Apteki w Polsce mają obowiązek realizowania recept, które zostały wystawiona w UE oraz poza jej granicami. Jednak w przypadku tych drugich konieczne jest spełnienie konkretnych warunków. Co musi znaleźć się na recepcie z Ukrainy, aby farmaceuta mógł wydać leki? Czy są wyjątki od tej zasady?
"Jest to barbarzyństwo i nie mogę się z tym pogodzić".
Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wiele firm zdecydowało się na pomoc. Przekazywane są darowizny, oferowane są nieodpłatne usługi, w związku z czym rząd wyszedł naprzeciw obecnej sytuacji i zniósł VAT dla tych, którzy pomagają Ukrainie i ofiarom konfliktu.
W Dzień Dobry TVN swoją historię opowiedziały m.in. Anija Slipczenko i Natalia Tetera, które 5 marca wraz z dziećmi przyjechały do Polski.
Artystka opowiedziała o swojej ucieczce z ojczyzny.
14 marca odbędzie się charytatywny koncert pt. "Gwiazdy Jazzu dla Dzieci". Część dochodu z wydarzenia trafi do instytucji pomagającej uchodźcom z Ukrainy.
"Nie miałyśmy wody, pojawiły się problemy z nerkami" - opowiada Oksana Yurina. Ile dzieci zostało objętych opieką?
Rzetelne informacje są w obecnej chwili niezwykle ważne. Jedną z osób, która, będąc w samym środku zajętej wojną Ukrainy, relacjonowała aktualne wydarzenia był Sean Penn. Kilka miesięcy temu spotkał się on z Andriejem Zaporożcem, wokalistą zespołu 5’Nizza, w którym śpiewa w duecie z Siergiejem Babkinem. W materiale Żenii Klimakina artyści opowiedzieli o swoich doświadczeniach.
Kiedy oczy całego świata skierowane są na Ukrainę, wśród nas wciąż żyją osoby pamiętające koszmar minionej wojny. Warszawskie powstańczynie zwróciły się ze słowami otuchy do walczących za naszą wschodnią granicą. - Doskonale wiemy, co to jest oblężenie - powiedziała .
Od kilku dni tysiące ludzi stara się pomóc obywatelom Ukrainy. Teraz do tego grona dołączyli artyści warszawskich teatrów. Organizują oni koncert, z którego dochód zostanie przekazany na Polską Akcję Humanitarną. O szczegółach wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Szurmiej.
Ministerstwo Obrony Narodowej apeluje, aby nie upubliczniać zdjęć sprzętu wojskowego w mediach społecznościowych. Takie działania są na szkodę Ukrainy w wojnie z Rosją. Jak powinniśmy się zachować?
Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew
"Moim marzeniem jest, żeby nie było żadnej wojny".
Deszcze i błoto mogą spowolnić ruchy rosyjskich wojsk.
"Ich walka jest naszą wspólną sprawą".
Coraz więcej firm dołącza się do akcji pomocowych na rzecz Ukrainy. Organizowane są zbiórki, organizacje udostępniają swoje lokale lub oferują darmowe przejazdy. Na jednej z platform zajmujących się pośrednictwem mieszkaniowym trwa obecnie akcja, w której prywatne osoby... wynajmują mieszkania w Ukrainie. Wszystko po to, aby pomóc.
"Pojechaliśmy tam z misją humanitarną".
"Chcę, żeby świat wiedział, jakie zło do nas przyszło" - relacjonuje Jamala.
Przez rosyjską inwazję na Ukrainę cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Tym dzikim, które jeszcze do niedawna mieszkały w kijowskim zoo, zdecydował się pomóc ogród zoologiczny w Poznaniu. Jakie zwierzęta już do niego trafiły? Które przyjadą niebawem? Czego potrzebują? O tym Bartek Jędrzejak rozmawiał z Małgorzatą Chodyłą, rzeczniczką poznańskiego zoo.
W Ukrainie do niedawna mieszkało niemal 40 milionów osób. To nie tylko Ukraińcy, ale też Rosjanie, Polacy, Mołdawianie czy Białorusini. Ukraina była też domem dla niemal 80 tys. zagranicznych studentów, głównie z Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Dziś, w obliczu rosyjskiej ofensywy, setki tysięcy z nich zmuszono do ucieczki z kraju.
Oto zdjęcia, które przedstawiają skalę zniszczeń w Ukrainie po rosyjskiej inwazji. Aby pokazać, jak wojna zmieniła obraz miast, porównujemy fotografie tych samych miejsc po ataku i sprzed wojny. Zestawienia przygotowała Antonina Długosińska.
Ukraińcy w Polsce mogą liczyć na pomoc w transporcie, znalezieniu pracy i mieszkania, a także wsparcie medyczne i prawnicze.
Władimir Putin i jego obsesja na puncie zamierzchłej idei imperializmu to tylko jedna strona medalu. Po drugiej są zwykli obywatele, których coraz mocniej dotykają nakładane przez zachód sankcje. Rosjanie stają się jednak nie tylko ofiarami szaleństwa swojego prezydenta, ale też społecznych samosądów. O hejcie skierowanym w ich stronę rozmawiamy z socjologiem dr. Tomaszem Sobierajskim z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jej synek urodził się tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Później pani Kateryna zeszła do schronu, ale nie miała siły, by nieść dziecko. - Nie życzę nikomu czegoś takiego przeżyć - opowiada kobieta. Zaledwie dzień po porodzie siadła za kierownicę i przejechała z maleństwem aż 500 km, bo jej rodzinny Łuck był bombardowany.
Choć może to wzbudzać zaskoczenie, obywatele Ukrainy uciekający przed wojną nie są "uchodźcami" w świetle prawa. – Co innego potoczne rozumienie tego słowa, a co innego jego prawne znaczenie – wyjaśniają prawnicy.