Zbrojny atak Rosji na Ukrainę spowodował, że wielu ludzi zdecydowało się uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia w Polsce. Polski rząd, liczne instytucje, organizacje pozarządowe i społeczeństwo zaczęli natychmiast udzielać każdej możliwej pomocy, również prawnej. Co może spotkać uchodźców z Ukrainy, jeśli nie zgłoszą swojego pobytu w Polsce?
Gdzie w Katowicach można przekazać dary dla mieszkańców Ukrainy? Rzeczy można przekazywać m.in. w punkcie informacyjnym przy katowickim rynku oraz w każdej katowickiej szkole. Urząd miasta informuje również o zbiórce pieniędzy, z której środki zostaną przekazane na pomoc potrzebującym w Ukrainie.
"Sankcje polegają na tym, że mają boleć i wkurzać zwykłych obywateli".
To wyraz sprzeciwu wobec inwazji na Ukrainę.
Gdzie w Warszawie prowadzone są zbiórki rzeczy dla Ukrainy? W każdej warszawskiej dzielnicy znajdują się punkty, w których można przekazać dary dla mieszkańców Ukrainy. Zobacz, co jest najbardziej potrzebne.
Polski rząd i społeczeństwo podejmują bardzo dużo kroków, aby pomóc Ukraińcom, którzy z dnia na dzień stali się ofiarami agresji zbrojnej Rosji na ich państwo. Co muszą zrobić obywatele Ukrainy, jeśli przekroczą granicę Polski bez dokumentów?
"Połączmy się razem w pomaganiu".
"Trochę ciasno, ale nie to jest najważniejsze".
"Odkryjemy brudy, które ukrywałeś przed całym społeczeństwem".
Mieszkanka Lwowa przygotowała instrukcję.
Drugi stopień alarmowy BRAVO obowiązuje dla Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zarządzenie, która je wprowadza, podpisał premier Mateusz Morawiecki. Dokument jest związany z aktualną sytuacją w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Do kiedy potrwa alarm?
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną opiekę lekarską oraz prawną w Polsce. Niektóre placówki medyczne uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.
Gdzie we Wrocławiu prowadzone są zbiórki dla mieszkańców Ukrainy? Punkty funkcjonują m.in. we wszystkich wrocławskich szkołach. Organizatorzy przygotowali spis najpotrzebniejszych produktów. Sprawdź, jak pomóc uchodźcom.
Gdy w Ukrainie trwa mobilizacja wojsk, cywilni mieszkańcy polskich miast starają się zorganizować pomoc dla poszkodowanych podczas rosyjskiej inwazji. Wiele osób zdecydowało działać na własną rękę, przywożąc dary dla uchodźców bezpośrednio na granicę. Wśród nich byli Ania i Maciek, którzy opowiedzieli o tym, co widzieli na przejściu granicznym w Zosinie.
"Klienci, robiąc zakupy w naszych sklepach, w żaden sposób nie będą wspomagać rosyjskiej agresji" - podaje rzeczniczka firmy.
W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę cała Europa zmobilizowała swoje siły, by wesprzeć naród odpierający atak. Wojna ma wiele twarzy, ale najbardziej przerażająca jest ta, którą zmienia strach o bliskich i paraliżujące poczucie bezradności. Niespokojny moment w najnowszej historii jest prawdziwym testem z człowieczeństwa. I idzie nam naprawdę dobrze.
Wcześniej właściciele jej odmówili. "Jeżeli dla Ukrainki, to nie"
"Piłka nożna jest solidarna z Ukrainą" - podano w oficjalnym komunikacie.
Po napaści Rosji na Ukrainę wiele dzieci jest przestraszonych. Maluchy i nastolatki boją się o swoją rodzinę i rówieśników. Są przerażone, że będą musiały opuścić domy, które są dla nich bezpiecznym schronieniem. Rodzice stanęli więc przed trudnym wyzwaniem: jak rozmawiać z dziećmi o ataku na niepodległy kraj? Tematem zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Ich miłość jest niezmienna, choć bardzo zmieniła się sytuacja kraju, dla którego są parą prezydencką. Ukraina mierzy się z atakiem zbrojnym ze strony Rosji. On stoi na froncie z obywatelami i ucieka śmierci, ona wspiera go w każdym momencie tej walki. Ich miłość to gotowy scenariusz na film.
W obliczu wojny w Ukrainie Polacy zjednoczyli się i pomagają sąsiadom za wschodniej granicy tak, jak potrafią. Otworzyły się nasze serca, a wdzięczność Ukrainek i Ukraińców dalej napędza nas do działania.
W poniedziałek 28 lutego media obiegła informacja, że prezydent Ukrainy podpisał wniosek o przyjęcie swojego kraju do Unii Europejskiej. Wcześniej tego dnia zwrócił się z apelem o natychmiastową akcesję państwa do wspólnoty na podstawie specjalnej procedury.
Wszystkie auta wjeżdżające do Polski muszą mieć ważne OC, dlatego firmy ubezpieczeniowe zdecydowały się na rozwiązanie, które zdejmie ten obowiązek z obywateli Ukrainy.
Według rozsyłanych w sieci postów przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow miał powiedzieć w swoim wystąpieniu, że Czeczeni "nie chcą i nie mają ochoty walczyć z narodem ukraińskim". Lecz udostępniane wideo jest montażem z tego wystąpienia - całość nie daje złudzeń, że Kadyrow wesprze Rosję.
W związku z wojną w Ukrainie wiele osób stara się pomagać, jak tylko może. Ruszyły również akcje zachęcające do oddawania krwi, która w miarę potrzeb będzie przekazywana do Ukrainy celem ratowania życia cywili i wojskowych. Gdzie można oddać krew?
Coraz więcej osób deklaruje chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy udostępniając swoje mieszkania i domy, jako tymczasowe miejsca pobytu. Jest to bardzo stresujący moment nie tylko dla domowników, ale i gości. Sprawdź, o czym warto pamiętać oraz jak się zachowywać, kiedy przyjmuje się pod swój dach uchodźców.
Popularne w sieci nagranie pokazujące rzekomo zestrzelenie rosyjskiego samolotu ma już setki tysięcy wyświetleń. Nie jest autentyczne.
Atak Rosji na Ukrainę budzi nie tylko lęk i przerażenie. W jego obliczu rodzi się bunt oraz zjednoczenie. Wielu celebrytów, dziennikarzy, sportowców, ludzi z pierwszych stron gazet wyraża swoje oburzenie i jednoczy się z Ukraińcami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mateusz Hładki w "Dzień dobry TVN" opowiedział o tych, których gesty i słowa dodają otuchy i nawołują do pomocy, wykorzystując swoje wielomilionowe zasięgi.