Z pozoru wiosenna lub wiosenno-letnia zupa jarzynowa , która w praktyce za każdym razem wygląda i smakuje nieco inaczej, świetnie sprawdza się jako doskonale sycące danie jednogarnkowe. Może występować w wersji wegetariańskiej, jak i zawierać mięso. Jeżeli chodzi o ten ostatni wariant, to szczególnie wartym polecenia mięsem do zupy jarzynowej jest drób. Popularne są także gotowane pulpeciki wieprzowe.
- Zupa jarzynowa – przepis na wagę zdrowia. Dlaczego warto jeść ją jak najczęściej?
- Zupa jarzynowa – prosty przepis krok po kroku
- Zupa jarzynowa – prosty przepis na stałą poprawę samopoczucia
Zupa jarzynowa – przepis na wagę zdrowia. Dlaczego warto jeść ją jak najczęściej?
Rewelacyjnym atutem dobrej zupy jarzynowej jest jej dostępność i zmienność. Na straganach, w sklepach - cały czas zmienia się asortyment. W zależności od pory roku i sezonu znajdziemy różne składniki. Nawet w trakcie zimy możemy zresztą przygotować to wspaniałe danie, choć wówczas będzie to raczej zupa jarzynowa z mrożonki . Dobrze wiedzieć, że nie wszystkie warzywa są gorsze po tzw. głębokim mrożeniu. Idealnym przykładem jest fasolka szparagowa i groszek zielony. Te dwa warzywa po mrożeniu (zwłaszcza groszek) mogą smakować nawet lepiej niż na świeżo! Wówczas złożona z nich zupa jarzynowa z mrożonki będzie równie wyśmienita, a cała rodzina będzie zajadać ze smakiem.
Największą zaletą zupy jarzynowej jest obfitość jej wartości odżywczych. Ma szereg witamin i mikroelementów. Dlatego tak pyszna zupa jarzynowa nie musi się wcale kojarzyć wyłącznie z wiosną. To przecież właśnie jesienią nasz organizm potrzebuje najwięcej witamin, aby uzyskać wzmocniony system odpornościowy. Tradycyjna zupa jarzynowa jest wówczas jak znalazł!
Zobacz też:
Zupa jarzynowa – prosty przepis krok po kroku
W zdrowej i odświeżającej zupie jarzynowej nie powinno zabraknąć przede wszystkim świeżych warzyw. Mile widziana jest kalarepka, kalafior, groszek i oczywiście marchew, najlepiej młoda. Poniższy przepis warto wykorzystać albo w takiej formie, albo po dodaniu gotowych klopsików (z indyka, z kurczaka) – wówczas smakuje najlepiej!
Zobacz też: Zupa czosnkowa
Składniki na zupę jarzynową (przykładowe 4 porcje):
· 0,5 kilograma ziemniaków
· 2 duże marchwie
· 200 gramów fasolki szparagowej
· ok. 200 gramów kalafiora
· mała cebula lub połówka większej
· 1,5 litra bulionu warzywnego lub warzywno-drobiowego
· 100 gramów śmietany 18% lub 32%
· oliwa z oliwek
· masło naturalne
· przyprawy: koperek, natka pietruszki, liść laurowy, sól (najlepiej himalajska lub morska), pieprz biały
· opcjonalnie: gałązka lubczyku lub tymianku
Zupa jarzynowa – przepis:
1. Masło z oliwą wlewamy do większego garnka. Na nagrzany tłuszcz wrzucamy uprzednio pokrojoną w kostkę cebulę, aby mogła się spokojnie zeszklić, a następnie dodajemy do niej marchew. Smażymy nie dłużej niż 5 minut.
2. Jeżeli lubimy zupę jarzynową z ziemniakami , to nadszedł najwyższy czas, aby zabrać się za ich obieranie. Należy je pokroić w kostkę, opcjonalnie można podsmażyć celem uzyskania charakterystycznego smaku.
3. Do garnka dolewamy wcześniej przygotowany bulion warzywny lub warzywno-drobiowy i gotujemy pod przykryciem przez co najmniej godzinę.
4. Przycinamy na końcach fasolę szparagową i obieramy różyczki kalafiora. Możemy dodać w tym momencie jeszcze więcej warzyw, jeśli mamy taką ochotę.
5. Całość doprawiamy wskazanymi w liście składników przyprawami, pamiętając przy tym, by nie przesadzić z pieprzem – tradycyjna zupa jarzynowa powinna być raczej delikatna.
6. Po odstawieniu z ognia zupę można zaprawić śmietanką, ale lepszym sposobem może okazać się przełożenie śmietany do ładnego naczynia i podanie jej domownikom lub gościom na stole – wówczas każdy sam zdecyduje, na ile łagodną i zabieloną zupę będzie chciał.
Możemy też, po lekkim przestygnięciu, zupę zmiksować, uzyskując wówczas jedwabiście gładką, aromatyczną zupę jarzynową krem .
Zupę jarzynową z ziemniakami może podawać bez towarzystwa jakichkolwiek dodatków – sama będzie już wystarczająco sycąca. W innym przypadku polecamy razowe pieczywo albo ugotowany, ulubiony makaron.
Zupa jarzynowa – prosty przepis na stałą poprawę samopoczucia
Zupa jarzynowa polecana jest nie tylko przez kucharzy. Jest też przedmiotem porad dietetyków i lekarzy, ponieważ to niezwykle zdrowe danie. Zarówno w wersji wegetariańskiej przy użyciu bulionu warzywnego, jak i w wersji mięsnej z bulionem warzywno-drobiowym i kotlecikami albo pulpecikami z indyka czy kurczaka będzie z pewnością sycić, ale też nie utuczy. Polecana jest nawet w przypadku diety odchudzającej.
Bogata w wartości odżywcze zupa jarzynowa obfituje między innymi w witaminę E, kwasy organiczne i błonnik, odpowiedzialny za regulację procesu trawienia. Ma też znaczne ilości witaminy C i witamin z grupy B (wzmacniających układ nerwowy i chroniących przed negatywnymi konsekwencjami stresu). Mięsna odmiana zupy jarzynowej sprzyjać będzie szybszemu przyswojeniu powyższych wartości odżywczych i witamin dzięki białku i tłuszczom.
Zobacz też: Pomysł na piątkowy obiad bez mięsa
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN