Kuchnia z Synaju: moussaka

Karolina i Maciej Szaciłło przywieźli przepisy z podróży poślubnej i postanowili się z nimi podzielić. W Dzień Dobry TVN przygotowali dania kuchni z Synaju: beduiński chleb, sos na bazie tahiti, moussakę, baba ganoush, pudding ryżowy, herbatę beduińską.

Beduiński chleb

Składniki:

szklanka mąki gryczanej

szklanka wrzątku

płaska łyżeczka soli

mąka gryczana do podsypywania

dodatki:

hummus (zob. przepis na hummus)

krojone warzywa: papryka, ogórek, pomidor

rukola

sok z cytryny

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Wsypujemy mąkę gryczaną do głębokiej miski i zalewamy wrzątkiem. Dodajemy sól i całość mieszamy energicznie łyżką, aż uzyskamy jednolite ciasto. Zagniatamy je w kulę. Wyjmujemy na stolnicę i podsypujemy mąką gryczaną. Ciasto dzielimy na kulki (w zależności od przewidywanej wielkości placków). Placki delikatnie wałkujemy na grubość kilku milimetrów (2-3 mm). Cały czas posypujemy mąką tak, aby ciasto się nie kleiło. Przekładamy je na rozgrzany, odwrócony wok lub dużą, dobrze rozgrzaną patelnię. Pieczemy 2-3 minuty z każdej strony. Proces można przyśpieszyć jeżeli mamy kuchenkę gazową. Wówczas wstępnie opieczony placek przekładamy na kratkę (taką jak do grillowania ryby) i opiekamy z dwóch stron aż pojawią się brązowe plamki. Placki można posmarować oliwą z oliwek lub masłem sklarowanym lub podawać bezpośrednio z hummusem.

Uwaga: dzięki zalaniu bezglutenowej mąki gryczanej wrzątkiem ciasto staje się kleiste. W przypadku mąki orkiszowej woda musi być letnia.

Sos na bazie tahiti

Składniki:

1/4 szklanka pasty tahini

sok z połowy limonki lub 1/3 cytryny

1 łyżeczka zmielonego kminu rzymskiego

woda (około 1/3 szklanki)

sól do smaku

pieprz do smaku

poszatkowana natka pietruszki do przybrania

Przygotowanie:

Do miseczki wlewamy pastę tahini, sok z limonki i kmin rzymski. Całość mieszamy wlewając powoli wodę aż do uzyskania sosu o kremowej konsystencji przypominającego gęstą śmietanę. Dodajemy sól i pieprz. Sprawdzamy, czy smak jest zrównoważony, w razie potrzeby dodajemy trochę soku z limonki lub cytryny. Podajemy posypane natką pietruszki w towarzystwie na przykład grillowanych na suchej patelni warzyw, skropionych sokiem z cytryny, polanych oliwą z oliwek i posypanych zmielonym kminem rzymskim (zob. przepis na moussakę). Doskonale grillują się bakłażan, papryka, cukinia czy pomidory.

Moussaka

Składniki:

2 średniej wielkości bakłażany

2 czerwone papryki

1-2 zielone chili pozbawione gniazd nasiennych

3 łyżki oliwy z oliwek

4 dojrzałe pomidory pokrojone w kostkę

2 łyżki koncentratu pomidorowego

płaska łyżeczka cynamonu

łyżeczka zmielonego kminu rzymskiego

sól do smaku

oliwa z oliwek

garstka posiekanych listków mięty

Przygotowanie:

Bakłażany kroimy w plastry (w poprzek) o grubości 2 cm. Kładziemy na suchej patelni (teflonowej lub żeliwnej) i grillujemy pod pokrywką na średnim gazie. Kiedy będą lekko przypalone, przewracamy na drugą stronę. Zdejmujemy z gazu i kroimy w dużą kostkę. Czynność powtarzamy ze słodką i ostrą papryką. Na oliwie podsmażamy pomidory. Kiedy będą lekko skarmelizowane, dodajemy koncentrat, przyprawy i warzywa. Całość dusimy tak, aby wszystkie smaki się połączyły (około 5 minut). Dodajemy sól do smaku. Przed podaniem polewamy oliwą i posypujemy miętą. Dobrze smakuje z ryżem lub pieczywem (szczególnie typu pita).

Baba ganoush

Składniki:

2 bakłażany

3 łyżki pasty tahini

4 łyżki oliwy

sok z połowy cytryny

sól do smaku

pieprz do smaku

poszatkowany pęczek natki pietruszki

oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Bakłażany nakłuwamy widelcem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C na około 30 minut. Bakłażan powinien być miękki i lekko przypalony. Na sitko wyciągamy miąższ bakłażana i odsączamy go z płynu. Miąższ miksujemy z pozostałymi składnikami. Mieszamy z natką pietruszki. Podajemy polane oliwą.

Pudding ryżowy

Składniki:

1/2 szklanki ryżu arborio (lub innego krótko ziarnistego ryżu)

szklanka wody

szczypta soli kamiennej lub morskiej

3 łyżki słodu jęczmiennego/ryżowego lub ewentualnie syropu z agawy

2 łyżeczki skrobi kukurydzianej

3 szklanki mleka sojowego

łyżeczka wody różanej (opcjonalnie)

2 łyżki wiórków kokosowych

2 łyżki rodzynek (niesiarkowanych)

2 łyżki obranych pistacji

Przygotowanie:

Ryż gotujemy z wodą i solą na małym gazie i pod pokrywką. Kiedy będzie prawie miękki (po około 15 minutach) zdejmujemy pokrywkę. Mieszamy słód jęczmienny, skrobię i mleko sojowe. Całość wlewamy do ryżu. Zagotowujemy, zmniejszamy gaz i gotujemy kolejne 15 minut. Pod koniec dodajemy wodę różaną. Przekładamy do salaterek. Po schłodzeniu podajemy posypane bakaliami.

Herbata beduińska

Składniki:

2-3 łyżeczki czarnej, sypanej herbaty

2 szklanki wody

2 łyżeczki szałwii synajskiej lub garść świeżych liści mięty

słód jęczmienny/ryżowy lub ewentualnie syrop z agawy do smaku

Przygotowanie:

Herbatę zagotowujemy z wodą. Zmniejszamy gaz do minimum i gotujemy 2-3 minuty. Wrzucamy szałwię synajską lub miętę i gotujemy kolejne 3-5 minut. Zdejmujemy z gazu, przecedzamy i dosładzamy do smaku. Herbata doskonale łagodzi problemy żołądkowe, jest dobra na trawienie, a ta z miętą również wychładza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości