Razem z Ukrainą

  Razem z Ukrainą

  Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera Ukrainę. Planowany jest zakup potrzebnego sprzętu do szpitali państwowych i wojskowych. Jak ogłosił Jurek Owsiak, obecnie prowadzone są rozmowy, jak bezpiecznie przetransportować sprzęt przez granicę polsko-ukraińską. Co zostało zakupione? Jaki sprzęt trafi do Ukrainy?

  NASK poinformował, że podjął działania "na rzecz prostowania krążących w sieci nieprawdziwych pogłosek i ostrzegania przed przejawami celowej manipulacji". W raporcie dotyczącym cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji NASK zwraca uwagę między innymi na problem fałszywych zbiórek pieniędzy.

  Portugalia oferuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Osoby poszukujące schronienia powinny zgłosić się do Ambasady Ukrainy w Lizbonie lub Konsulatu Ukrainy w Porto. Z placówką dyplomatyczną można się kontaktować także za pośrednictwem mediów społecznościowych.

  Tysiące zdesperowanych i przerażonych ludzi wciąż przekracza polską granicę - szacuje się, że od wybuchu wojny z Ukrainy uciekło blisko 900 tysięcy osób. - Bomby, czołgi, strzelanie, dzieci to widziały, płakały i bały się. Pytały, dlaczego tak się dzieje – mówiła jedna z kobiet, która przekraczała granicę w Dorohusku. Reporterka programu Uwaga! TVN była tam w dniu wybuchu wojny.

  W środę wieczorem z Warszawy wyruszy pociąg humanitarny do granicy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Skład jest wyposażony w niezbędną pomoc: żywność, napoje, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci. Zabierze uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

  Po tym jak media społecznościowe obiegły informacje o zwiększonej liczbie przestępstw na terenach przygranicznych, sprawę skomentowała Podkarpacka Policja. Głos zabrała również Komenda Główna Policji, apelując o spokój nierozpowszechnianie niesprawdzonych wiadomości. - Bardzo ważny jest jednak również spokój społeczny i nieuleganie obcej dezinformacji która ma wywołać właśnie nieobliczalne zachowania i eskalację - napisano na oficjalnym profilu Polskiej Policji.