Risotto z brokułami można wzbogacać, dodając zarówno inne warzywa, jak i mięso. Danie będzie dobrze smakowało z pieczarkami, marchewką, groszkiem lub cukinią. Popularnością cieszy się również risotto z brokułami i kurczakiem.
Co należy wiedzieć, przygotowując risotto z brokułami?
Risotto jest jednym z flagowych dań Włoch. Jest tam tak samo znane, jak pizza i pasta. To potrawa jednogarnkowa, szybka do przygotowania. Nie wymaga wyszukanych zdolności kulinarnych od gotującej osoby, ale należy być świadomym, że podczas przyrządzania dania można popełnić wiele podstawowych błędów.
Cechą charakterystyczną risotta jest konsystencja. W trakcie gotowania ryżu powstaje kremowy sos, który nie zmiękcza ziaren, ale oblepia je. Ryż w risotto jest jędrny w środku, połączony sosem, a nie posklejany. Ważne jest, aby ryżu do risotto nie płukać, bo zmywa się skrobię, która jest niezbędna do zagęszczenia sosu. Na jakość dania wpływa też gatunek ryżu. Zamiast długoziarnistego lepiej wybrać ryż o okrągłych ziarnach. Odmiany ryżu polecane do risotto to arborio, carnaroli, originario lub vialone nano. Duże znaczenie ma też przygotowany bulion drobiowy lub warzywny (nie powinno się używać bulionu z kostki!). Jednak decydujący wpływ na smak potrawy mają dodatki.
Risotto z brokułami – danie dla każdego
Popularnym pomysłem na danie obiadowe jest risotto z brokułami . To prosta, smaczna i zdrowa. Brokuły stanowią kopalnię witamin z grupy B, PP, C, A i składników mineralnych (wapń, fosfor, potas, żelazo i siarkę). Polecane są osobom chorującym na cukrzycę i anemię. Risotto z brokułem ma jeszcze jedną dużą zaletę - wszystkie składniki potrzebne do jego przygotowania są łatwo dostępne. Danie to można modyfikować zgodnie z własnymi preferencjami. Smacznym dodatkiem będzie mięso, np. drobiowe. Risotto z kurczakiem i brokułami skutecznie zabija głód i jest źródłem białka, którego w samym ryżu jest niewiele. Najlepiej podawać danie jeszcze świeże, tuż po przygotowaniu. Według koneserów i znawców risotto z brokułami i kurczakiem jest potrawą, której absolutnie nie można odgrzewać.
Osoby nie stroniące od mięsa mogą zamienić drób na królika, który jest polecany również dzieciom poniżej 1. roku życia. Wegetarianie i weganie zamiast risotto z kurczakiem i brokułem mogą ugotować risotto z brokułami i pieczarkami . Miłośnicy włoskiej kuchni, którzy zrezygnowali z jedzenia mięsa, mogą przyrządzić to danie z cukinią. Istnieje również przepis na risotto z brokułami i groszkiem. Ciekawym smakiem wyróżnia się risotto z dodatkiem niebieskiego sera pleśniowego.
Risotto z brokułami – jak zrobić?
Potrzebne składniki:
· 1,5 szklanki ryżu arborio,
· 1 brokuł,
· 1 cebula,
· 3 szklanki warzywnego bulionu,
· 2 czubate łyżki masła,
· 1 łyżka oliwy,
· garść startego parmezanu,
· garść płatków migdałowych,
· świeżo zmielony pieprz.
Umyty brokuł podzielić na różyczki. Płatki migdałowe uprażyć na patelni bez tłuszczu. Cebulę pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać oliwę i masło. Dodać cebulę, i smażyć ją przez około 2 minuty. Gdy cebula się zeszkli, dodać ryż i zamieszać, aby ziarenka pokryły się tłuszczem. Wlać pierwszą szklankę bulionu, gotować ryż na średnim ogniu. Gdy ryż wchłonie płyn, dodać brokuł i stopniowo wlewać (po pół szklanki) resztę bulionu (robić to za każdym razem po wchłonięciu poprzedniej porcji). Przygotowanie takiej porcji risotto zajmuje około 15 minut.
Risotto z brokułami i kurczakiem – przepis
Do przygotowania risotto niezbędne są następujące składniki:
· 1 szklanka ryżu arborio,
· 1 brokuł,
· 1 filet z kurczaka,
· 2-3 szklanki bulionu warzywnego,
· 2 łyżki masła,
· 1 łyżeczka kurkumy
· pół łyżeczki soli,
· pół łyżki pieprzu,
· 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
· olej do smażenia.
W garnku rozpuścić masło. Dodać sól, pieprz, zioła, kurkumę. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki w garnku, po czym wsypać ryż. Po około 10 minutach wlać szklankę bulionu, a gdy ryż wchłonie płyn, dodać kolejną jego porcję. Gotować na małym ogniu przez około kwadrans. Oczyszczone, osuszone mięsa kurczaka pokroić i przyprawić, smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu do momenty, aż się zarumieni. Brokuł oczyścić i podzielić na różyczki, gotować przez kilka minut. Uważać, aby się nie rozgotował. Do ryżu dodać mięso i różyczki brokułu. Całość w razie potrzeby doprawić solą i pieprzem.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN