Jak upiec sernik wiedeński bez spodu?

Sernik - kawałek sernika na talerzu, obok sztućce, zdjęcie zrobione od góry.
Fot. pockey44 / Getty Images
Sernik wiedeński bez spodu w Polsce znany jest od ponad 330 lat. Jest to puszyste ciasto, które nie opada po upieczeniu. Oryginalny przepis na sernik wiedeński uwzględnia użycie sera twarogowego mielonego, masła, jajek i rodzynek.

Sernik wiedeński nie musi smakować zawsze tak samo, zamiast bakalii można dodać do niego świeże owoce, tj. maliny, borówki, brzoskwinie. Istnieje również przepis na sernik wiedeński z budyniem, z kaszą manną czy z mąką ziemniaczaną i mascarpone. Spód do sernika wiedeńskiego można przygotować z herbatników lub z kruchego ciasta.

Sernik wiedeński – skąd pochodzi?

Sernik wiedeński to wilgotne ciasto bez kruchego spodu , które jest częstym gościem na polskich stołach. Przypuszcza się, że przepis na sernik wiedeński do Polski przywiózł Jan III Sobieski w czasie odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. Sugeruje się również, że wypiek ten jest „spokrewniony” ze staropolskim arkasem i paschą, którą tradycyjnie stawia się na stole w czasie Świąt Wielkanocnych.

Jak zrobić sernik wiedeński?

Najlepszy sernik wiedeński z reguły przygotowywany jest według przepisu uwzględniającego rodzynki lub skórkę pomarańczową. Osoby nieprzepadające za tego rodzaju dodatkami, mogą je wyeliminować. Zamiast bakalii można użyć świeżych owoców. Popularnością cieszy się sernik wiedeński z malinami, z borówkami czy też z brzoskwiniami. Jedno jest pewne, bez względu na to, czy sernik wiedeński jest z rodzynkami czy ze świeżymi owocami, warto go spróbować, nawet biorąc pod uwagę fakt, że jego jeden kawałek jest źródłem aż 300 kalorii.

Oryginalna receptura na tradycyjny sernik wiedeński każe użyć tłusty twaróg (kilkukrotnie mielony) i dużą ilość jajek. Cechą charakterystyczna dla tego ciasta jest też polewa z gorzkiej czekolady. Jego ważnym składnikiem jest masło. Mimo obecności w składzie tłuszczu, sernik wiedeński to puszysty, kremowy deser, który nie opada po upieczeniu. Aby mieć pewność, że się uda, w trakcie przygotowywania ciasta należy użyć składników o temperaturze pokojowej.

W jakiej temperaturze piec sernik wiedeński? Większość przepisów na to ciasto radzi zastosować temperaturę pieczenia wynoszącą 170-180 stopni Celsjusza. Czas pieczenia sernika zależy od wielkości wypieku, zastosowanych składników i od tego, czy sernik posiada spód, czy też nie.

Zobacz film: Przepis na idealny sernik. Źródło: Dzień Dobry TVN

Który przepis na sernik wiedeński wybrać?

Przepis na sernik wiedeński został już wielokrotnie zmieniony. Może być przygotowywany z budyniem, z kaszą manną, mąką pszenną, lub mąką ziemniaczaną ( sernik wiedeński bezglutenowy ). Osoby, które ograniczają spożycie kalorii, mogą upiec sernik wiedeński bez masła. Dobry sernik wiedeński można uzyskać, używając serka mascarpone, który jest zdecydowanie bardziej kremowy niż twaróg. Poza tym, mimo, że oryginalny przepis nie przewiduje spodu, sernik wiedeński można upiec na herbatnikach . Istnieje również receptura na sernik wiedeński na kruchym spodzie.

Przepis na klasyczny sernik wiedeński

Do przygotowania sernika wiedeńskiego potrzebne są następujące składniki:

· 1 kg zmielonego tłustego twarogu,

· 250 g masła + 2 łyżki,

· 10 jajek,

· 3 łyżki mąki pszennej,

· 300 g cukru pudru,

· drobno starta skórka z 1 pomarańczy,

· 50 g deserowej czekolady (roztopionej).

Białka oddzielić od żółtek. Masło utrzeć. Dodać do tłuszczu żółtka, cały czas ubijać. Wsypać mąkę, dodać skórkę z pomarańczy i ser. Wszystkie składniki dokładnie połączyć za pomocą miksera. Do masy serowej dołożyć ubite białka, wmieszać je delikatnie za pomocą łyżki.

Ciasto przelać do formy (średnica: 26 cm) wysmarowanej tłuszczem. Piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 65 minut. Po zakończeniu pieczenia, nie wyjmować sernika z piekarnika. Ciasto studzić stopniowo. Gdy sernik ostygnie, można zdjąć obręcz formy. Dodać polewę z gorzkiej czekolady i 2 łyżek masła. Przechowywać w lodówce.

Bezglutenowy sernik wiedeński – jak zrobić?

Osoby uczulone na gluten mogą skosztować sernika bez mąki pszennej, ale z:

· 1 kg tłustego twarogu (mielony 3 razy),

· 0,5 serka mascarpone,

· 8 jajek,

· 150 g masła,

· 3 łyżek mąki ziemniaczanej,

· 1,5 szklanki drobnego cukru,

· 1 łyżeczki esencji migdałowej,

· 1,5 łyżeczki ekstraktu waniliowego,

· 2 łyżek cukru pudru do oprószenia ciasta.

Twaróg połączyć z mascarpone za pomocą łyżki. Do masła wsypać cukier i utrzeć na gładką masę. Dodać ser, miksować na niskich obrotach. Wsypać mąkę, esencję migdałową, ekstrakt waniliowy, znowu połączyć wszystkie składniki przy użyciu miksera. Dodawać po jednym jajku, po każdym mieszać ciasto za pomocą łyżki.

Masę na sernik wlać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawić do piekarnika, który został nagrzany do 170 stopni Celsjusza. Po zamknięciu drzwiczek piekarnika, obniżyć temperaturę do 150 stopni Celsjusza. Piec przez 1,5 godziny. Po tym czasie pozostawić ciasto w piekarniku, uchylić jedynie jego drzwiczki. Ciasto oprószyć cukrem pudrem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości