Materiał promocyjny

Greckie potrawy na święta

W kuchni DDTVN gościliśmy Annę Stoici-Nieprzecką, uczestniczkę "Gotuj o Wszystko", która niestety tuż przed finałem musiała pożegnać się z programem. Ania - z pochodzenia Greczynka - przygotowała typowe, greckie potrawy na święta. Smacznego!

„Keftedes” Greckie klopsiki

32 sztuki:

Około 1 kg chudej, dobrze zmielonej wołowiny lub mieszanka innych mięs

2 średnie starte cebule

2 zmiażdżone ząbki czosnku

50 g okruchów świeżego chleba lub jedna pokruszona bułka

2 łyżki posiekanej zielonej natki pietruszki

2 łyżki posiekanej świeżej mięty

2 rozmącone jajka

Sól, pieprz, oregano

Oliwa z oliwek do smarowania

Przygotowanie:

Do mielonego mięsa dodać wszystkie składniki, wymieszać dokładnie i wlać jajka. Połączyć. Zwilżonymi dłońmi formować tej samej wielkości kuleczki. Najlepiej podzielić mięso na kilka równych części: najpierw na dwa, potem cztery i tak dalej. W ten sposób wyjdzie równa ilość tzn. 32 sztuki. Nadziać po cztery na metalowe szpadki. Rozgrzać grill, posmarować go oliwą i zrumienić klopsiki na średnim ogniu, często obracając. W razie potrzeby smarować mięso oliwą. Podawać zawinięte w ciepły chleb pitta.

Domowy chleb pitta

Składniki:

500 g mąki pszennej

25 g drożdży

400 ml ciepłej wody

Łyżeczka soli

Olej słonecznikowy do posmarowania blachy

Przygotowanie:

W misce przygotuj zacier: wymieszaj drożdże z 4 łyżkami ciepłej (nie gorącej) wody i ze szczyptą cukru. Zostaw na 10-15 minut aż powstaną bąbelki. W dużej misce wymieszaj mąkę z solą, zrób zagłębienie i wlej drożdże. Dodając resztę wody wyrabiaj ciasto. Ugniataj je około 10 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Uformuj kulę i włóż je do wysmarowanej olejem miski. Zostaw w ciepłym miejscu na około 1 godzinę lub do czasu aż podwoi swoją objętość. Rozgrzej piekarnik do 260 stopni. Wyłóż ciasto na posypany mąką blat i wyrabiaj pięściami. Potem podziel na 8 równych części i zrób z nich kulki. Posyp mąką i zostaw na 15 minut. Po tym czasie każdą kulę rozwałkuj na 15 cm placki. Blachę posmaruj olejem słonecznikowym i wstaw na 5 minut do piekarnika. Na ciepłą blachę wykładaj po 3 placki i piecz około 6-7 minut aż wyrosną, ale będą blade. Po wyjęciu zostaw na kratce do ostygnięcia, ale przykryj ścierką, żeby nie stwardniały.

Pasztet świąteczny na wzór farszu do indyka „ Galopoula giemisti”

Składniki:

1 kg zmielonej cielęciny

1 cebula drobno posiekana

30 g masła

50 g orzeszków piniowych

Sok z małej pomarańczy

50 ml koniaku (brandy)

Lampka czerwonego wina (najlepiej słodkiego Mawrodafni)

30 g rodzynek

3 suszone morele pokrojone w kostce

1 łyżeczka koncentratu

100 g ryżu długoziarnistego

1 szklanki bulionu

1/2 kg obranych jadalnych kasztanów

Cynamon, tarte goździki, sól pieprz

Przygotowanie:

Rozgrzać w garnku masło, zeszklić cebulę, dodać mięso i podsmażyć mieszając. Dodać orzechy piniowe, umyty ryż i podsmażamy. Podlać to koniakiem winem. Dodać koncentrat, pół szklanki bulionu i gotować jeszcze 5 minut. Zdjąć z ognia, dodać do smaku sól, pieprz, pół łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczki goździków. Wsypać rodzynki, morele i kasztany. Nadzienie nakładamy do wysmarowanej oliwą brytfanki, zakrywamy i pieczemy około 20 min w temperaturze 180 stopni, zdejmujemy przykrycie i pieczemy jeszcze 10 min. Farszu można użyć do nadziania indyka lub kurczaka.

Chleb Chrystusa „Christopsomo”

Składniki:

1 kg mąki pszennej

120 ml ciepłej wody

30 g drożdży

350 g cukru

500 ml ciepłego czerwonego wina (np. Imiglikos)

150 g rodzynek

150 g sparzonych włoskich orzechów, grubo posiekanych

5 suszonych moreli pokrojonych w kostkę

Skórka starta z 1 pomarańczy

Skórka starta z 1 mandarynki

50 g orzechów piniowych lub sparzonych i obranych migdałów

120 ml oliwy z oliwek

1,5 łyżeczki soli

2 łyżeczki cynamonu

1 łyżeczki tartych goździków

Przygotowanie:

Przygotować zacier: cukier i drożdże rozpuścić w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Zostawić w ciepłym miejscu na 10-15 min. Do mąki dodać zacier i ciepłe wino. Wyrabiać aż ciasto stanie się jednolitą masą. Następnie powoli dolewać oliwę z oliwek wyrabiając tak długo aż ciasto ją wchłonie. Dodać pozostałe składniki i wymieszać ciasto. Ciasto przykryć czystą ściereczką i pozostawić przez około godzinę do wyrośnięcia. Oddzielić cześć ciasta (około 10%) na ulepienie krzyża, z reszty uformować dużą kulę. Blachę posmarować oliwą i posypać mąką. Ułożyć ciasto, zrobić na wierzchu nacięcie w kształcie krzyża. Przykryć i pozostawić na 30 min. Chleb powinien zwiększyć swoją objętość dwukrotnie. Z pozostałego ciasta lepimy dwa paski i przyklejamy na cieście. Można rozciąć je na końcach i zawinąć do góry. Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i pieczemy przez 12-15 min a następnie obniżamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy około 30 minut. Sprawdzamy drewnianym patyczkiem, czy ciasto nie jest w środku mokre. Pod koniec pieczenia można posmarować chleb rozbełtanym jajkiem.

Tradycyjne kruche ciastka „Kourambiedes”

Składniki:

225 g miękkiego masła

50 g cukru pudru

1 żółtko

1 łyżka stołowa brandy (lub ouzo)

350 g pszennej mąki

115 g mielonych migdałów

Cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Utrzeć masło z cukrem pudrem na białą puszysta masę. Ucierając dodać żółtko, brandy, na końcu mąkę i migdały. Wyrobić ciasto rękoma, powinno być miękkie i sprężyste. Ciasto pokroić na 24 równe kawałki. Z każdego kawałka uformować kulkę i spłaszczyć ją widelcem robiąc kratkę, można też zrobić inne kształty. Rozgrzać piekarnik do 180 stopni i piec ciastka 15 – 20 min, aż stwardnieją i lekko zbrązowieją. Zostawić do ostygnięcia. Na dużą blachę przesiać cukier puder i ułożyć ciasno ciastka tak, by powstała jedna warstwa. Posypać obficie cukrem pudrem i odstawić na 3-4 godziny. Ciastka trzeba przechowywać w zamkniętym pudełku nawet pół roku. Trzeba tylko pamiętać, żer muszą być pokryte cukrem. Ciastka przed posypaniem można posmarować wodą różaną.

HALVAS Ciasto z kaszy manny i migdałów

(przygotować wszystko przed rozpoczęciem tj. zetrzeć skórkę, wycisnąć sok itd.)

225 g miękkiego masła

225 g cukru pudru

6 rozdzielonych jajek

115 g drobnej kaszy manny

175 g mielonych migdałów (ja mielę sama niezbyt drobno), zamiast migdałów mogą być orzechy włoskie

Drobno otarta skórka i sok z 3 pomarańczy

Na syrop do polania:

50 ml wody

1 laska cynamonu

Drobno otarta skórka z 2 cytryn i sok

115 g cukru

Przygotowanie:

Okrągłą torownicę posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Masło i cukier puder utrzeć na gładką masę. Dokładnie ubijając, wlewać po kolei żółtka. Dodać kaszę, mielone migdały, skórkę pomarańczową i sok. Połączyć składniki. Białka ubić na sztywno i ostrożnie połączyć z masą, dodając najpierw 1/3 a potem powoli resztę. Piec 50 min do godziny w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku aż kolor będzie złoty, a ciasto twardawe.

Syrop:

Do rondla wsypać cukier, wlać wodę i wrzucić laskę cynamonu. Gotować na małym ogniu, aż cukier się rozpuści. Jak zacznie wrzeć gotować 4 min na dużym ogniu, aż zacznie gęstnieć. Zdjąć z gazu i wrzucić skórkę z cytryny, dolać sok (przez sitko).

Ciasto po upieczeniu odstawić na 5 min, a potem ostrożnie wyjąć z tortownicy. Wierzch ciasta nakłuć w kilku miejscach cienkim szpikulcem (ja używam patyczka do szaszłyków). Z syropu cytrynowego wyjąć cynamon i podgrzać. Ciepłe ciasto polewać gorącym syropem. Zostawić do ostygnięcia.

Autor: TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości