Materiał promocyjny

Kuchnia energetyczna

Podstawowym źródłem energii są węglowodany. Organizm rozkłada je na pojedyncze molekuły glukozy, które transportowane są przez krew i przechowywane w wątrobie. Możemy dostarczać naszemu ciału węglowodany proste lub złożone. Te drugie są znakomitym źródłem energii. Do tej grupy produktów zaliczamy wszelkiego rodzaju produkty pełnoziarniste.

Pasta z pestek dyni

Składniki:

1 szklanki pestek dyni

3 łyżki serka mascarpone

sól pieprz do smaku

łyżka sosu sojowego

sok z 1 cytryny

kiełki rzodkiewki

Przygotowanie:

Pestki prażymy na suchej patelni aż się przyrumienią i mielimy w młynku do kawy na proszek. Mieszamy z serkiem mascarpone, sosem sojowym i sokiem z cytryny. Solimy i pieprzymy do smaku. Pastę podajemy z chlebem żytnim razowym na zakwasie posmarowanym masłem i kiełkami rzodkiewki.

Batony energetyczne

Składniki:

1 szklanka płatków owsianych

1 szklanka różnych orzechów (brazylijskie, nerkowce, włoskie, migdały)

1 szklanka suszonych owoców ( figi, żurawina, rodzynki, śliwki itp.)

50 g masła

1 gruszka

Przygotowanie:

Płatki owsiane mielimy w blenderze na mąkę, osobno mielimy orzechy. Owoce drobno szatkujemy, gruszkę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Wszystkie składniki mieszamy razem, chwilę zagniatamy, aby się połączyły. Powstałą masę rozgniatamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Z masy formujemy prostokąt grubości ok. 1 cm. Kroimy na prostokątne batony i pieczemy w temp. 180 stopni przez 15 minut.

Sałatka z zielonej soczewicy

Składniki:

1 szklanki zielonej soczewicy

1 duży pęczek natki pietruszki

1 mała czerwona cebula

2 pomidory

1 szklanki delikatnej oliwy z oliwek

sok z 1 cytryny

1 łyżeczka zmielonego kminu rzymskiego

1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki

szczypta pieprzu cayenne

sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Soczewicę moczymy przez noc, płuczemy i gotujemy w podwójnej ilości wody z 1 łyżeczki soli ok. 25 minut (tak aby była miękka, ale nierozgotowana). Soczewicę studzimy i mieszamy z drobno poszatkowana natką pietruszki, pokrojonymi w kostkę pomidorami i pokrojoną w drobną kostkę cebulą. Dodajemy oliwę, sok z cytryny, kmin, słodka paprykę, pieprz cayenne, solimy pieprzymy do smaku i wszystko delikatnie mieszamy.

Kotleciki z kaszy jaglanej i tofu

składniki:

2 szklanki ugotowanej na sypko kaszy jaglanej

1 kostka tofu (ok. 180 g)

5 średnich startych na grubej tarce pieczarek

garść drobno poszatkowanego szczypioru, albo szczypiorku

3 łyżki mąki grochowej

1 łyżka oleju sezamowego

3 łyżki sosu sojowego

szczypta świeżo zmielonego pieprzu

bułka tarta

masło sklarowane (ewentualnie olej)

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną mieszamy z rozkruszonym tofu i pozostałymi składnikami. Dobrze wyrabiamy rękami na jednolitą masę. Formujemy z niej kulki o wielkości śliwki i spłaszczamy na talerzu z bułką tartą, tak aby uzyskać kotleciki o grubości 1cm. Obtaczamy z dwóch stron w bułce tartej i powoli smażymy na maśle sklarowanym, tak aby utworzyła się złota chrupiąca skórka, ale w nie za niskiej temperaturze, żeby kotleciki nie wypiły za dużo tłuszczu.

Chipsy z glonów nori

Składniki:

1/2 szklanki mąki z ciecierzycy lub grochowej

1/2 szklanki brązowego ryżu

1,4 szklanki sezamu

szczypta pieprzu

1/2 łyżeczki soli

1 ząbek czosnku

ok. 1 1/2 szklanki wody

płaty glonów nori (takie jak do robienia sushi)

olej do głębokiego smażenia (najlepiej taki o wysokiej temperaturze dymienia np. ryżowy)

Przygotowanie:

Brązowy ryż mielimy w młynku do kawy na jednolitą mączkę bez kawałków ryżu. Mieszamy z mąką z ciecierzycy lub grochową (ewentualnie można użyć zwykłej białej mąki, ale ciasto nie będzie tak chrupkie), dodajemy sezam, pieprz, sól, wyciśnięty ząbek czosnku, i wlewamy wodę. Dokładnie mieszamy, aby ciasto nie miało grudek. Nożyczkami kroimy nori na mniejsze kawałki np trójkątne tak jak nachos. Zanurzamy w cieście i wkładamy do rozgrzanego tłuszczu. Po chwili przewracamy na drugą stronę, smażymy na złotobrązowy kolor uważając, aby nie przypalić naszych chipsów. Wyjmujemy z tłuszczu i odsączamy na papierowym ręczniku. Podajemy z dipami, sosem pomidorowym lub ketchupem.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości