Pstrąg w galarecie to przykład dania z ryby, które będzie się dobrze prezentowało na świątecznym stole i równie dobrze smakowało. Ponieważ przyrządzenie pstrąga w galarecie nie wymaga wiele pracy, a jedynie wcześniejszego zaplanowania, o przygotowanie tej potrawy można pokusić się nawet w ciągu tygodnia. Wystarczy wziąć pod uwagę to, że galareta musi stężeć w lodówce. Poniżej znajduje się kilka przepisów na pysznego pstrąga w galarecie.
Jak zrobić pstrąga w galarecie?
Przepisów na pstrąga w galarecie możemy znaleźć wiele, ale szybko zauważymy, że w każdym pojawiają się pewne wspólne elementy. Jaka jest podstawowa receptura na pstrąga w galarecie w całości? Potrzebujemy 2 pstrągów, korzenia pietruszki, 2 marchewek, 2 liści laurowych, pęczku pietruszki, pół szklanki octu, 5 ziaren ziela angielskiego, 4 łyżek żelatyny, szczypty pieprzu i soli, łyżeczki przyprawy typu „Kucharek”.
W osolonej wodzie gotujemy pokrojone w talarki marchewki i korzeń pietruszki. Dodajemy wszystkie przyprawy. Po 10 minutach zdejmujemy szumy. Do wywaru z warzyw wrzucamy wypatroszone i dobrze umyte ryby. Zmniejszamy temperaturę i delikatnie dolewamy ocet. Pstrągi gotujemy 10 minut, po czym przekładamy do żaroodpornego naczynia. Wywar powinien być przelany przez sito i uzupełniony o żelatynę. Należy ją dobrać w odpowiedniej proporcji do ilości wywaru, według wskazań na opakowaniu. Dla dekoracji można dodać część warzyw z wywaru. Naczynie z pstrągiem w galarecie wstawiamy do lodówki, by całość stężała.
Pstrąg w galarecie bez ości
Wiele osób nie przepada za rybami ze względu na konieczność uciążliwego usuwania ości w trakcie jedzenia. Dla nich idealnym rozwiązaniem jest pstrąg w galarecie bez ości. Jak go przyrządzić? Do garnka wkładamy sprawionego i umytego pstrąga, dodajemy cebulę, kilka ziaren ziela angielskiego, 2 liście laurowe, sól. Wszystko zalewamy litrem wody i gotujemy 25 minut. Osobno do miękkości gotujemy marchewkę, mały seler i korzeń pietruszki. Kiedy pstrąg wystygnie, zdejmujemy skórę i obieramy go z ości. Oba wywary przecedzamy, mieszamy i doprawiamy. Pół litra wywaru odlewamy, po czym rozpuszczamy w nim 3 łyżeczki żelatyny. Do przezroczystego naczynia wlewamy odrobinę wywaru z żelatyną, a po jego stężeniu dodajemy rybę i gotowane warzywa. Całość zalewamy resztą tężejącego wywaru i wstawiamy do lodówki. Pstrąga w galarecie bez ości można podać na stół w naczyniu lub wyjąć i ułożyć danie na liściach sałaty.
Pstrąg faszerowany w galarecie
Ciekawym pomysłem na przyrządzenie tej słodkowodnej ryby jest jej faszerowanie. Pstrąg faszerowany w galarecie będzie smaczny i oryginalny. Do przygotowania dania potrzebne są 2 pstrągi, włoszczyzna, bułka namoczona w mleku, jajko, czerwona cebula, pół pęczka natki pietruszki, żelatyna, sól i pieprz. Wypatroszone ryby dokładnie czyścimy. Delikatnie oddzielamy mięso od skóry tak, aby jej nie uszkodzić. Mięso i namoczoną bułkę mielimy i dodajemy jajko, natkę pietruszki, pokrojoną cebulę, sól i pieprz. Masę mieszamy i układamy w skórze, którą trzeba delikatnie zaszyć lub spiąć. Ryby gotujemy w wywarze warzywnym przez 25 minut i wykładamy na naczynie. Do wywaru dodajemy żelatynę i robimy galaretę, którą zalewamy ryby. Tak przygotowanego faszerowanego pstrąga w galarecie odstawiamy do lodówki, aby stężał. Ryba w takiej odsłonie sprawdzi się podczas każdych świąt i na każdym przyjęciu.
Pstrąg w galarecie na wigilię
Pstrąg w galarecie na wigilię jest często przyrządzany jako alternatywa dla tradycyjnego karpia. W tym przypadku nie musi to być ryba w całości, filet z pstrąga w galarecie też dobrze się sprawdzi. Do wykonania potrzebujemy 4 płatów pstrąga, 150 g pokrojonej włoszczyzny, 5 ziaren ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu, 2 liście laurowe, żelatynę, sól, 4 białek jajek, łyżkę soku z cytryny lub winnego octu.
Przyrządzanie pstrąga w galarecie rozpoczynamy od pokrojenia ryby na mniejsze plastry. Do garnka wkładamy włoszczyznę, zalewamy litrem wody i gotujemy przez 40 minut, przy czym po 30 minutach dosypujemy sól. Następnie dodajemy wcześniej pokrojoną rybę i gotujemy kolejne 10 minut. Po tym czasie pstrąga wyjmujemy. Wywar musimy sklarować poprzez dodanie soku z cytryny i piany z białek. Całość gotujemy na małym ogniu, zbieramy szum i przecedzamy. Dodajemy żelatynę i zostawiamy do wystygnięcia. Galaretę wraz z rybą przekładamy do mniejszych miseczek. Pstrąg w galarecie na wigilię może być ozdobiony cytryną, jajkiem na twardo lub groszkiem konserwowym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN