Tzatziki to jeden z podstawowych składników kuchni greckiej, która w swoim założeniu jest zdrowa i niezwykle prosta. Świadczy o tym nie tylko ten konkretny sos, ale również fakt, że w kuchni Grecy chętnie sięgają po czosnek, świeże warzywa, oliwę z oliwek czy doskonałe wina. Ciekawym elementem kuchni greckiej są również liście winogron. Często stosuje się ryż, podawany w formie pilawu.
Tzatziki – przepis
Tzatziki to najpopularniejszy i bardzo prosty grecki sos, pasujący do wielu dań tej kuchni. Do czego się go oryginalnie używa? Serwowany jest razem z gyrosem w plackach pita. Doskonale nadaje się do gotowanych i grillowanych warzyw. Pieczone ziemniaki z sosem tzatziki smakują wręcz wybornie! Sprawdza się on także jako dodatek do mięsa. Sos tzatziki jest bardzo zdrowy – zawiera wapń, dużo białka, witaminy C i przeciwutleniaczy. Jak zrobić tzatziki samemu?
Oryginalny przepis na tzatziki jest niezwykle prosty, a jego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu!
Składniki:
· oryginalny jogurt grecki 500 ml,
· 1 zielony ogórek,
· 2 ząbki czosnku,
· 2 łyżki oliwy z oliwek,
· 5-6 liści świeżej mięty,
· pół cytryny,
· sól.
Przygotowanie: Ogórek obieramy, ścieramy na tarce o dużych oczkach, solimy. Odkładamy do na sitko, aby się odsączył. Miętę bardzo drobno siekamy. Do miseczki wlewamy jogurt grecki, wrzucamy do niego miętę i mieszamy. Obieramy czosnek i rozgniatamy go z oliwą i szczyptą soli. Ogórek, czosnek i sok z połowy cytryny wlewamy do jogurtu. Całość lekko dosalamy – głównie wyczuwalna ma być mięta i ogórek.
Śledzie w sosie tzatziki
Tzatziki co prawda jest daniem kuchni greckiej, ale bardzo ciekawie można wykorzystać go w kuchni polskiej. Pomysłowym przepisem są śledzie w sosie tzatziki . Należy jednak lekko zmodyfikować oryginalny przepis na sos. W przeciwnym razie będzie zbyt mdły dla śledzi.
Składniki:
· 4 płaty śledzi matias,
· mleko lub woda do moczenia,
· 1 zielony ogórek,
· 1 jogurt grecki,
· 1 łyżka majonezu,
· 1 łyżeczka koperku,
· ½ łyżeczki pieprzu cytrynowego,
· 6 ząbków czosnku,
· sól, pieprz.
Przygotowanie: Śledzie moczymy w mleku lub wodzie, tak aby wypłukać z nich nadmiar soli. Długość moczenia jest zależna od stopnia zasolenia śledzi. Niektórym z nich wystarczy kilkanaście minut, inne wymagają nawet kilkugodzinnego moczenia. Wymoczone już płaty śledziowe kroimy w małe kawałki. Następnie przygotowujemy sos tzatziki. Ogórka obieramy i ścieramy na tarce, następnie porządnie solimy i pieprzymy, zostawiamy na sitku do odcieknięcia. Jogurt należy zmieszać z majonezem, dodać posiekany koperek, pieprz cytrynowy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Powstałym sosem zalewamy śledzie i odstawiamy do lodówki na noc.
Ciekawym pomysłem na połączenie kuchni polskiej i greckiej są placki ziemniaczane z sosem tzatziki.
Przyprawa tzatziki i gotowy sos
Gotowy grecki sos tzatziki możemy kupić w supermarkecie. Jest to dobre rozwiązanie dla zabieganych osób, które chcą jakoś urozmaicić przygotowywany przez siebie grill lub inny posiłek dla przyjaciół i rodziny. Zdecydowanie jednak rekomenduje się samodzielne przygotowanie sosu z wykorzystaniem oryginalnego przepisu na tzatziki. Gotowe sosy zawierają niezdrowe substancje przedłużające trwałość, jest w nich zazwyczaj wysoka ilość tłuszczu oraz glutaminian sodu. Domowe tzatziki jest o wiele zdrowsze – zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy i witaminy C, poza tym składniki, z których powstaje, są nam dobrze znane i wiemy, że są świeże.
W supermarketach jest również dostępna przyprawa tzatziki. W jej skład wchodzą różne substancje chemiczne zapobiegające zbrylaniu, glutaminian sodu, dwutlenek siarki. Przyprawa tzatziki nie jest absolutnie konieczna w kuchni. Oryginalny przepis na sos tzatziki zawiera na tyle proste przyprawy, że znajdziemy je w każdej kuchni.
Warto zrezygnować z gotowych rozwiązań – samodzielnie przygotowany sos tzatziki będzie o wiele zdrowszy i smaczniejszy. Miny osób, którym będzie smakował przyrządzony przez nas sos, sprawią nam wielką radość i satysfakcję.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto