Podstawowa sprawa to zaplanowanie całego menu i tego, co w święta będziemy jeść. Warto poznać kulinarne preferencje naszych gości, by trafić w ich gusta i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość jedzenia. Strzał w dziesiątkę to dobry produkt. Swojska kiełbasa od chłopa, świeże ryby i chrupiące warzywa prosto z targu. To jednak nie wszystko. Noga może nam się powinąć na etapie przygotowywania dań, dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach. Na początek kilka rad:
1. Za słone zupy i farsze
Pamiętajmy, by zupy solić zawsze na końcu – w trakcie redukcji płynu smak staje się intensywny a zupa coraz bardziej słona. Szczególnie warto o tym pomyśleć, kiedy gotujemy zupy na wędzonkach lub boczku, który często zawiera sól. Jeśli jednak już przesoliliśmy zupę, dodajmy do niej ziemniaka i pozwólmy mu wyciągnąć sól z potrawy.
2. Bicie piany
Białka nie mogą zawierać krztyny żółtek. Muszą być zimne, a miska czysta. Zaczynamy od wolnego ubijania, by z czasem nabrać tempa i ubijać je szybciej. Możemy też do piany dodać odrobinę cukru pudru i cytryny.
3. Suche ryby i mięsa
Przed pieczeniem warto obsmażyć mięso ze wszystkich strona na złoto tak, by uniemożliwić sokom wyciekanie. Kiedy mięso dopiekamy warto wybrać niską temperaturę i dłuższy czas. Dobrze sprawdzają się też rękawy do pieczenia. Kiedy mięso już jest gotowe, nie kroimy go od razu, gdyż dla zachowania soczystości musi ono chwilę odpocząć. By rybki były jędrne i soczyste warto piec je w niskich temperaturach. Rybę można też ewentualnie chwilę podsmażyć na patelni
4. Twarda wątróbka i steki
Wątróbkę dobrze posolić dopiero na patelni, steki natomiast na moment przed smażeniem.
5. By warzywa były chrupkie
Należy wrzucić je bezpośrednio do wrzątku, gotować na pół chrupko i po odcedzeniu natychmiast wrzucić do lodowatej wody.
6. Kremowe puree i jajecznica
Do smażonych jaj i gotowanych ziemniaków warto dodać śmietanę 18%, która poprawi konsystencje. Puree lubi też masło i oliwę.
7. Nie palimy masła
Nie palimy masła, jeśli wcześniej je sklarujemy. Masło topimy z wolna na patelni, po czym łyżką cedzakową zbieramy pianę. Tak przygotowane masło gotujemy jeszcze przez chwilę na patelni, po czym jedynie klarowną jego część zlewamy do pojemnika. Takie masło ma wyjątkowy orzechowy smak i wyższą temperaturę smażenia. Na patelni możemy też łączyć masło z oliwą z drugiego smażenia, by podnieść walory smakowe.
8. Klarowne esencjonalne zupy
Klarowne zupy na mięsach gotujemy długo i na niewielkim ogniu. Odszumowujemy delikatnie bez nadmiernego poruszania wywaru. Cedzimy przez gęstą, jałową gazę. Czasami, by mieć pewność, że wszystkie farfocle zostaną oddelegowane do kosza łączymy zupą z ubitym białkiem i zagotowujemy, po czym cedzimy. Dla nadania jeszcze bardziej intensywnego smaku zupie, by zrobić tzw. Consome, warto po przygotowaniu esencjonalnego bulionu wrzucić do niego jeszcze mielone mięso. Po zagotowaniu odda ono dodatkowo swój smak i nada zupie głębi. Rzecz jasna później będzie trzeba zupę ponownie odcedzić.
9. Na jakiej oliwie smażyć
Smażymy na oliwie z drugiego tłoczenia. Extra Vergine nadaje się do sałatek, gdyż ma niską temperaturę spalania.
10. Jaja i mięso z wolnego chowu, szynka i kiełbasa ze znajomego źródła
Jeśli zależy nam na produkcie, jego jakości, wybornym smaku, środowisku i producentach warto wybrać produkty pochodzące od zwierząt z wolnego chowu, produktu przygotowywane tradycyjnymi metodami, naturalnie konserwowane dymem i sercem smakują lepiej.
Autor: TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN