Puder z suszonych malin
Składniki:
250 g malin
Przygotowanie:
Maliny opłukać i zostawić do wyschnięcia. Gdy nie będą już wilgotne przełożyć je do suszarki do suszenia. Owoce trzeba rozłożyć równomiernie, tak by się nie stykały. Suszyć przez około 10 godzin w temperaturze. Wysuszone maliny przetrzeć przez sito, a potem zblendować.
Budyń z kaszy jaglanej z pudrem malinowym
Składniki:
Szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
2 łyżki kakao
Pół szklanki mleka kokosowego
Banan
Łyżka startej gorzkiej czekolady do dekoracji
Pół łyżeczki pudru z malin do dekoracji
Przygotowanie:
Kaszę przełożyć do blendera, dodać kakao, banana pokrojonego w kawałki i wlać mleko. Zmiksować na gładki krem. Budyń przełożyć do miseczek, udekorować czekoladą i malinowym pudrem.
Suszone pomidory
Pomidory umyć i osuszyć. A potem pokroić w grubsze plastry, by po ususzeniu nie zostały z nich chipsy. Warzywa rozłożyć na suszarce do suszenia i suszyć przez 12 godzin w temperaturze 70 stopni.
Pomidory można ususzyć też w piekarniku. Trzeba rozłożyć je na blaszce do pieczenia, a potem wstawić do nagrzanego do 80 stopni piekarnika i suszyć przez co najmniej 5 godzin.
Tatar z suszonych pomidorów
Składniki:
Szklanka suszonych pomidorów
Czerwona mała cebula
Ząbek czosnku
Laska selera naciowego
Garść natki pietruszki
Łyżeczka sosu sojowego
Łyżeczka soku z cytryny
Łyżka oliwy – jeśli pomidory nie były w zalewie
Pół łyżeczki miodu
Łyżeczka musztardy
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Pomidory, seler naciowy i natkę pietruszki przełożyć do blendera i zmiksować z oliwą, sosem sojowym, musztardą, sokiem z cytryny oraz miodem. Cebulę i czosnek pokroić w drobną kostkę. Wmieszać do powstałej pomidorowej masy, doprawić solą i pieprzem. Tatar można przełożyć do foremek czy kokilek i w nich schłodzić go w lodówce przez około godzinę. Wyjąć i podawać z chrupiącą grzanką.
Panko – posypka z suszonego chleba
Składniki:
2-3 czerstwe bułki
Przygotowanie:
Bułki zetrzeć na tarce o grubych oczach lub rozdrobnić na małe kawałki w malakserze. Tak przygotowane pieczywo przełożyć na blachę do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 70-80 stopni. Wstaw blachę i susz przez 45 minut, do czasu aż panko będzie chrupiące.
Pieczona dynia z panko
Składniki:
500 g dyni
100 g sera pleśniowego
3 łyżki oliwy
Garść świeżego tymianku
Przygotowanie:
Dynię umyć, obrać pokroić w kostkę. Włożyć do naczynia żaroodpornego, wymieszać z tymiankiem, oliwą. Doprawić solą i pieprzem. Na wierzchu pokruszyć ser pleśniowy. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Piec dynię przez 25 minut. Wyjąć i posypać panko.
Uniwersalna przyprawa z warzyw korzeniowych
Składniki:
2 marchewki
1 pietruszka
Pół małego selera
Por
Pęczek natki pietruszki
Pęczek koperku
3 ząbki czosnku
Kilka liści selera korzeniowego
Kilka liści lubczyku
Pół łyżeczki soli
Łyżeczka kurkumy – opcjonalnie
Przygotowanie:
Marchewkę i pietruszkę obrać i pokroić w kostkę. Pozostałe warzywa także umyć i pokroić. Wszystkie ułożyć na suszarce lub blaszce do pieczenia. Suszarkę ustawić na temperaturę 75 stopni i suszyć warzywa przez co najmniej 5 godzin. Co godzinę dobrze jest je przemieszać, tak by suszyły się równomiernie. Ususzone rozdrobnić blenderem. Dodać sól i kurkumę. Przechowywać w zamkniętym słoiku.
Chipsy z cukinii z suszonymi skórkami pomidorów
Cukinię pokroić na cienkie plastry. Można to zrobić obieraczką do warzyw. Potem plastry rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie oprószyć solą. Piekarnik nagrzać do 110 stopni. Wstawić blachę z plastrami cukinii i suszyć je przez niecałą godzinę – do czasu aż będą chrupiące. W połowie suszenia dobrze jest plastry odwrócić na drugą stronę.
Przyprawa ze skórek pomidorów
Składniki:
Szklanka skórek z pomidorów
Garść świeżej bazylii
Sól
Przygotowanie:
Pomidory obrać ze skórki. Skórki i liście bazylii rozłożyć na blaszce do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 80 stopni. Wstawić blachę i suszyć przez 2 godziny. Wyjąć i rozdrobnić w blenderze. Przechowywać w zamkniętym słoiku
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN