Waza zupy serowej z jabłkami prażonymi i orzechami
Składniki:
500 ml wywaru warzywnego
świeży imbir
1 cebula
300 g sera chedar lub gouda
2 łyżki prażonych jabłek
100 ml białego wina
20 ml wiśniówki
100 g orzechów włoskich
Przygotowanie:
Cebulkę szklimy na maśle, dodajemy jabłka, podlewamy winem i odparowujemy. Dodajemy do bulionu warzywnego. Ser ścieramy na tarce i buch - wrzucamy do gotującego się bulionu. Dodajemy śmietanę, ale jak chcemy, żeby zupa była mniej kaloryczna, to dajemy sobie z nią spokój. Doprawiamy wszystko imbirem, białym pieprzem i solą. Na koniec jeszcze troszkę wiśniówki. Zupa powinna być gęsta i mocno aromatyczna od imbiru. Orzechy prażymy na patelni, dzięki temu wydobędziemy ich lepszy a niestety ukryty smaczek. W sam raz na zimne, mroźne dni.
Garnek gulaszu ziemniaczanego rodem z Węgier
Składniki:
6 ziemniaków
2 papryki czerwone
3 cebule
120 g kiszonej kapusty
60 g koncentratu pomidorowego
6 grzybów suszonych
100 ml gęstej śmietany
250 ml bulionu warzywnego
ostra papryka, sól, trochę szałwii
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i kroimy w plastry. Cebulę pokrojoną szklimy na patelni, dodajemy osuszone ziemniaki. Chwilę smażymy wszystko razem i dodajemy do tego pokrojoną w paski paprykę i kapustę kiszoną. Całość zalewamy bulionem wymieszanym z koncentratem pomidorowym. Dodajemy namoczone i pokrojone w paski grzyby. Jeszcze tylko odważnie dodajemy ostrej papryki, soli oraz szałwii. Dusimy na małym ogniu do momentu, aż ziemniaki będą miękkie. Powstałe danie podajemy z łyżką gęstej śmietany. Dekoracyjnie i do Smaku!
Blaszka ponczowych z rumem
Składniki:
350 g mąki
15 g drożdży
1 jajo
3 żółtka
100 mleka
150 g masła
40 g cukru
szczypta soli
skórka cytrynowa
W mleku lekko podgrzanym rozpuszczamy drożdże z dodatkiem łyżeczki cukru oraz mąki. Odstawiamy na bok w ciepłe miejsce niech rozczyn się podwoi, potroi… to znaczy niech podrośnie. Żółtka ucieramy z całym jajkiem i cukrem na puch. Dodajemy do rozczynu, teraz pora na resztę mąki, rozpuszczone masło. Wyrabiamy ciasto, powinno mieć konsystencję lekką. Ciasto wylewamy do foremek i odstawiamy do wyrośnięcia.
500 ml wody
300 ml cukru
150 ml rumu
4 mandarynki
Mandarynki kroimy w plastry. Cukier gotujemy z wodą i dodajemy mandarynki. Gotujemy na wolnym ogniu. Na koniec dodajemy rum. Powstaje nam w ten sposób poncz. Wyrośnięte babeczki wkładamy do piekarnika i pieczemy w temp. 180 stopni. Jeszcze gorące wrzucamy do syropu, niech dobrze się napiją. Wierzch babeczek dekorujemy filecikami z mandarynek i posypujemy kardamonem. Ja jeszcze lubię do tego troszkę bitej śmietany.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN