Pstrąg ma praktycznie same zalety - jest pyszny, należy do ryb mało kalorycznych, ma niewiele ości i stosunkowo łatwo można go kupić w Polsce. Pstrąg pieczony czy gotowany to propozycja zarówno lekkostrawna, jak i bardzo zdrowa, choć nie ma się co dziwić, że wielu z nas wybiera też wyśmienite chrupiące mięso z pstrąga smażonego na patelni. Pstrąg to dobry pomysł zarówno na obiad, jak i wigilię.
Pstrąg tęczowy, łososiowy - występowanie i zastosowanie w kuchni
Pstrąg to ryba słodkowodna bytująca naturalnie w zimnych, czystych strumieniach i jeziorach, głównie na półkuli północnej. Obecnie chętnie hodowany w wielu krajach na całym świecie. Wyróżniamy odmiany pstrąga tęczowego (potocznie łososiowego), potokowego i źródlanego. W Polsce najwięcej jest gospodarstw hodowlanych ze pstrągiem tęczowym. Jednak w regularnej sprzedaży można dostać pstrągi w odmianie białej i różowej, zarówno świeże, jak i wędzone.
Wszechstronne zastosowanie w kuchni i walory zdrowotne pstrąga sprawiają, że konsumenci chętnie sięgają po tę potokową rybę. Pstrąg pieczony w folii czy gotowany na parze może być lekkostrawnym i niskokalorycznym pomysłem na obiad. Z kolei pstrąg w galarecie z powodzeniem zastąpi wigilijnego karpia. A do przygotowania smacznych past kanapkowych przyda się pstrąg wędzony .
Pstrąg w galarecie
W tradycyjnym daniu na rybę w galarecie główne skrzypce zamiast karpia może grać również pstrąg. Przepis na tę wigilijną potrawę nie jest wcale trudny. Wykorzystujemy w nim dzwonki ryby, które gotujemy w wywarze warzywnym. Po ugotowaniu usuwamy ości, które powinny być dość dobrze widoczne. Na półmisku układamy rybę, kawałki marchewki i pietruszki z wywaru oraz ugotowane na twardo jajka. Żelatynę rozpuszczamy w wywarze i zalewamy nim rybę. Pozostawiamy do wystudzenia i schładzamy w lodówce. Taka odsłona pstrąga jest lekkostrawna i ma niewiele kalorii - około 120 kcal w porcji 100 gram.
Pstrąg łososiowy z piekarnika
Pstrąga można upiec na wiele sposobów i w różnych marynatach. Wszystko zależy od tego, co nam najbardziej smakuje. Sztandarowymi składnikami, które zawsze dobrze komponują się ze pstrągiem, są cytryna, czosnek, masło lub oliwa z oliwek i sól. Z tych składników stworzymy podstawową marynatę, z którą możemy dowolnie eksperymentować, dodając różnego rodzaju zioła i dodatki, takie jak: papryczka chilli, rozmaryn, pietruszka, szpinak, koperek, pieczone warzywa. Pstrąga można piec w folii aluminiowej, w naczyniu żaroodpornym czy na blaszce. Piekarnik należy nagrzać do 220 stopni i piec rybę przez około 20 minut. Pstrąga pieczonego można podawać z ryżem lub pieczonymi ziemniakami, dobrze komponuje się też z gotowanymi brokułami.
Pstrąg smażony
Pstrąg smażony nie należy do najzdrowszych wersji tej rzecznej ryby, ale jego walorów smakowych nie można umniejszyć. Ryba dzięki smażeniu ma chrupiącą skórkę i niepowtarzalny aromat. Do smażenia możemy wybrać filety lub pstrąga w całości oskrobanego z łusek. Bez znaczenia, w jakiej formie rybę wybierzemy, dobrze ją najpierw natrzeć marynatą z cytryny, posiekanego koperku, oliwy z oliwek, soli i pieprzu i odstawić na około godzinę. Przed smażeniem rybę oprószamy mąką i smażymy na maśle klarowanym lub oleju z każdej strony do zarumienienia. Smażonego pstrąga warto podawać z ziemniakami, surówką i połówką cytryny do skropienia ryby według uznania.
Wartości odżywcze pstrąga
Ryby słodkowodne zazwyczaj nie są tak cenione za swoje właściwości zdrowotne, jak ryby morskie. Pstrąg jest tutaj wyjątkiem. Ze względu na wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia, normalizuje ciśnienie krwi, działa przeciwzakrzepowo, zmniejsza poziom cholesterolu i hamuje chorobę wieńcową serca. Pstrąg jest też bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka - ma go nawet więcej niż łosoś. Jest też od niego zdecydowanie mniej kaloryczny, także bez obaw może się pojawiać na talerzach osób na diecie redukcyjnej.
W pstrągu znajdziemy również duże ilości witamin z grupy B, które odgrywają ważną rolę w zwalczaniu niedokrwistości i prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Wysoka zawartość witaminy D będzie miała niebagatelne znaczenie dla naszych kości i odporności organizmu. Ponadto pstrąg wykazuje dużą zawartość minerałów, takich jak: selen, fosfor, magnez, wapń, potas i żelazo.
Należy pamiętać, że najlepiej wybierać pstrąga świeżego. Porcja pstrąga wędzonego będzie zarówno bardziej tłusta, jak i kaloryczna niż porcja świeżego. Wędzenie pstrąga wpływa też na dużą zawartość sodu, utratę części witamin i minerałów oraz wytwarzanie związków rakotwórczych niebezpiecznych dla organizmu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN