Dziś ryż po kantońsku popularny jest nie tylko w Chinach. Do jego przygotowania potrzebne są składniki, które znaleźć można w niemal każdym większym sklepie. Mniej popularne produkty wykorzystywane do przyrządzania tradycyjnego ryżu po kantońsku można bez trudu zastąpić bardziej dostępnymi składnikami.
Ryż po kantońsku – skąd pochodzi?
Ryż po kantońsku , jak sama nazwa wskazuje, jest jednym z flagowych dań kuchni kantońskiej, która ma swoich zwolenników nie tylko w Chinach, ale również w krajach europejskich. Nie powinno to dziwić, bowiem jest to najlepsza z kuchni chińskich. Króluje ona na stołach mieszkańców prowincji Guangdong oraz Hongkongu. Cechą charakterystyczną kuchni kantońskiej są świeże składniki, podkreślające naturalny skład potraw delikatne przyprawy (np. imbir, sos ostrygowy), ryby oraz owoce morza. Duża część potraw, którymi zajadają się mieszkańcy prowincji Guangdong w Chinach jest smażona, jednak sam etap obróbki termicznej takich dań trwa bardzo krótko. Dzięki temu dania zachowują naturalny smak produktów, z których zostały przygotowane.
Popularność ryżu smażonego po kantońsku
Ryż po kantońsku to danie łatwe do wykonania. Przepis na nie bez trudu znaleźć można na blogach kulinarnych, czy w książkach kucharskich zawierających receptury na najbardziej popularne przysmaki z różnych stron świata. Nie wymaga wielogodzinnych przygotowań. Jest często smażone przez studentów. Do przyrządzenie spolszczonej wersji tego dania potrzebne są składniki, które znaleźć można w niemal każdej lodówce i spiżarni. Co najważniejsze, ryż smażony po kantońsku nie należy do drogich potraw, a wszyscy, którzy lubią eksperymentować w kuchni, mogą dowolnie modyfikować przepis na to danie.
W przypadku wielu mieszkańców Chin ryż smażony po kantońsku jest stałym elementem tygodniowego, jeśli nie codziennego menu. Ma to związek z popularnością głównego składnika tego dania, czyli ryżu. Jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych w kuchni chińskiej produktów. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie Państwo Środka jest największym producentem ryżu na świecie. Dowodem na ogromne znaczenie ryżu w kulturze chińskiej jest między innymi sposób, w jaki mieszkańcy tego azjatyckiego państwa pozdrawiają się. Odpowiednikiem polskiego: „Jak się masz?” jest u nich „Czy jadłeś już dzisiaj ryż?”.
Ryż po kantońsku - przepis
Aby móc cieszyć się smakiem oryginalnego chińskiego dania, jakim jest ryż smażony po kantońsku, należy zaopatrzyć się w następujące produkty:
· 200 g ryżu,
· 2 jajka,
· 8 grzybków shitake (suszonych),
· 2 papryczki chili,
· 2 ząbki czosnku,
· 4 cebulki dymki,
· imbir – kawałek,
· 150 g marynowanych pędów bambusa,
· 250 g krewetek królewskich,
· 150 g groszku z puszki,
· olej słonecznikowy,
· 3 łyżki wino białego deserowego,
· 4 łyżki sosu sojowego,
· sól do smaku.
Przepłukany ryż gotować w wodzie, tak długo, aż będzie miękki. Jajka wbić do miski, dodać do nich soli, wody (ok. 2 łyżki) i usmażyć omlet. Po zdjęciu go z patelni, trzeba go zwinąć i odstawić do ostygnięcia, następnie pokroić w paseczki. Grzyby shitake zalać wodą, a gdy już napęcznieją, podobnie jak omlet, pokroić je w paseczki. Imbir i czosnek obrać i pokroić na plasterki. Oczyszczone cebulki dymki i papryczki pokroić w słupki. Pędy bambusa przełożyć na sitko i odsączyć.
Na patelnię wlać olej, poczekać, aż się rozgrzeje i usmażyć na nim krewetki. Gdy będą już gotowe, wyjąć je i na pozostałym oleju podsmażyć pędy bambusa, grzyby, chili, czosnek, imbir. Do wymienionych składników dodać usmażone krewetki, ugotowany ryż, odsączony groszek z puszki, cebulkę dymkę. Po wymieszaniu wszystkiego, danie doprawić mieszanką sosu sojowego i wina. Podać z omletem.
Ryż po kantońsku – wersja wegańska
W celu przygotowania ryżu po kantońsku odpowiedniego dla wegan potrzebne są następujące składniki:
· 300 g ryżu (3 torebki),
· 125 g tofu,
· 2 cebule,
· 1 marchewka,
· 1 puszka kukurydzy,
· 1 papryka czerwona,
· ½ kapusty pekińskiej,
· 2 łyżki masła,
· oliwa do smażenia,
· 2 łyżki sosu sojowego jasnego,
· sól,
· pieprz,
· papryka słodka,
· curry.
Ugotować ryż (powinien być miękki). Oczyszczoną marchewkę pokroić w słupki, zaś cebulę w talarki. Na patelnię wlać oliwę i usmażyć na niej cebulę. Dodać do niej pokruszone w dłoniach tofu. Później wsypać curry i paprykę w proszku, wszystko zamieszać. Dodać odsączoną kukurydzę, marchewkę, wszystko posolić i dokładnie wymieszać, poddusić przez 2 -3 minuty. Kolejnym składnikiem jest ryż. Aby danie nie było zbyt suche, można dodać masła. Na koniec dodać pokrojoną paprykę, kapustę pekińską i sos sojowy, który nada całej potrawie charakterystycznego smaku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN