w Ukrainie zmobilizowała do działania wiele gwiazd. Pomoc potrzebującym z zaangażowaniem niosą artyści z niemal każdego zakątka świata. Orlando Bloom także nie pozostał obojętny na ludzkie cierpienie w obliczu wojny. Brytyjski aktor wybrał się do Mołdawii, by wspierać ukraińskie dzieci i ich rodziny.
Yvonne Strahovski zachwyciła widzów rolą Sereny Joy Waterford w serialu "Opowieść podręcznej". Z pochodzenia jest Polką i pomaga teraz dzieciom z Ukrainy.
Mariupol położony w obwodzie donieckim był wielokrotnie bombardowany i ostrzeliwany przez Rosjan. Mieszkańcom kończą się zapasy. Pojawia się coraz więcej doniesień o śmierciach z głodu. - Doszliśmy do krawędzi - przekazały władze miasta.
Alicja Safarzyńska-Płatos jest psycholożką i autorką książek dla dzieci. Niedawno napisała dwie pozycje, które pozwalają najmłodszym rozumieć to, co dzieje się teraz w Ukrainie. Książeczki to także pomoc dla rodziców.
Budynek przy warszawskiej ulicy Wołoskiej do niedawna mieścił biura Instytutu Pamięci Narodowej. Niedawno stał się schronieniem dla uciekających przed wojną Ukraińców. Miejsce z kamerą odwiedził Robert Stockinger.
Rosyjska muzyka, filmy i spektakle znikają z afiszów wielu polskich instytucji kultury. Bojkot twórców ma znaczenie symboliczne. Jak podkreśla dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej, po II wojnie światowej nikt nie dziwił się, że nie wykonywano utworów niemieckich kompozytorów. - Brak rosyjskiej kultury na rynku uderza w ich elity - mówi Yaroslav Shemet.
"To więcej niż tylko hasła w mediach społecznościowych".
Monika Bugajska i jej mąż Łukasz Bugajski jakiś czas temu postanowili zaangażować się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy bardzo licznie przyjeżdżają na Dworzec Centralny w Warszawie. W ślady rodziców bardzo szybko poszła ich 4-letnia córeczka, Nikola. Dziewczynka rozdaje m.in. cukierki i pluszaki. Dzieci, które chcą wesprzeć gości z Ukrainy, jest jednak zdecydowanie więcej.
Przejmujący artystyczny protest przeciwko wojnie.
Zebrano niemal 8 milionów złotych.
"Na tym trzeba się skupić".
"To jest to największe wyzwanie, jakiego się dotychczas podjęłam".
Wszyscy obywatele Ukrainy są teraz w fatalnej sytuacji, ale ze szczególnym cierpieniem mierzą się matki. Za wszelką cenę chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, ale nie zawsze jest to możliwe. Niektóre z nich wypisują swoim pociechom na ciele ważne symbole.
Czy Polsce również to grozi?
Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wiele osób. W naszym kraju znalazło schronienie już ponad 2 mln uchodźców, w większości są to kobiety z dziećmi. W związku z tym w polskich szkołach i oddziałach przedszkolnych zostaną wprowadzone istotne zmiany.
"Podnieśliśmy ręce, ale żołnierz strzelił do taty".
Profil Davida Beckhama na Instagramie obserwuje ponad 71 milionów osób. To właśnie ten zasięg i możliwość jaką daje, aby dotrzeć z prawdą do świata otrzymała od piłkarza, w geście wsparcia dla Ukrainy Iryna - lekarka ratująca życie niemowląt pod obstrzałem rosyjskich bomb. Co pokazała lekarka i z czym zmagają się lekarze w kraju zajętym wojną?
Niektórzy mierzą się z wyrzutami sumienia, że zamiast pomagać, zajmują się własnym życiem. Czy to zdrowa dla psychiki postawa? Na to pytanie odpowiedziała nam psycholog i interwentka kryzysowa Olga Czajka.
Już 29 marca odbędzie się "Concert for Ukraine", czyli muzyczne wydarzenie, którego dochód zostanie przekazany na cele humanitarne w atakowanym kraju.
W Dzień Dobry TVN reżyserka Marysia Nikituk oraz aktorka Anastasiia Pustovit opowiedziały o tym, dlaczego zostały wolontariuszkami na wojnie i jak radzą sobie z nową rzeczywistością.
Ukraińcy znajdą schronienie w ogromnym hangarze.
W obliczu wojny ukraińskie dzieci nie miały szans na leczenie onkologiczne w swoim kraju. W Polsce dostały szansę na pokonanie choroby.