Materiał promocyjny

Kipi kasza...

Chcemy pokazać, że nawet z kaszy, która jest w okresie jesienno-zimowym niewiarygodnie zdrowa, można przygotować rożne niespotykane w naszej kuchni potrawy - wyjaśnia Monika Mrozowska-Szaciłło i jej mąż Maciej. W kuchni Dzień Dobry TVN przygotowali sushi, risotto, zapiekankę i deser - wszystko z kaszy.

Zapiekanka z kaszy gryczanej

Składniki:

1 szklanka kaszy gryczanej

6 orzechów brazylijskich

2 łyżki posiekanych liści selera

1/2 bulwy średniego selera

1/2 kostki białego tłustego sera

2 średnie pomidory

oliwa z oliwek

sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Kaszę gryczaną gotujemy w dwukrotnej ilości osolonej wody, aż całą ją wchłonie i stanie się miękka. Selera i orzechy brazylijskie ścieramy na tarce i z odrobina soli prażymy w garnku na oliwie aż się przyrumienią. Na koniec dodajemy drobniutko posiekane liście selera. Gdy orzechy z selerem odrobinę przestygną mieszamy je z białym twarogowym serem. Na wysmarowana oliwą brytfankę wysypujemy cienką warstwę kaszy. Na kaszy układamy masę twarogową, która lekko ugniatamy. Całość przykrywamy plastrami pomidorów bez skórki. Posypujemy solą , pieprzem, skrapiamy oliwą z oliwek i zapiekamy w piekarniku w temp. 180 st. na termoobiegu przez 15 minut.

Risotto z pęczaku i podgrzybków

Składniki:

200 g pęczaku

1 duża cebule

oliwa z oliwek

1 szklanka białego wina

świeży (ewentualnie suszony) tymianek

3 garście suszonych grzybów namoczonych w wodzie, lub 2 garście świeżych

3 garście startego parmezanu

2 łyżki masła

sól i pieprz do smaku

wywar warzywny z włoszczyzny:

2 litry wody

2 marchewki

2 pietruszki

1/2 selera

1/2 pora

Przygotowanie:

Warzywa ścieramy na grubej tarce i gotujemy z dodatkiem 1 łyżki oliwy ok. 15 min i przecedzamy przez sitko. Na patelni z wysokim rantem szklimy z oliwą drobno poszatkowaną cebulę, i dodajemy pęczak. Po pięciu minutach wlewamy wino i czekamy, aż wyparuje, po czym dolewamy bulion, tylko tyle, aby delikatnie przykryć kaszę. Czynność powtarzamy za każdym razem jak kasza wchłonie płyn. Po 35 min. dodajemy parmezan, masło i gotujemy jeszcze pięć min. Podajemy z natką pietruszki i parmezanem.

Sushi prasowane z kaszy jęczmiennej

Składniki:

200 g kaszy jęczmiennej (średniej)

1 płaska łyżeczka soli

1 mała czarna rzepa

1 mała kalarepka

1 czerwona papryka

kiełki rzodkiewki

kiełki lucerny

kiełki brokułu

3 łyżki octu jabłkowego

1 łyżka oleju sezamowego

czarny sezam

biały sezam

3 łyżki chrzanu

3 łyżki śmietany

5 małych pieczarek

prostokątna foremka i płaska deseczka, blaszka itp.

1 pęczek szczypioru

Przygotowanie:

Kaszę gotujemy w trzykrotnej ilości wody z solą na małym gazie. Jak cześć wody zostanie wchłonięta przykrywamy pokrywką i gotujemy dalej nie mieszając. Kasza jest gotowa jak cała woda zostanie wchłonięta. Przekładamy ja do miski i dodajemy ocet i olej sezamowy. Całość przekładamy do foremki posmarowanej olejem sezamowym i ugniatamy formując równą warstwę kaszy. Smarujemy ja mieszaniną chrzanu i śmietany i czekamy, aż trochę przestygnie. Rozkładamy warstwę wybranych kiełków, ugotowane na parze cienkie plastry kalarepki, czarnej rzepy, surową paprykę pociętą w słupki, plasterki pieczarek szczypior pocięty na ukośne kawałki. Wszystkie dodatki powinny być ułożone tak jak plasterki sera, na zakładkę.

Całość przykrywamy folią i przyciskamy deską na którą trzeba postawić coś ciężkiego i odstawić na 15 min. Po tym czasie zdejmujemy obciążnik, przewracamy całość o 180 stopni i zdejmujemy formę. Przykładamy drugą deskę, przewracamy z powrotem do początkowej pozycji, podnosimy pierwszą deskę, zdejmujemy folię i kroimy na małe kawałki. Podajemy z chrzanem i sosem sojowym.

Deser z kaszy manny

Składniki:

6 łyżek kaszy manny

1 szklanka śmietanki 30%

3 szklanki mleka

1 laska wanilii

5 płaskich łyżek cukru brązowego

na sos:

250 g jagód mrożonych

3 łyżeczki cukru brązowego

Przygotowanie:

Kaszę gotujemy na mleku z rozkrojoną wzdłuż laską wanilii aż stanie się miękka, dodajemy śmietankę, cukier, wyjmujemy laskę i całość dokładnie mieszamy. Masę rozlewamy do małych naczynek i zjadamy z sosem, gdy jeszcze jest ciepła lub po ostygnięciu. Wówczas zgęstnieje. Sos: jagody gotujemy na wolnym ogniu z cukrem kilka minut, aż staną się miękkie.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości