Koncert charytatywny "Razem z Ukrainą". "Żeby istniał naród potrzebna jest kultura"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Już w niedzielę koncert charytatywny “Razem z Ukrainą”
Już w niedzielę koncert charytatywny “Razem z Ukrainą”
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Daniel Olbrychski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Wiktor Zborowski dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Grażyna Torbicka dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Michał Szpak dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
Łukasz Płoszajski dla Ukrainy
Już w najbliższą niedzielę, 20 marca, w Łodzi na scenie Atlas Areny odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny "Razem z Ukrainą" organizowany przez TVN Grupa Discovery. Jego celem jest zebranie pieniędzy, które zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. Na scenie pojawią się zarówno polskie, jak i ukraińskie gwiazdy.

Koncert charytatywny dla Ukrainy

Na scenie podczas niedzielnego koncertu pojawi się m.in. Tina Karol, ukraińska gwiazda muzyki, która pomaga w Polsce swoim rodakom. Artystka wyznała w Dzień Dobry TVN, że Ukraińcom nie zabraknie sił do walki. - Chcemy być tarczą dla Europy, długo, [..] dopóki się nie skończą ludzie po tamtej stronie. Oni przyszli do naszego domu, a my nie jesteśmy niewolnikami i nie mamy tożsamości niewolniczej, nigdy nie mieliśmy [...] jesteśmy wolnym narodem i właśnie teraz poczuliśmy, co to jest, kiedy świat jest otwarty [...]. Ja dzisiaj tutaj reprezentuję Ukrainę, to jest bardzo odpowiedzialna rola. Chciałabym, żeby wszyscy zrozumieli, że my poważnie traktujemy tę sytuację, nie boimy się, nie damy się zastraszyć - mówiła Tina Karol.

Artystka dodała, że informacje, które do niej docierają od bliskich, którzy zostali w Ukrainie nie są dobre. - Jest duża potrzeba pomocy. Ja akurat nie reklamuję się z pomocą, dla mnie ważne jest, żeby dobre sprawy były robione po cichu. Tutaj w Warszawie otworzyliśmy centrum wsparcia informacyjnego oraz fundację pomocową, która 24 godziny na dobę pracuje nad tym, żeby walczyć z propagandą, po to, żeby też wspomóc Ukrainę, żeby po prostu ocalić, znaleźć życie - mówiła.

Kto pojawi się na koncercie "Razem z Ukrainą"?

Jednym z polskich artystów, którzy pojawiają się scenie podczas koncertu "Razem z Ukrainą" będzie Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Teatru Polskiego. Artysta przyznał, że po słowach, które padły z ust Tiny Karol ma ochotę milczeć. Dodał, że chce podziękować Ukrainie, ponieważ oni pokazują nam to, co najważniejsze w życiu - obrona wartości, obrona wolności i obrona istnienia narodu. - A po to, żeby istniał naród potrzebna jest kultura, tę kulturę Rosjanie od wieków próbowali zniszczyć, negować. Szewczenko był dla nich nikim. Wydaje mi się, że naszym zadaniem jest dać możliwość ludziom kultury dalszej aktywności, rozwoju tej kultury. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że wkraczamy w okres współżycia z setkami tysięcy ludzi, jedni będą jechali za zachód, na południe, [...], język ukraiński stanie się językiem, którego będziemy słuchali codziennie. To jest dla nas z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej nadzieja na to, żebyśmy stali się otwarci, tolerancyjni, żebyśmy potrafili wykorzystać [...] ich obecność - mówił Andrzej Seweryn.

Aktor i dyrektor Teatru Polskiego podczas koncertu będzie przemawiał słowami Szewczenki. - Mam nadzieję, że ten zostanie również usłyszany po ukraińsku. Pracujemy oczywiście za darmo, [...], wszystkie pieniądze z tego koncertu pójdą dla Ukrainy, oni wiedzą co z nimi zrobić - mówił.

Warto dodać, że środki zebrane podczas koncertu zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej, która od 2014 roku działa w Ukrainie.

Na scenie obok Andrzeja Seweryna i Tiny Karol pojawią się m.in. Vito Bambino, Krzysztof Zalewski, Igo, Daria Zawiałow, Stanisław Soyka, Anita Lipnicka, Kayah, Natalia Przybysz, Maciej Musiałowski, Tomasz Ziętek, Dagadana, Jerry Heil, Daria Psekho.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości