Materiał promocyjny

Kuchnia Wielkich Mistrzów

Kuchnia Wielkich Mistrzów
Kuchnia Wielkich Mistrzów
Zamek w Malborku w czasach swojej największej świetności słynął nie tylko z oręża, ale także z wyśmienitej kuchni Wielkich Mistrzów. Pudding ryżowy na mleku migdałowym z karmelizowanymi płatkami fiołków, czy cukierki anyżkowe okładane złotem doczekały się uznania daleko poza granicami państwa krzyżackiego. Orkiestra licząca 60 muzyków na stałe zabawiała dwór Wielkiego Mistrza i jego gości, cyrk, dzikie zwierzęta, bose tancerki - to wszystko pracowało na chwalę i wielkość zakonu.

Zupa chrzanowa z tymiankiem i pieczonym boczkiem

Składniki:

2 l wywaru warzywnego

100 g chudego boczku

100 g tartego chrzanu

szafran

2 łyżki mąki pszennej

sok z 1 cytryny

200 g 18-procentowej śmietany

5 przepiórczych jajek, ugotowanych na twardo

1 liść laurowy

5 ziaren pieprzu i ziela angielskiego

sól

pieprz mielony

tymianek

Przygotowanie:

Do garnka wlać 2 l wywaru warzywnego, włożyć liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty. Zagotować. Chrzan dodać do wrzącego wywaru i gotować 5-10 min. Mąkę rozmieszać z 2 łyżkami zimnej wody, wlać do zupy i zagotować. Po zdjęciu z ognia doprawić sokiem z cytryny, wlać śmietanę i zamieszać. Doprawić solą i pieprzem. Zupa zaraz po ugotowaniu powinna mieć ostry smak chrzanowy. Po odstawieniu garnka zapach chrzanu stopniowo się ulatnia i smak zupy staje się łagodniejszy. Podawać z jajkami przepiórczymi, szafranem, tymiankiem i plastrami usmażonego na chrupko boczku.

Wędzona sieja z guacamole, serwowana na gruzińskim arbuzie, z sorbetem z czerwonej porzeczki pdawane na liściach rukoli

3 wędzone sieje

3 dojrzałe avocado

1 pęczek posiekanej kolendry

2 ząbki czosnku

2 papryczki chilli

1 limonka

250 g arbuza

10 g kardamonu

25 g sorbetu z czerwonej porzeczki

150 g rukoli

200 g porzeczek

guacamole

Przygotowanie:

Obrać avocado, wyjąć pestkę i rozgnieść widelcem na jednolitą masę. Dodać posiekana kolendrę, sok z limonki, czosnek sól, pieprz papryczki chilli. Z ryby wyjąć ości i pokroić na małe kawałki. Arbuz pokroić na kwadraty i usunąć pestki. Ułożyć na talerzy arbuz , rybę, sałatę, skropić wszystko cytryną i posypać kardamonem. Wszystko udekorować sorbetem z porzeczki i lekko polać octem balsamicznym. Porzeczki zmiksować dodać odrobinę miodu, mięty, 100 ml wody i odstawić na 2 godziny do zamrażarki. Sorbet na wpół zamrożony wymieszać widelcem. Czynność powtórzyć 2 krotnie i odstawić do całkowitego zamrożenia.

Karkówka po krzyżacku z sosem myśliwskim, puree buraczanym i młoda kapustą z koprem i marchwią

Składniki:

3 kg karkówki

2 główki czosnku

0,5 l piwa

3 duże cebule

100 g podgrzybków mogą być suszone

100 g kurek

200 g wędzonego boczku

1 pęczek pietruszki

1 pęczek tymianku

1 pęczek rozmarynu

150 g kiszonych ogórków

2 liście laurowe

500 g buraków

1 młodej kapusty

100 ml śmietany 36% lub jogurtu

sól i pieprz

Przygotowanie:

Natrzeć karkówkę solą, pieprzem, czosnkiem, zalać piwem dodać po kilka gałązek ziół, liść laurowy i marynować 12 godz. Rozgrzać piekarnik do 180 C piec mięso przez 2,5 godz. Wyłączyć piekarnik i pozostawić mięso do tzw. wypoczynku. Do garnka wlać wodę, osolić, dodać liść laurowy, goździk tymianek, rozmaryn i gotować buraki około 50 min. Przełożyć do miski z lodem i zahartować. Obrać ze skóry i potrze na tarce. Rozgrzać patelnię z odrobiną oliwy i masła, podsmażyć cebulkę i czosnek, dodać puree buraczane, doprawić solą i pieprzem do smaku. Zagotować wodę, dodać sól. Małe marchewki i kapustę parzyć przez około 15 min., pozbawiając kapustę goryczki. Przełożyć do miski z lodem. Osuszyć kapustę i posiekać na drobno. Na patelni rozgrzać mało z oliwą i czosnek. Dodać marchewki, kapustę i dusić aż wszystko będzie chrupiące, ale nie przegotowane. Na głębokim talerzy ułożyć puree, puree z buraków, położyć mięso i warzywa. Udekorować ziołami.

Racuchy drożdżowe z jabłkami i cukrem pudrem

Składniki:

1 kg mąki

2 jajka

1 kostka świeżych drożdży

100 g cukru

500 ml mleka

1 cukier waniliowy

2 kg obranych jabłek

szczypta soli

300 ml oleju do smażenia

Przygotowanie:

Podgrzać mleko, rozpuścić w nim drożdże, dodać odrobinę cukru. Odstawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać, dodać jajka, cukier, cukier waniliowy, mleko, szczyptę soli i wszystko wymieszać. Na koniec dodać cienko pokrojone jabłka i na chwilę odstawić w ciepłe miejsce. Rozgrzać olej w rondlu lub na patelni. Nakładać racuchy łyżką do zupy. Zmniejszyć ogień pod patelnią, żeby nie popalić racuchów. Można dodać odrobinę spirytusu, żeby ciasto nie chłonęło tłuszczu. Smażyć z każdej strony na złoty kolor. Serwować z cukrem pudrem i owocami.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości