Dorsz prawie po grecku
Składniki:
- 2 cebule
- 3 liście laurowe
- 2 ziarna ziela angielskiego
- sól, pieprz
- 1 kg grzybów – pieczarki lub boczniaki lub suszone
- 800 g polędwicy z dorsza Marinero
- sól, pieprz
- kminek
- 500 ml oleju rzepakowego Wybornego
- kilka gałązek pomidorków cherry
- 1 łyżka koncentrat pomidorowy
Sposób przygotowania:
Grzyby dokładnie myjemy, kroimy w paski. cebule kroimy w kostkę. na patelni przesmażamy cebule, podlewając wodą, dusimy do miękkości. następnie dodajemy pokrojone grzyby. dusimy i dodajemy koncentrat pomidorowy. doprawiamy odważnie przyprawami. dorsza smażymy na patelni. usmażonego przekładamy do naczynia żaroodpornego , zalewamy gąskami smażonymi z cebulą i koncentratem. na wierzch wykładamy gałązki pomidorów, skrapiamy olejem i zapiekamy około 15 minut w temp. 160 stopni.
Kapusta z grzybami i olejem lnianymi w otoczeniu ziemniaków
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1,5 l oleju rzepakowego Wybornego
- 2 cebule
- 2 liście laurowe
- kminek
- cząber
- gałka muszkatołowa
- 200 g mrożonych grzybów Mroźna Kraina
- ½ szklanki suszonych śliwek BakaD’Or
- 200 g kiszonej kapusty Nasza Spiżarnia
- 1 łyżka powideł śliwkowych Rapsodia
- sól, pieprz
- 3 łyżki oleju lnianego
- 5 jaj
- 500 ml śmietanki 36%
- 100g orzechów włoskich
- 1 łyżka powideł
Sposób przygotownia:
śmietankę łączymy z jajkami, solą i pieprzem, oraz kminkiem i gałką muszkatołową. powinna być mocno i odważnie doprawiona. ziemniaki kroimy na cienkie plasterki, wrzucamy na głęboki, rozgrzany olej, gotujemy w oleju kilka minut. kiedy ziemniak stanie się przeźroczysty, odcedzamy go z oleju. olej zostawiamy w kuchni, przyda się do innych dań. kapustę kiszoną przesmażamy na patelni ale wcześniej smażymy cebulę. obsmażamy kapustę na lekko złoty kolor. doprawiamy solidnie, dodajemy orzechy, śliwki , grzyby wcześniej namoczone i podgotowane . w tortownicy wykładamy porcję ziemniaków, porcję kapusty, raz jeszcze ziemniak, kapusta i na koniec ziemniak. wszystko zalewamy śmietanką z jajkami. wierzch polewamy olejem lnianym i wstawiamy do zapieczenia.
Sernik wiedeński z mandarynkami i kandyzowaną skórką pomarańczy
Składniki:
- 1 kg twarogu tłustego Delikate
- 250 g masła Mleczna Dolina
- 10 jajek Moja Kurka
- 250 g cukru
- 5 łyżeczek mąki pszennej Złote Pola
- 2-3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczy
- szczypta soli
- cukier puder
- kilka mandarynek
Sposób przygotownia:
1. Twarogi przemiel przez maszynkę lub przeciśnij przez praskę do ziemniaków – masa powinna być gładka i bez grudek. Masło ogrzej do temperatury pokojowej, następnie pokrój na małe kawałki i przełóż do miski razem z twarogami. Za pomocą miksera ucieraj masę przez 10-13 minut, aż utworzy się puszysty krem.
2. Oddziel żółtka od białek, do żółtek dodaj cukier, mąkę, łyżeczkę kandyzowanej skórki pomarańczowej i dokładnie wymieszaj. Powstałą masę dodawaj stopniowo do twarogu z masłem, nie przestając miksować. Kiedy masa się połączy, dodaj pozostałą skórkę pomarańczową. Ponownie zmiksuj.
3. Na koniec ubij białka ze szczyptą soli na sztywną pianę i wmieszaj ją w masę serową. Przelej ją do tortownicy, a na najniższej półce piekarnika umieść keksówkę z wodą.
4. Sernik piecz przez 50-55 minut w 170˚C, następnie zmniejsz temperaturę do 160˚C i dopiekaj jeszcze 15 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik, ale nie wyjmuj ciasta. Po mniej więcej 10 minutach uchyl drzwiczki piekarnika i pozostaw do ostygnięcia. Gotowy sernik oprósz cukrem pudrem i udekoruj mandarynkami
Burak w barszczu albo barszcz buraczany
Składniki:
- 4 buraki
- 1 cebula
- 400ml sok jabłkowy
- ocet jabłkowy do smaku
- 2szt jabłko szara reneta
- masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania:
Na maśle przesmażamy pokrojoną cebulę, dodajemy buraka pokrojonego w grubszą kostkę. smażymy w trakcie podlewamy sokiem jabłkowym. nieduża ilość octu spowoduje że burak w barszczu będzie miał ładny kolor. jeszcze kostka jabłka. tort podajemy w głebokim naczyniu wokół wykładamy buraka w barszczu.
Autor: Andrzej Polan
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Kowalczyk/Dzień Dobry TVN Online