Hummus z suszonymi pomidorami – przepis, z czym podawać

Hummus wywodzi się z Egiptu. Jest to pasta zrobiona z nasion ciecierzycy z dodatkiem tahini (pasty sezamowej), przypraw i czosnku. Występuje w kuchniach na Bliskim Wschodzie i w rejonach Kaukazu. Można przyrządzać go na różne sposoby, np. hummus z suszonymi pomidorami. Jest to doskonała przekąska – można ją jeść z pitą, pieczywem chrupkim lub waflami ryżowymi.

Hummus coraz częściej gości również na polskich stołach, głównie przez spopularyzowanie go przez restauracje z kuchnią bliskowschodnią. Hummus można przyrządzić na wiele sposobów – ciekawą formą pasty jest hummus z suszonymi pomidorami. Występują również inne smaki hummusu – czosnkowy, daktylowy, śliwkowy lub mocno sezamowy, a nawet z papryczkami chilli.

Przepis na hummus z suszonymi pomidorami

Składniki:

· 2 szklanki ugotowanej ciecierzycy,

· cała główka czosnku,

· 10 suszonych pomidorów ze słoika – nie wylewamy oleju!

· sok z połówki cytryny,

· ⅓ szklanki oleju ze słonecznika,

· 2 łyżki pasty tahini,

· pieprz i sól.

Jak ugotować ciecierzycę na hummus z suszonymi pomidorami?

Suchą ciecierzycę należy zalać wodą i odstawić na kilka godzin, aby namokła. Po tym czasie odlewamy wodę z ciecierzycy, wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Gotujemy 10 minut na dużym ogniu, zbierając nadmiar powstałej piany. Następnie po upływie 10 minut zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy ok. godzinę. Całość odcedzamy.

Przygotowanie hummusu

1. Obieramy czosnek, wkładamy do żaroodpornej miseczki, solimy, kropimy olejem i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 6-7 min.

2. Ugotowaną ciecierzycę, upieczony czosnek, olej, pomidory razem z olejem, sok cytrynowy, pastę tahini, sól i pieprz umieszczamy w jednym naczyniu.

3. Całość miksujemy na pastę za pomocą ręcznego blendera (może być również blender kielichowy, wtedy składniki wrzucamy do kielicha).

4. Jeśli pasta z ciecierzycy i suszonych pomidorów jest zbyt gęsta, można lekko rozrzedzić ją z wodą.

Pasta z cieciorki z suszonymi pomidorami – z czym podawać?

Pasta z suszonych pomidorów i ciecierzycy to bardzo smaczna przekąska, którą można jeść nawet łyżeczką! Poza tym można podawać ją z pieczoną pitą, chipsami, chrupkami, kruchym pieczywem czy waflami ryżowymi. Świetnie smakuje zarówno na ciemnym, jak i na białym chlebie. Hummus można jeść również z pieczonymi lub surowymi warzywami. Hummus z cieciorki z suszonymi pomidorami doskonale pasuje również do mięs takich jak baranina, wieprzowina, jagnięcina i drób. Doskonałym pomysłem na przystawkę jest również placek ziemniaczany z położonym na nim płatem łososia i łyżeczką hummusu z suszonymi pomidorami. Doskonale pasuje również na grilla, jako dodatek do pieczonych kiełbas, mięs, ryb i warzyw. Co do ryb właśnie, pasta z ciecierzycy z suszonymi pomidorami świetnie sprawdzi się w towarzystwie pieczonej ryby – pstrąga, sandacza i dorsza.

Pasta z cieciorki i suszonych pomidorów jest niezwykle ciekawym dodatkiem do owoców takich jak żurawina, suszone daktyle lub granat. Hummus taki można dodawać również do sałatek na miejsce tradycyjnego dressingu.

Hummus z ciecierzycy z suszonymi pomidorami – wartości odżywcze

Taki pasztet z ciecierzycy i suszonych pomidorów to bardzo cenne źródło białka, witamin i minerałów. To bardzo ważny element diety wegańskiej, ponieważ pasta jest całkowicie przyrządzona z produktów roślinnych. Hummus z suszonymi pomidorami i pastą tahini to bardzo duże ilości cennego aminokwasu – metioniny. Aminokwas ten jest katalizatorem wchłaniania się białka. Po jego spożyciu długo czujemy się syci, dlatego nie mamy ochoty na podjadanie między posiłkami. W hummusie znajduje się również witamina C, duża ilość żelaza i błonnika. Doskonale sprawdza się przy odchudzaniu, o ile oczywiście nie pochłaniamy go kilogramami. Zaleca się go osobom z anemią i problemami trawiennymi. Zawarty w hummusie błonnik pomaga uregulować perystaltykę jelit. Hummus z suszonymi pomidorami zawiera również kwas fitowy oraz saponiny. Substancje te są niezwykle ważne dla tworzenia bariery ochronnej organizmu przed procesami nowotworowymi. Spożywanie hummusu jako zdrowej przekąski ma funkcję regulacji poziomu cukru we krwi. Dodatkowo w suszonych pomidorach zawarte są witaminy E, K, B3, A i D, a także minerały takie jak wapń, magnez i potas. Składniki te chronią serce i układ krwionośny przed nadmiarem cholesterolu.

Zobacz także: Hummus – z czym go jeść? Przepisy i porady

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości