Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.
Do sieci trafiło poruszające nagranie. - Spójrzcie na nią żywą, proszę. Płaczę z jej bliskimi - napisała Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy.
"Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną".
Czy staną przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze?
Niecodzienny sposób pacyfisty na wyrażenie emocji.
Wyróżnienie w łódzkiej archikatedrze odebrała w jego imieniu żona wraz z dziećmi.
Richard Branson, światowy lider, znany przedsiębiorca i filantrop, przyleciał do Polski, by spotkać się z organizatorami World for Ukraine Summit 2022, przedstawicielami czołowych organizacji pozarządowych oraz biznesu, którzy zaangażowani są w pomoc Ukrainie. Wyraził swoje uznanie dla Polaków za to, jak pomagają uchodźcom.
Dmitrij Muratow, redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety", sprzedał swój medal noblowski. Nagroda laureata Pokojowej Nagrody Nobla została sprzedana za rekordową sumę - ponad 100 milionów dolarów. Muratow powiedział, że pieniądze przekaże na pomoc dzieciom z Ukrainy.
To opowieść kobiety, która pokochała wroga.
6-letni Oleg z Lisiczańska, miasta w Ukrainie, zginął przed swoim domem w trakcie rosyjskiego ostrzału. Kilka godzin wcześniej chłopiec wręczył mamie kwiaty, a ona zrobiła mu zdjęcie.
- Usłyszymy od niego ultimatum nuklearne - twierdzi Juri Felsztinski.
Teraz chcą zacząć wszystko od nowa w Polsce.
Są zdjęcia, które sprawiają, że na naszych twarzach pojawia się smutek, żal i poczucie wielkiej niesprawiedliwości. Takie emocje wywołuje fotografia, którą na Twitterze zamieścił profil Obrony Ukrainy.
Z reżyserką Iryną Ciłyk o emocjach, jakie towarzyszyły jej podczas tegorocznego festiwalu i trwającej wojnie, rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Kowalska.
Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę minęło ponad sto dni. Jednym z dziennikarzy, którzy relacjonują to, co dzieje się u naszych sąsiadów, jest Mateusz Lachowski. O swojej pracy opowiadał w Dzień Dobry TVN.
Podczas Gali Grand Press Photo 2022 w głównej kategorii "Zdjęcie roku" zwyciężył Wojciech Grzędziński. Fotoreporter relacjonował wojnę w Ukrainie i to właśnie tam wykonał fotografię, którą docenili jurorzy.
Muzycy zagrają serię charytatywnych koncertów, a pieniądze przekażą na pomoc ukraińskiej armii.
W okupowanym przez Rosjan Mariupolu zginęło tysiące Ukraińców. Rada miasta alarmuje, że pod gruzami gniją ciała zabitych. Brakuje wody pitnej. Sytuacja sanitarna jest tragiczna. Istnieje ryzyko wybuchu epidemii cholery i innych chorób zakaźnych.
Maryna i Oleksander Puszko uciekli z Mariupola podziurawionym przez kule autem. Znaleźli chronienie u swojej córki, która mieszka w Polsce. - Ludzie wokół ginęli. Trudno było na to patrzeć - powiedziała Ukrainka w materiale Bianki Zalewskiej.
Wojna w Ukrainie uderzyła również w dzieci z domów dziecka. Część z nich wspólnie z opiekunami zdołała wydostać się z ojczyzny i znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jak można im pomóc?
Maturzystka przerwała szkołę, by na dwa miesiące przyjechać do Polski. O tym, jak zorganizowała podróż na inny kontynent, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
Przez pierwsze tygodnie Polki i Polacy ochoczo angażowali się w pomoc Ukrainie. Szybko padło określenie: "Zdaliśmy egzamin". Jednak inwazja rosyjska wciąż trwa, a sił i ochoty do wsparcia uchodźców wojennych z dnia na dzień ubywa. O mądrej pomocy w cyklu "Siła jest kobietą" rozmawiam z Małgorzatą Wojtyniak.
Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę, wiele firm stara się wspierać walczący kraj, jego armię i mieszkańców. Wsparcia udziela również firma Google, która tym razem postanowiła przekazać 43 tys. laptopów. Do kogo trafią?
Kateryna i jej mama Svitlana mieszkały w Mariupolu. Zdążyły uciec i szczęśliwie dotarły do Polski. Z kolei tata walczy w obronie Ukrainy.
Wadim Szyszymarin, rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne, usłyszał wyrok. To pierwsza zakończona sprawa w kwestii łamania przez Rosjan prawa wojennego w czasie zbrojnej inwazji na Ukrainę.
Ołena Zełenska jest poruszona postawą Polaków. W mediach społecznościowych zamieściła wzruszający spot i podziękowania. - Polska przyjęła ponad trzy miliony Ukraińców, dając im nie tylko tymczasowe mieszkanie, ale stałą opiekę, bezpłatne leki i edukację - podkreśliła pierwsza dama.
Olena Kurylo przeżyła atak na miasto Czuhujew w obwodzie charkowskim. W trakcie nalotu rakietowego kobieta odniosła bardzo poważne obrażenia. Zdjęcie jej zakrwawionej twarzy obiegło cały świat i stało się symbolem wojny w Ukrainie.
Jak mieszkańcy reagowali na ich obecność i chęć pomocy?
Małgorzata Wojtyniak na co dzień pracuje na uniwersytecie, a po godzinach działa jako wolontariuszka. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu ruszyła z pomocą. Dziś możemy ją spotkać na jednej z hal, w której przebywa tysiące osób uciekających przed inwazją rosyjską. – Przez ostatnie trzy tygodnie docierali do nas uchodźcy, którzy jakimś cudem wydostali się z rejonów wojennych - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poinformował, że tysiące Ukraińców trafiło i jest siłą przetrzymywanych w obozach znajdujących się w Rosji. Podkreślił również, że nie ma tygodnia, aby na terenach zajmowanych i okupowanych przez wojska wroga nie znajdowano ciał torturowanych, zamordowanych ludzi.