Dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Z pewnością wiele razy słyszałeś, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Z jednej strony jest to prawda, ponieważ dostarcza ono energii niezbędnej do zdrowego funkcjonowania w pierwszej połowie dnia. Bardzo ważne jest, aby śniadanie zawierało odpowiednią ilość białka i węglowodanów, a także witamin i minerałów. Dobrze zbilansowane śniadanie sprawia, że nasze mięśnie, mózg i cały organizm otrzymują zastrzyk tego, czego potrzebują do prawidłowej pracy. Zdrowe śniadanie sprawia, że czujemy się skoncentrowani i mamy siłę do działania.
W przypadku dzieci sprawa wygląda tak samo – niezależnie, czy tego dnia Twoją pociechę czeka trudny dzień w szkole, czy może ulubione zajęcia sportowe, powinna zjeść zdrowe śniadanie. Należy pamiętać, że w obecnych czasach problem nadwagi dotyka coraz większą liczbę dzieci – śniadanie w istotny sposób wpływa na metabolizm, a tym samym na zdrową sylwetkę.
Zdrowe śniadanie dla dzieci – jakie powinno być?
Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać zdrowe i odpowiednio zbilansowane śniadanie dla dzieci ? Warto przygotować owsiankę lub jajka – te dwa składniki to z pewnością najlepszy pomysł na zdrowe śniadanie. Dlaczego?
Jajka. Wartości odżywcze. Jajka to doskonałe źródło białka i witamin. Mają one bogaty aminogram. Zawierają potas, witaminę A, D, B6 i B12, wapń, kwas askorbinowy, żelazo i magnez, a także mnóstwo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jajka. Jak je wybrać? Ważny jest wybór odpowiednich jajek – nie decyduj się na te, które kuszą najniższą ceną. Najczęściej są to jajka z chowu klatkowego, które nie mają zbyt wysokiej wartości odżywczej. Kupując jajka, sprawdź ich oznaczenie. Pierwsza liczba mówi, skąd pochodzą jajka – jajka z oznaczeniem “0” pochodzą od kur z wolnego wybiegu, które przez cały czas miały dostęp do świeżego powietrza, a także były karmione ekologicznym ziarnem. Jajka oznaczone “1” pochodzą z kolei od kur, które co prawda biegały po podwórku, jednak były karmione słabszej jakości karmą, niejednokrotnie modyfikowaną genetycznie. Jajka z oznaczeniem “2” pochodzą od kur, które były karmione słabej jakości karmą oraz mieszkały w kurnikach, z których nigdy nie wychodziły. Z całą pewnością nie należy kupować jajek z oznaczeniem “3” – kury te mieszkały w ciasnych klatkach i karmione były żywnością modyfikowaną genetycznie. Pomijając kwestię niehumanitarnych warunków, jajka takie nie mogą być zdrowe – poranione i schorowane kury produkują jajka najniższej jakości, które mogą wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Jajka na śniadanie. Jeśli chcesz przygotować dobrej jakości jajka na śniadanie dla dzieci , masz szerokie pole do popisu. Możesz przygotować zdrową jajecznicę, dodać jajko do kanapek lub zrobić jajko sadzone w specjalnej foremce – kształt kwiatka czy samochodu na pewno zachęci twoje dziecko do jedzenia! Pamiętaj, że do śniadania z jajek warto dodać warzywa. Dzięki temu wartość odżywcza posiłku wzrośnie, a ty przygotujesz zdrowe śniadanie dla dziecka.
Owsianka . Wartości odżywcze. Kolejna świetna propozycja na zdrowe śniadanie dla dziecka . Płatki owsiane są źródłem witamin z grupy B, szczególnie B1 i B6. Zawierają również selen i magnez, czyli niezwykle ważne dla organizmu dziecka pierwiastki. Oprócz tego płatki owsiane są źródłem cynku, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza, a także witaminy E, błonnika i cennych kwasów tłuszczowych.
Owsianka na śniadanie. Owsianka podobnie jak jajka jest bardzo podatna na różnego rodzaju eksperymenty. Możesz dodać do niej świeże owoce, bakalie, owoce suszone lub orzechy. Jednocześnie owsianka zapewnia uczucie sytości na wiele najbliższych godzin – jeśli twoje dziecko chętnie zjada owsiankę na śniadanie, jesteś prawdziwym szczęściarzem, ponieważ kwestię zdrowego śniadania dla dzieci masz rozwiązaną.
Przygotuj śniadanie razem z dzieckiem
Twoje dziecko to prawdziwy niejadek, a zachęcenie go do zjedzenia śniadania graniczy z cudem? Być może dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie śniadania razem z nim? Zdrowe śniadanie dla dziecka nie musi być nudne. Jeśli w tygodniu nie masz na to czasu, warto zdecydować się na zrobienie śniadanie dla dziecka razem z nim w weekend – w sobotę i niedzielę możecie poszaleć w kuchni. Obawiasz się, że twoje dziecko mimo to nie zechce jeść? Zachęć je do podjadania w czasie gotowania – w ten sposób przekona się, że jedzenie śniadania wcale nie jest takie straszne. Pamiętaj również, że musisz świecić przykładem – jeśli sam unikasz śniadań, nie licz na to, że twoje dziecko będzie jadło je chętnie. Niech codzienne zdrowe śniadanie z dzieckiem stanie się rytuałem – wygospodaruj przynajmniej 15 minut, aby wspólnie usiąść i zjeść zdrowe śniadanie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision