Zdrowe obiady to takie, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Zdrowy obiad można stworzyć z wielu różnego typu produktów. Czytaj dalej i sprawdź, z czego zrobić zdrowe obiady, by były pyszne.
Zdrowe obiady - co rozumiemy pod tym pojęciem?
Zapewne słysząc sformułowanie zdrowe obiady , wiele osób wyobraża sobie porcję warzyw bez smaku, kiełki roślin o nieznanej nazwie oraz strączkach. Pomimo że zdrowy obiad może być kojarzony w ten sposób, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.
Wartościowy, zdrowy obiad to połączenie kilku kategorii spożywczych, w którym bazę zazwyczaj stanowią produkty obfitujące w węglowodany: ziemniaki, ryż, makaron, kasze. W roli bazy sprawdzą się np. ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, ziemniaki pieczone - nie rozgniecione. Artykuły te to źródło: błonnika, witamin z grupy B i składników mineralnych.
Kolejno warto zadbać o to, by na talerzu znalazło się też białko. Polecane są przede wszystkim mięsa ubogie w tłuszcze nasycone. Wybierajmy ryby obfite w tłuszcze nienasycone bądź chude mięso, np. z piersi kurczaka.
Pyszny, zdrowy obiad - czy to w ogóle możliwe?
Zdrowe przepisy na obiad wykorzystują bogactwo różnorodnych produktów, kolorów, a przede wszystkim smaków.
Co zdrowego na obiad - jak żywią się Polacy?
Nasza tradycja przyzwyczaiła nas do myślenia, że główny posiłek dnia nie może obejść się bez fury ziemniaków, kotleta i mizerii. Pomimo że w tym posiłku nie ma nic złego (o ile jest właściwie przyrządzony), to jednak ograniczanie się do jednego schematu jest nierozsądne i z czasem staje się nudne. Dobry pomysł na zdrowy obiad to nie szukanie rozwiązań z drugiego końca świata, lecz dobór składników, technik kulinarnych i dodatków, które stworzą zbilansowany posiłek o przepysznym smaku.
Nie mam czasu na zdrowy posiłek! - szybkie i zdrowe obiady dla każdego
Ułożenie zbilansowanego jadłospisu wymaga nieco czasu i pracy, jednak zaplanowanie menu od razu na cały tydzień pozwala zaoszczędzić czas i energię w pozostałe dni. Dzięki temu nie trzeba się zastanawiać, co zrobić na obiad ani czy dostępne są potrzebne składniki.
Przepisy na zdrowe obiady to dobry pretekst do tego, żeby poeksperymentować w kuchni i stopniowo zmieniać przyzwyczajenia żywieniowe na zdrowsze.
Wprowadzając zdrowe obiady co codziennego jadłospisu, warto przy tym:
· jeść jak najwięcej produktów surowych (surówki, sałatki),
· produkty zbożowe przygotowywać al dente,
· planować posiłki z wyprzedzeniem, najlepiej na cały tydzień - ułatwi to szybkie zakupy.
Pomysły na szybkie i zdrowe obiady rekomendowane przez dietetyka:
· makaron gryczany z sosem pomidorowym i krewetkami,
· ryż z groszkiem i marchewką,
· makaron z tuńczykiem i suszonymi pomidorami.
Czy lekki i zdrowy obiad może być smaczny?
Zdrowe przepisy na obiad pozwalają przyrządzić pyszne i pełnowartościowe dania. Najlepszym sposobem na poprawę walorów smakowych przygotowywanych potraw jest korzystanie z produktów wysokiej jakości. Szczególnie warto używać warzyw i owoców sezonowych, a także szerokiej gamy przypraw. Dzięki ziołom i innym przyprawom można ograniczyć spożycie soli i jednocześnie poprawić smak potraw.
Obiad na zdrowo - jak pogodzić wyszukany smak ze szczupłą sylwetką?
Decydując się na przygotowanie posiłku samodzielnie, możemy dobrać składniki według naszych preferencji żywieniowych, a następnie, poprzez odpowiednie techniki kulinarne (duszenie, pieczenie, smażenie bez tłuszczu) i dodatki (np. przyprawy przyspieszające metabolizm), stworzyć coś “fit” o przepysznym smaku.
Pomysłów na zdrowe obiady fit jest cała masa - przykładem może być makaron z suszonymi pomidorami i tuńczykiem oraz dodatkiem prażonych ziaren słonecznika. Wykonanie takiego dania zajmuje kwadrans, a smakuje ono wyśmienicie i do tego jest zdrowe.
Inne propozycje na pyszne i zdrowe obiady to :
· ziemniaczana zapiekanka z kurczakiem i warzywami,
· makaron w sosie serowo-brokułowym,
· pizza na pełnoziarnistym cieście z tuńczykiem i oliwkami,
· pieczone ziemniaki z pstrągiem i surówką z jabłka i marchewki.
Z kolei przepisy na tanie i zdrowe obiady zwykle wymagają użycia produktów sezonowych i ogólnodostępnych, które można nabyć w atrakcyjnych cenach w sieciach handlowych. Dzięki temu łączą one intensywny smak, jakość oraz niską cenę. Jesienią najlepsze są świeże warzywa, zimą kiszonki pełne witamin. Warto też przygotować w sezonie przetwory warzywne lub mrożonki, które będzie można zużyć zimą i wiosną. Pomysły na szybki i zdrowy obiad w cenie od 5 do 15 zł (na osobę) to np.:
· risotto z kurczakiem w curry,
· zupa na bazie cebuli z tostami,
· kremowa kartoflanka z ziołami,
· makaron z warzywami na patelni.
Zobacz film: Sobotni obiad według Andrzeja Polana.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+