W kuchni Dzień Dobry TVN Piotr Kucharski przygotował: golonkę na buraczkach z chrzanem, krupnik gryczany z boczniakami, modre gołąbki z wołowiną oraz chleb czosnkowy. Dość hamburgerów, sushi i pizzy. Tradycyjna kuchnia smakuje najlepiej!
Golonka na buraczkach z chrzanem
Składniki:
2-4 golonki w siatce bez skóry i kości
pęczek włoszczyzny
2-3 liście laurowe
1-2 ziarna ziela angielskiego
6 średnich ugotowanych buraków
2 ogórki kiszone
100 ml śmietany 18%
sól i pieprz
chrzan do smaku
sok z cytryny do smaku
Sposób przygotowania:
Golonki ugotować w wodzie z dodatkiem włoszczyzny oraz liścia laurowego i ziela angielskiego.
Buraczki pokroić w kostkę i wymieszać z ogórkami startymi na tarce o grubych oczkach. Wymieszać ze śmietaną i chrzanem. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Ciepłe golonki podawać na zimnej sałatce. Buraczki można podgrzać.
Krupnik gryczany z boczniakami
Składniki:
marchewka
korzeń pietruszki
mały kawałek selera
2 liście laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
4 łyżki masła
2 ziemniaki
filet z piersi kurczaka
100 g kaszy gryczanej
200-300 g boczniaków
3 litry wywaru drobiowego
koperek
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Marchewką, pietruszkę i seler obrać i pokroić w kostkę. Razem z zielem angielskim i liściem laurowym przesmażyć na 2 łyżkach masła w dużym garnku. Dodać obrane i pokrojone ziemniaki. Zalać wywarem i dodać pokrojoną w kostkę pierś z kurczaka i kaszę. Boczniaki pokroić w paski i podsmażyć na maśle. Dodać do zupy. Gotować aż kasza będzie miękka. Doprawić solą i pieprzem. Przed podaniem posypać posiekanym koperkiem.
Modre gołąbki z wołowiną
Składniki:
Gołąbki:
główka czerwonej kapusty
200 g ryżu
cebula
300 g warzyw korzeniowych
jajko
sól, pieprz
Sos:
cebula
łyżeczka oleju
200 g mielonej wołowiny
łyżeczka ostrego curry
pół łyżeczki mielonego kuminu
100 ml przecieru pomidorowego
Sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Z kapusty wyciąć głąb i gotować w dużym garnku. Gdy zewnętrzne liście są miękkie zdejmować po kolei i wystudzić. Ryż ugotować. Cebulę razem ze startymi na tarce o grubych oczkach warzywami poddusić na patelni. Następnie wymieszać z ryżem, jajkiem solą i pieprzem. Z liści kapusty odciąć zgrubienia, Nakładać farsz i zawijać. Układać w garnku wyłożonym liśćmi kapusty i dusić na wolnym ogniu aż kapusta będzie miękka. W tym czasie podsmażyć posiekaną cebulę na oleju z dodatkiem curry i kminku. Dodać wołowinę i smażyć przez 10-15 minut. Dodać przecier pomidorowy, przyprawić sola i pieprzem. Dusić jeszcze przez chwilę.
Gołąbki podawać z sosem.
Chleb czosnkowy
Składniki:
10 g drożdży
400 ml wody
600 g mąki pszennej typ 750
łyżeczka soli
główka upieczonego czosnku w łupinach
Sposób przygotowania:
W misce wymieszać drożdże ze 100 ml wody. Dodać 100 g mąki, wymieszać i odstawić na około 30–60 min, aby powstał szybki zaczyn.W tym czasie na suchej patelni podprażyć płatki owsiane, aż nabiorą złotego koloru. Odstawić do ostygnięcia i zalać resztą wody, aby zmiękły. Gdy zaczyn jest gotowy, wymieszać go z resztą składników z wyjątkiem czosnku na jednolitą masę. Wyrabiać ręką w misce przez kilka minut, aż ciasto będzie jednorodne i elastyczne. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na około 1½–2 godz. do pierwszego wyrastania. Można skrócić ten czas, ustawiając miskę z ciastem w ciepłym miejscu. Z doświadczenia wiem jednak, że im ciasto dłużej wyrasta, tym smaczniejsze i bardziej puszyste pieczywo. Ciasto jest gotowe, gdy co najmniej podwoi objętość Jeśli zwiększy ją potrójnie lub nawet poczwórnie, to nie jest to błąd, a wręcz przeciwnie.Czosnek wycisnąć z łupin i lekko rozdusić widelcem. Dodać do ciasta i ponownie je zagnieść. Keksówkę o wymiarach 24–26 cm nasmarować masłem i przełożyć do niej ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić na kolejne 1–1½ godz. do garowania. Podobnie jak wcześniej proces ten można skrócić. Piekarnik rozgrzać do temperatury 220ºC i zaparować.Ciasto naciąć u góry. Wstawić keksówkę do piekarnika, zaparować i piec około 40–45 minut. Po tym czasie wyjąć chleb z piekarnika, a następnie z foremki, odstawić na kratkę do studzenia, aby odparował.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN