Zdjęcie: Piotr Bławicki / East News
Tydzień przed Świętami, a dokładnie ostatni weekend przedświąteczny, do doskonały moment na przygotowanie dań, które spokojne mogą postać do Wigilii w lodówce. Szczególnie warto upiec pierniki, które nie tylko nie stracą nic na swojej świeżości do samych świąt, ale także odpowiednio udekorowane mogą stać się uroczymi, domowymi ozdobami choinkowymi.
Kompot wigilijny z suszu
Składniki:
Suszone owoce:
10 dag jabłek
10 dag śliwek
10dag gruszek
2 łyżki miodu
5 sztuk goździków
cynamon do smaku
1 pomarańcza
Przygotowanie:
Owoce wkładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez około pół godziny. Podczas gotowania dodajemy miód, goździki i cynamon. Pomarańczę dokładnie myjemy, kroimy w plastry. Garnek z kompotem zdejmujemy z ognia, dodajemy plastry pomarańczy i odstawiamy do wystygnięcia. Podajemy schłodzony po obfitym posiłku.
Kapusta wigilijna
Składniki:
1,5 kg kapusty kwaszonej
0,3 kg grzybów suszonych
2 sztuki cebuli
0,3 litra oleju lnianego
0,5 litra wody
pieprz i sól do smaku
5 szt pigwy
Przygotowanie:
Grzyby moczymy w wodzie przez 3 godziny. Kapustę (jeżeli jest za kwaśna) należy opłukać pod bieżącą wodą. Cebulę pokroić w kostkę. Do garnka wlać olej lniany i przesmażyć na nim cebulę na złoty kolor. Dodać kapustę, wodę i pokrojone w paski suszone grzyby pokrojone w kostkę /2cm owoce pigwy Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotować do miękkości na bardzo wolnym ogniu
Piernik świąteczny
Składniki:
1 szklanka cukru
1 szklanka miodu
1/2 kostki margaryny
6 jaj, 2 szklanki mąki
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka cynamonu
przyprawa do piernika
1 szklanka śmietany
Przygotowanie:
Roztopić margarynę z cukrem, miodem i przyprawą do piernika. Potem wlać śmietanę i zagotować. Gdy ostygnie do zimnego dodać żółtka, mąkę, sodę i cynamon na końcu pianę z białek. Piec około 1 godziny.
Autor: Izabela Wodzińska
Źródło: Dzień Dobry TVN