Czy każdy obywatel Ukrainy przekraczający granicę to "uchodźca"?

Aktualnie czytasz: Czy każdy obywatel Ukrainy przekraczający granicę to "uchodźca"?
Źródło: Ibrahim Ezzat/NurPhoto via Getty Images

Choć może to wzbudzać zaskoczenie, obywatele Ukrainy uciekający przed wojną nie są "uchodźcami" w świetle prawa. – Co innego potoczne rozumienie tego słowa, a co innego jego prawne znaczenie – wyjaśniają prawnicy.

Jak podaje kancelaria SK&S, status uchodźcy nadawany jest tylko osobom, które uciekają z kraju w obawie przed prześladowaniem na tle religijnym, rasowym czy politycznym. Ucieczka przed konfliktem zbrojnym kwalifikuje za to do przyznania ochrony uzupełniającej.

Ochrona uzupełniająca – komu się ją przyznaje?

Złożenie wniosku o udzielenie ochrony uzupełniającej nie jest obowiązkowe. Cudzoziemcy, którzy nie złożą takiego wniosku będą traktowani jak migranci ekonomiczni. Osoby te będą mogły legalnie przebywać w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej, a także podjąć zatrudnienie.

Wniosek o udzielenie ochrony można złożyć:

  • w trakcie wjazdu na terytorium Polski podczas kontroli granicznej (należy poinformować funkcjonariusza Straży Granicznej o chęci wystąpienia z wnioskiem),
  • podczas pobytu na terytorium Polski (należy zgłosić się do dowolnego oddziału lub placówki Straży Granicznej)

Składając wniosek należy okazać wszystkie posiadane dokumenty. Przyjęcie wniosku i jego rejestracja następują niezwłocznie, a w przypadku masowego napływu cudzoziemców - w terminie 10 dni roboczych. Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej może złożyć również cudzoziemiec, który przebywa już w Polsce i obawia się powrotu do ojczyzny.

Osoba, która złoży wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, będzie musiała oddać do depozytu swój paszport (otrzyma dokument tymczasowy) i przez pierwsze sześć miesięcy pobytu nie będzie mogła podjąć zatrudnienia. W czasie trwania procedury nie będzie też możliwy powrót do Ukrainy.

Po złożeniu wniosku cudzoziemiec otrzymuje tymczasowe zaświadczenie tożsamości, które uprawnia go oraz jego małoletnie dzieci do pobytu w Polsce. Ochrona uzupełniająca udzielana jest cudzoziemcowi na czas nieograniczony (aż do momentu gdy cudzoziemiec będzie mógł ponownie korzystać z ochrony własnego państwa). Za to po upływie pięciu lat od dnia uzyskania ochrony, cudzoziemiec ma prawo wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na pobyt stały w Polsce.

Ochrona uzupełniająca – jakie niesie za sobą korzyści?

Osoba, która złoży wniosek będzie mogła korzystać z różnych form pomocy społecznej m.in. prawa od zakwaterowania w ośrodku dla cudzoziemców, otrzymania środków higieny osobistej, pomocy dydaktycznych dla dzieci, opieki medycznej. Osoby te mają też możliwość ubiegania się o uzyskanie comiesięcznej pomocy finansowej na pokrycie kosztów pobytu w Polsce. Dodatkowo, po uzyskaniu ochrony uzupełniającej, cudzoziemiec może korzystać z Indywidualnego Programu Integracji, który ma ułatwić życie w Polsce.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości