Przygotowanie musaki zajmuje nieco czasu, jednak trud się opłaca. Zapiekanka rodem z Grecji smakuje wyśmienicie i nadaje się na na rodzinny obiad lub spotkanie towarzyskie. Doskonałym dodatkiem do musaki jest sos tzatziki.
Musaka – jak przyrządzić grecką zapiekankę?
Podstawowymi produktami, w które musimy się zaopatrzyć przed przyrządzaniem musaki, są bakłażany, pomidory i mięso mielone. Najlepiej użyć mięsa wołowego. Warto też postarać się o świeże zioła jak mięta, pietruszka i oregano. Ważny jest też dobry ser, który potrzebny nam do przygotowania sosu beszamelowego. Idealnym wyborem będzie mozzarella lub parmezan. Lista niezbędnych produktów, które pozwolą nam stworzyć grecką potrawę zawiera:
· 2-3 ziemniaki,
· 2 bakłażany,
· 30 dag mięsa mielonego,
· 1 paprykę,
· 1 cebulę,
· 1 pomidor,
· zioła,
· oliwę,
· sól i pieprz.
Składniki na sos:
· 500 ml mleka,
· 2 łyżki masła,
· 2 łyżki mąki pszennej,
· 2 jaja,
· starty ser żółty.
Warstwy zapiekanki. Zaczynamy od przygotowania bakłażana, którego kroimy w plasterki i solimy z każdej strony. Tak przyrządzone warzywo odstawiamy na około 20 minut. W tym czasie możemy zająć się resztą składników. Ziemniaki obieramy, kroimy także w plastry i obsmażamy z każdej strony. To właśnie one będą stanowić pierwszą warstwę zapiekanki, dlatego zaraz po podsmażeniu układamy je na dnie naczynia żaroodpornego. Cebulę kroimy drobno i smażymy na oliwie, aż zmięknie. Do cebuli dorzucamy umytą i pokrojoną w kosteczkę paprykę. Warzywa smażymy chwilę razem, ciągle mieszając. Po około 5 minutach dodajemy mięso mielone, łączymy z papryką i cebulą i smażymy kolejne 5 minut. Pod koniec dodajemy wcześniej pokrojonego w kostkę pomidora, całość doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dusimy 15 minut. Dopiero pod koniec duszenia dokładamy świeże zioła. Warzywa z mięsem stanowią kolejną warstwę zapiekanki, układamy je więc na ziemniakach. Bakłażany odsączamy na papierowym ręczniku i smażymy z każdej strony. To one stanowią wierzchnią warstwę musaki.
Sos beszamelowy. Musaka wymaga jeszcze tylko sosu. W rondelku topimy masło, dodajemy mąkę i mieszamy. To najważniejszy punkt w procesie przygotowywania sosu. Mieszać należy dokładnie, uważając, by nie spalić mąki i aby nie zostały żadne grudki. Najlepiej użyć miotełki. Następnie wlewamy całe mleko, powoli i stopniowo, cały czas mieszając. Sos musi mieć jednolitą konsystencję. Gdy zgęstnieje, zdejmujemy rondelek z ognia i dodajemy roztrzepane wcześniej jajka. Mieszamy, doprawiamy solą i wylewamy sos na zapiekankę. Na koniec posypujemy ją startym serem (im gęściej, tym lepiej). Zapiekankę pieczemy w 190 stopniach przez około godzinę. Piekarnik należy wcześniej nagrzać. Po upieczeniu musaka musi choć trochę wystygnąć, dlatego odstawiamy ją na około 20 minut i dopiero kroimy na kawałki.
Musaka – danie w wielu odsłonach
Choć musaka zawsze przygotowywana jest z tych samych składników, przepisy różnią się nieznacznie i jeśli się chce, można podać ją na wiele sposobów. Główną różnicą jest metoda przygotowywania bakłażanów oraz zastosowanie innego sosu niż beszamelowy. Przepis do wypróbowania to musaka z sosem kremowo-serowym . Składniki potrzebne do przyrządzenia takiej musaki to:
· 2 bakłażany,
· ½ kg mięsa mielonego,
· 2 cebule,
· 1 papryka,
· 1 puszka pomidorów bez skórki,
· 2 ząbki czosnku,
· sól, pieprz, oregano,
· oliwa,
· 100 g żółtego sera np cheddar,
· 100 g fety,
· 2 łyżki mleka.
Warstwy zapiekanki. Tym razem bakłażana kroimy wzdłuż na 2 cm plastry, które solimy z każdej strony. W ten sposób pozbawiamy warzywo goryczy. Po 30 minutach plastry płuczemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, smarujemy delikatnie oliwą i smażymy. Mięso mielone także smażymy. W oddzielnym rondelku smażymy cebulę, czosnek, dodajemy pomidory. Warzywa dusimy, aż zmiękną, następnie dodajemy do nich mięso. Całość doprawiamy solą, pieprzem, ziołami. Żaroodporne naczynie smarujemy oliwą i układamy pierwszą warstwę bakłażanów, następnie warstwę mięsa, startego sera i ponownie bakłażanów. Czynności powtarzamy aż do wyczerpania się składników. Do zapiekanki brakuje jeszcze sosu serowego. Jak go przygotować?
Sos serowy. Na patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy i 2 łyżki mleka. Dodajemy pokruszony ser feta i 4 łyżki startego żółtego sera. Podgrzewamy, aż sery się rozpuszczą i powstanie jednolita masa, którą wylewamy na wierzch zapiekanki. Zapiekankę wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika, na 30 minut. Musakę można podać z sałatką grecką.
Musaka na winie z jagnięciną
Musaka może zostać przyrządzona z mieszanką mięsa wołowego i jagnięcego. Tradycyjny Przepis od tego tradycyjnego różni się jedynie sposobem przygotowywania mięsa. Mięso podsmażamy na patelni, a następnie dodajemy do niego cebulę szalotkę, czosnek i przyprawy (laskę cynamonu, ziele angielskie, liść laurowy, oregano i tymianek). Następnie dorzucamy pomidory z puszki wraz z zalewą oraz wino. Dusimy pod przykryciem około 40 minut, po czym wyjmujemy korę cynamonu, tymianek i liść laurowy. Odparowujemy nadmiar sosu, doprawiamy solą i pieprzem. Dalej postępujemy jak w większości przepisów, układamy na przemian bakłażany z mięsem w naczyniu żaroodpornym, polewamy sosem beszamelowym i posypujemy startym serem.
Moussaka wegetariańska – przepis bez mięsa
Oryginalna musaka zawiera mięso mielone, jednak, ku uciesze wegetarian, można ją przygotować również bez niego. Być może jest nawet smaczniejsza.
Składniki na potrawę dla 4-5 osób:
· 3 średnie bakłażany,
· ½ kilograma ziemniaków lub kaszy gryczanej,
· 1 cebula i duży ząbek czosnku,
· słoik pomidorów w zalewie lub puszka pomidorów,
· 3 łyżki oregano i tyle samo bazylii,
· 2 łyżki mąki i 2 łyżki masła,
· ½ łyżeczki cynamonu,
· 70 g sera żółtego,
· pieprz, sól i olej.
Jak przygotować wegetariańską musakę:
Bakłażany kroimy w niezbyt grube plasterki. Podsmażamy je z obu stron na patelni grillowej (może być też zwykła) z odrobiną oliwy. Zdejmujemy z patelni i odstawiamy na bok. Ziemniaki obieramy i gotujemy w lekko osolonej wodzie, ok. 15 minut, do chwili aż będą miękkie. Ziemniaki odcedzamy i zostawiamy, aby wystygły. Kiedy już się lekko ostudzą, kroimy w grubsze plasterki. Czosnek i cebulę drobno siekamy i delikatnie podsmażamy. Na patelnię wlewamy pomidory z puszki, oregano, bazylię, doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko razem gotujemy na patelni kilka minut, aby składniki dobrze się połączyły. Odstawiamy do wystygnięcia.
Przygotowujemy sos beszamelowy. W rondelku rozpuszczamy 2 łyżki masła, następnie dodajemy 2 łyżki mąki i energicznie mieszamy. Powoli dolewamy mleko, następnie wsypujemy cynamon. Kiedy sos zgęstnieje, wyłączamy ogień i odstawiamy. Możemy również dodać szczyptę pieprzu, soli i gałki muszkatołowej.
Żółty ser ścieramy na tarce o dużych oczkach.
Naczynie żaroodporne smarujemy masłem. W środku układamy składniki warstwowo – zaczynamy od bakłażana, następnie ziemniaki, sos pomidorowy, a następnie znowu bakłażan, ziemniaki i sos pomidorowy. Wszystko polewamy sosem beszamelowym i posypujemy żółtym serem. Zapiekankę przykrywamy pokrywką lub folią aluminiową i pieczemy przez 30 minut w 220 stopniach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN