Przepisy kulinarne

Maślane bułeczki i pleciona chałka

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:

W dzisiejszym programie Andrzej Polan przedstawił swoje pomysły na smaczne śniadanie oraz przepisy na maślane bułeczki, plecioną chałkę krakowską oraz ślimaczki drożdżowe z kokosem.

Bułeczki maślane

Składniki:

500 g mąki

30 g drożdży

3 jaja

100 g masła

250 ml mleka

50 g cukru

szczypta soli

śmietana 18 % do smarowania bułeczek

Przygotowanie:

W lekko podgrzanym mleku, rozpuszczamy drożdże z łyżką mąki i cukru. Odstawiamy do wyrośnięcia. Jajka ucieramy z pozostałym cukrem. Do mąki dodajemy rozczyn, utarte jajka, sól i rozpuszczone masło. Odstawiamy ciasto do wyrośnięcia, a my np. czytamy książkę. Wyrośnięte ciasto porcjujemy na małe kulki, które układamy na blaszce. Wierzch bułeczek smarujemy śmietaną. Pieczemy w temp. 200 stopni około 20 minut.

Pleciona chałka krakowska

Składniki:

900 g mąki

400 ml wody

80 g cukru

3 jaja

2 łyżki pulpy jabłkowa

100 g masła

10 g soli

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie, dodajemy trochę mąki oraz cukru. Mieszamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Rozczyn dodajemy do pozostałej mąki, jeszcze jajka, pulpę jabłkową i rozpuszczone masło. Ciasto powinno być luźne i elastyczne. Wyrobione ciasto smarujemy olejem i odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte dzielimy na 6 części, formujemy z nich wałki i zaplatamy. Przed pieczeniem smarujemy jajkiem i posypujemy koniecznie kruszonką. Pieczemy około 35 minut w temperaturze 180 stopni.

Ślimaczki drożdżowe z kokosem... jak lubisz

Składniki:

600 g mąki

30 g drożdże

100 ml oleju

2 jaja

100 ml śmietany

100 g cukru

250-300 ml wody

szczypta soli

200 g cukier

150 g wiórek koskosowych

100 g masła

Przygotowanie:

Drożdże rozpuszczamy w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, łyżce mąki i cukru. Odstawiamy do wyrośnięcia. Pozostałe składniki: jaja, śmietanę, cukier, olej oraz wodę mieszamy razem. Dodajemy do mąki rozczyn i mokrą mieszankę. Wyrabiamy ciasto miękkie i odstawiamy do wyrośnięcia. Im dłużej tym lepiej. Warto ciasto raz przerobić i ponownie odstawić do wyrośnięcia. Masło rozpuszczamy i łączymy z cukrem i wiórkami. Wyrośnięte ciasto rozwałkowujemy na prostokąt, wykładamy warstwę kokosowego farszu i zwijamy w roladę. Kroimy na krążki o grubości około 2 cm. Układamy na blaszce, chwilę pozostawiamy do wyrośnięcia, pieczemy ok. 20 minut w temp. 180 stopni. Po upieczeniu bułeczki polewamy lukrem lub posypujemy cukrem pudrem.

Przepis autorstwa Andrzeja Polana.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości