Purée z batatów dobrze sprawdzi się jako zamiennik tego tradycyjnego z ziemniaków - idealnie uzupełni smak serwowanych przez nas dań i ukaże ich odmienione oblicze.
Przepis na klasyczne purée z batatów
Spora część z nas wie, jak zrobić purée z batatów . Jest ono równie łatwe w przygotowaniu, jak to ze zwykłych ziemniaków. Przypomnijmy jednak składniki i przepis. Na 4 porcje będą potrzebne:
· 4 bataty,
· 1 łyżeczka soli,
· 2 łyżki masła,
· 2 łyżki śmietany 18% lub mleko.
Bataty należy obrać i pokroić na mniejsze kawałki, dzięki czemu szybciej się ugotują. Ważne jest, by gotować je w osolonej wodzie. Gdy bataty są miękkie, odcedzamy je i ubijamy lub blendujemy na gładką masę. Lepiej jednak sprawdza się ręczne rozgniatanie tłuczkiem, gdyż danie ma wtedy ciekawszą strukturę. Dodajmy masło, śmietanę i dokładnie mieszamy. Zwykłe masło można zamienić na masło orzechowe, które świetnie komponuje się ze słodkawym smakiem batatów.
Klasyczne purée z batatów można przyprawiać na wiele sposobów, w zależności od naszego gustu. Dobrze sprawdzają się tutaj: ostra papryka w proszku, świeży czosnek, gałka muszkatołowa, kumin lub imbir - przyprawy te pozwalają wydobyć głębię smaku i niesamowity aromat purée. Do posypania purée z batatów dobrze sprawdza się parmezan, nasiona czarnuszki czy natka pietruszki. Dobrym dodatkiem jest także odrobina soku z pomarańczy, który podkreśla intrygujący smak batatów.
Purée z batatów można przygotować również z pieczonych ziemniaków. Około 700 g obranych i pokrojonych w słupki lub plastry batatów należy ułożyć w szerokim naczyniu żaroodpornym. Posypujemy je łyżeczką soli, układamy na nich kilka małych kawałków masła i gałązki tymianku. Pieczemy je przez godzinę (200°C) pod przykryciem. Po tym czasie przekładamy do garnka i blendujemy. Przyprawiamy sokiem z połowy limonki i gotowe. Purée to świetnie sprawdza się dla wegan, jest także mniej kaloryczne niż to klasyczne.
Z czym dobrze komponuje się batat? Purée z dodatkami
Purée z batatów świetnie smakuje z dodatkiem innych warzyw i intensywnych w smaku przypraw. Nam do gustu przypadło purée batatowo-marchewkowe, batatowo-selerowe oraz purée na ostro. Sprawdźcie, jak łatwo je przygotować!
Puree z batatów i marchewki
Składniki na 4-5 porcji:
· 300 g marchewki,
· 700 g batatów,
· sól,
· 75 ml mleka,
· 25 g masła.
Bataty należy umyć, obrać i pokroić na kawałki. Tak samo postępujemy z marchewką. Następnie warzywa gotujemy przez 15-20 do miękkości. Woda, w której się gotują, musi być posolona. Kolejnym krokiem jest odcedzanie batatów i marchewki oraz zgniecenie ich. Jeśli chcemy uzyskać gładki krem, można użyć blendera. Dodajemy masło i mleko (można je wcześniej razem podgrzać) i dokładnie mieszamy z masą batatowo-marchewkową.
Purée z batatów i marchewki dobrze komponuje się ze słodko-kwaśnymi orzechami. Aby je przyrządzić, należy 60 g orzechów włoskich posiekać i uprażyć na suchej patelni. Kolejnym krokiem jest zredukowanie 7-8 łyżek miodu wraz z 150 ml octu sherry (około 5-10 minut). Dodajemy orzechy do sosu. Całość dokładnie mieszamy i podajemy jako dodatek do purée z batatów.
Purée z batatów i selera
Na 4 porcje potrzebujemy:
· 400 g selera,
· 500 g batatów: około 2-3 sztuki,
· 2 łyżeczki masła (lub oleju kokosowego - wersja dla wegan),
· gałki muszkatołowej,
· sól.
Obrane i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa gotujemy w osolonej wodzie do miękkości (przez około 20-25 minut). Po tym czasie odcedzamy je i rozgniatamy tłuczkiem lub blendujemy. Doprawiamy gałką muszkatołową i dodajemy tłuszcz. Całość dokładnie mieszamy.
Purée z batatów na ostro
Składniki na 4 porcje:
· 4 duże bataty (można użyć 2 batatów i 2 marchewek dla słodszego smaku),
· 1 ząbek czosnku,
· 1 nieduża papryczka jalapeno,
· 2 łyżki śmietany 12% lub 18%,
· 1 łyżka masła,
· pieprz cayenne,
· gałka muszkatołowa,
· sól.
Warzywa obieramy, kroimy w mniejsze kawałki i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Po około 20 minutach odcedzamy je. Do garnka dodajemy masło, czosnek, papryczkę pozbawioną pestek i całość blendujemy na gładką masę. Następnie przyprawiamy do smaku i dokładnie mieszamy.
To purée idealnie komponuje się z chorizo. Purée z batatów należy przełożyć do naczyń do zapiekania, ułożyć na nim kilka plasterków kiełbasy oraz gałązki świeżego tymianku i tarty ser grana padano lub mozzarellę. Całość zapiekamy przez około 15-20 minut w 170°C.
Z czym podawać purée z batatów?
Jak wspomniano wcześniej, purée z batatów jest świetnym zamiennikiem zwykłych ziemniaków. Idealnie komponuje się mięsami (np. grillowanym kurczakiem) i rybami. Dobrze sprawdzi się również jako samodzielne danie - polane oliwą i posypane sezamem oraz chilli. Można również podać je z dodatkiem warzyw, np. pomidorów koktajlowych lub pieczywa - to dobre rozwiązanie na lunch lub kolację, gdyż purée z batatów smakuje dobrze także na zimno.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN