Agrest – pochodzenie, właściwości, przeciwwskazania
Agrest, a właściwie porzeczka agrest, bo taka jest dokładna nazwa tego owocu, można spotkać w północno-zachodniej Afryce, Azji i Europie. Krzewy osiągają około 1,5 m wysokości i najczęściej uprawia się je na działkach i w ogródkach. Niewątpliwie to jeden z najzdrowszych owoców, dlatego tym bardziej warto poznać jego właściwości i zastosowanie w kuchni. Agrest zawiera w sobie witaminę A, B3, B6, C, E, niacynę, fyboflawinę, kwas foliowy, tiaminę, a także ważne dla zdrowia składniki mineralne: fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez, sód, miedź, mangan. Właśnie dlatego ma on zbawienny wpływ na zdrowie.
Agrest korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego, wykazuje działanie przeciwzapalne, wspomaga trawienie i produkcję żółci, pomaga utrzymać prawidłowy wzrok. Dodatkowo, wykazuje także działanie przeczyszczające i moczopędne, dlatego szczególnie powinny go spożywać osoby, które mają problemy z wypróżnianiem się oraz z układem moczowym. Agrest zawiera również duże ilości błonnika, dlatego nie tylko zapobiega zaparciom, ale jest także wskazany osobom, które mają słabą przemianę materii. Dzięki zawartej w owocach witaminie C, wspomaga odporność. Zdaniem specjalistów powinny go jeść zwłaszcza osoby, które często przechodzą infekcje. Agrest jest także ceniony ze względu na zawarte w owocach przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na cerę i opóźniają procesy związane ze starzeniem się skóry.
Mimo wielu korzyści wynikających ze spożywania agrestu niestety nie wszyscy powinni wzbogacić swoją dietę o ten owoc. Choć jest on bogaty w wiele cennych witamin i minerałów to osoby cierpiące na niektóre schorzenia muszą zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to chorych na zapalenie jelit i okrężnicy, niewydolność nerek oraz osób, które cierpią na wrzody dwunastnicy i żołądka.
Kompot z agrestu – przepisy
Agrest można jeść na surowo, ale warto zrobić z niego także przetwory na zimę. Dzięki temu będzie można skosztować go także poza sezonem, zwłaszcza że kompot z agrestu jest nie tylko smaczny i zdrowy, ale także świetnie nadaje się do obiadu.
Składniki na kompot z agrestu:
- 3 kg agrestu
- 70 dag cukru
- 1,5 l wody
Przygotowanie kompotu z agrestu:
- Agrest należy umyć, pozbyć się szypułek i wsypać do słoików. Uwaga: ważne, aby owoce były dojrzałe, ale twarde.
- Następnie w rondelku należy umieścić cukier i wodę. Gotować, aż powstanie syrop, którym należy zalać agrest.
- Zakręcone słoiki należy wstawić do garnka z gorącą wodą i gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Gotowe.
Składniki na kompot z agrestu bez gotowania:
- 3 kg agrestu
- 70 dag cukru
- 1,5 l wody
- 20 g kwasku cytrynowego
Przygotowanie kompotu z agrestu bez gotowania:
- Agrest należy umyć i wsypać do słoika.
- W garnku zagotować cukier, kwasek cytrynowy i wodę. W ten sposób powstanie syrop, którym należy zalać agrest.
- Następnie należy dokładnie zakręcić słoiki i odstawić do góry dnem.
Zobacz także:
- Wegański twaróg na bazie wody po kiszonych ogórkach. Jak go zrobić?
- Przetwory z jeżyn sprawdzą się idealnie zimą. Są smaczne, aromatyczne i bardzo zdrowe. Co zrobić z jeżyn?
- Domowa nalewka z agrestu - wyborny trunek dla miłośników owoców sezonowych. Jak ją przygotować?
Autor: Martyna Trębacz